Мистецтво допомагати: як Фонд «Ізоляція» підтримує громади та культуру в часи війни

Робота з мистецтвом заради суспільства — саме такою була початкова ідея проєкту ZMINA 2.0. Проєкт Фонду «Ізоляція» передбачав реновацію будинку культури у Соледарі, дворічну мистецьку програму, ...

72e45882-ed9b-11ed-8271-5254a2021b2b
Мистецтво допомагати: як Фонд «Ізоляція» підтримує громади та культуру в часи війни

Робота з мистецтвом заради суспільства — саме такою була початкова ідея проєкту ZMINA 2.0. Проєкт Фонду «Ізоляція» передбачав реновацію будинку культури у Соледарі, дворічну мистецьку програму, активні поїздки мобільного культурного простору ГУРТОБУС, створеного зі старого пасажирського автобусу, регіонами України, а також підтримку мистецьких проєктів через субгранти.

Повномасштабна війна змінила все. Команда Фонду «Ізоляція», як і сотні інших громадських активістів, усі свої зусилля зосередила на розв’язанні нагальних проблем, спричинених війною. Проєкт ZMINA 2.0 був переформатований для надання невідкладної допомоги населенню та підтримки організацій, професіоналів\ок культури під час війни.  

Як трансформувалась діяльність Фонду «Ізоляція», кому та як допомагає сьогодні проєкт ZMINA 2.0. — в інтерв’ю Європейському Простору розповіла Єлизавета Чернова, координаторка проєкту ZMINA 2.0.

Соледар: повернення ІЗОЛЯЦІЇ на Схід після вимушеного вигнання 

Фото: izolyatsia.org

У 2020 році, маркуючи своє 10-ліття, шість з яких інституція знаходилася у вимушеному вигнанні в Києві, фонд ІЗОЛЯЦІЯ оголосив про повернення на Схід України, а саме у місто Соледар в Донецькій області.

Соледар було обрано для створення постійної бази на Сході через низку стратегічних, культурологічних та навіть сентиментальних факторів. Саме у соляних шахтах Соледару в 2011 році почався проєкт відомого на весь світ китайського художника Цая Гоцяна «1040м під землею», який згодом було презентовано в ІЗОЛЯЦІЇ в Донецьку. 

ZMINA 2.0 для допомоги населенню у час війни 

Оригінально проєкт ZMINA 2.0 мав би працювати з мистецтвом заради суспільства. Проєкт передбачав реновацію будинку культури у Соледарській МТГ, дворічну мистецьку програму спільно з відділом культури та будинком культури Соледарської МТГ, а також активні поїздки ГУРТОБУСУ різними регіонами України протягом 2022-2023 років, разом з наданням субгрантів для створення мистецьких проєктів.

Коли почалася повномасштабна війна російської федерації проти України, ми почали спостерігати, як громади просто гасили вогонь на своїх місцях: з нападами, з ВПО, з браком ресурсів. Виникла гостра потреба у наданні невідкладної допомоги, тому проєкт ZMINA 2.0 було переформатовано для допомоги потерпілому від війни населенню України та підтримки організацій, професіоналів\ок культури. 

Тепер реалізація проєкту ZMINA 2.0 зосереджена в двох напрямках: 

  1. Покриття основних потреб людей, що постраждали від війни

Підтримка на закупівлю обладнання чи побутової техніки, часткове проведення ремонтних робіт в прихистках, де проживають ВПО, допомогу в підготовці до зими/утеплення громад (шляхом закупівлі генераторів, дров, обігрівачів, котлів, та ін. речей, видача продуктових та гігієнічних наборів ВПО, перевезення невідкладної допомоги). 

Таким чином ми допомагаємо та доповнюємо зусилля місцевих рад щодо полегшення життя людей, які постраждали від війни. Заявки на допомогу подаються виключно представниками місцевої влади. Також важливою складовою даного напрямку є допомога та підтримка місцевих громад у створенні власних механізмів реагування на надзвичайні ситуації, в підвищенні стійкості, особистої безпеки та соціальної згуртованості не лише на папері, а й ефективно втілюючи у життя. 

      2. Субгранти для мистецьких проєктів 

З початком російського вторгнення в Україну більшість українських культурних закладів, митців та дієвців культури змінили фокус на безпосередню допомогу членам своїх громад, роботу з внутрішньо переміщеними особами, залучення до культурної дипломатії, підтримку українських захисників, збереження культурної спадщини, документування та рефлексії щодо пережитих жахів війни. 

Культурні заходи сприяють підвищенню стійкості та адаптивності членів громади під час війни, а робота з молоддю надає молодшим членам громади можливості відвідати освітні та мистецькі заходи, дозволяючи батькам піклуватися щодо проблем, пов’язаних з війною. 

Будучи однією з найактивніших груп у суспільстві, українські митці та дієвці культури одразу почали розвивати та реалізовувати діяльність у своїх громадах чи місцях свого перебування. Наразі напрямок субгрантів є ефективним механізмом для продовження культурного життя та підтримання духу національної боротьби за свободу і незалежність.

Більше читайте на EUProstir


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

1 піксель – 1 долар. В Україні створили сайт з інтерактивною мапою для збору коштів на відбудову шкіл

Організація «Право» трансформує гуманітарний хаб у центр громадської активності у Хмільнику

Асоціація “Доступне житло для ВПО” запрошує до вступу ГО та локальних партнерів

Інформаційна онлайн-сесія про стратегії успішної участі у конкурсі «Громадська перспектива: прозора влада та активна громада»

Студенти трьох областей опановували підприємницькі навички у Львові

4 березня – Всесвітній день проти сексуальної експлуатації