Можливості використання ренти для розвитку Мачухівської ОТГ
На території Мачухівської ОТГ Полтавської області видано 6 спеціальних дозволів на користування надрами для видобутку нафти, газу і газового конденсату, це дозволило поповнити місцевий бюджет майже ...
Додано:
НОВА Енергія
На території Мачухівської ОТГ Полтавської області видано 6 спеціальних дозволів на користування надрами для видобутку нафти, газу і газового конденсату, це дозволило поповнити місцевий бюджет майже на 5 мільйонів протягом перших 9 місяців 2019 року, але слід зазнаити, що тільки дві компанії сплачують рентні платежі до бюджету громади, із 6, що мають спеціальні дозволи.
Саме тому 20 грудня 2019 року команда ГО “НОВА Енергія” завітала з семінаром “Моніторинг надходження ренти та можливості її використання для розвитку громади”, під час якого учасники дізналися, як можна перевірити правильність нарахування ренти, контролювати її надходження та ефективно використовувати для розвитку громади.
Голова ради ГО “НОВА Енергія” Віталій Филенко розповів, що для громади важливим аспектом розвитку є залучення інвестицій, як через участь у програмах соціального партнерства видобувних компаній, які проводять діяльність на території ОТГ, так і через участь в обласних конкурсах співфінансування проєктів та державних програм розвитку.
Після виступу експертів між учасниками заходу розпочалася дискусія, у ході якої виявилося, що місцеві жителі майже не володіють інформацією про видобувні компанії їх регіону, кількість свердловин, та величину грошових надходжень на користь громади від них.
Тому після обговорення, експерти ГО “НОВА Енергія” ознайомили гостей заходу з фінансовими показниками рентних надходжень в їх бюджет від видобувних компаній за 9 місяців діяльності 2019 року, що складають 181 тисяч грн від компанії “Укргазвидобування” при 10 свердловинах на території громади, та 4,86 млн грн в бюджет громади від компанії ДТЕК при 3-х діючих сведловинах та однієї в розробці. Загалом рентні надходження складають майже 10% загального бюджету громади.
Заступниця голови з інвестиційної діяльності Шерстюк Любов Миколаївна розповіла про вже виконанні громадою проекти з залученням додаткового фінансування в напрямках енергоефективності (утеплення стін, заміна вікон в комунальних закладах), з набуттям досвіду реалізації цих проектів прийшло й розуміння необхідності попереднього аналізу енерговитрат модернізуємих будівель та подальшого моніторингу витрат. В напрямку поліпшення екологічної інфраструктури був організований вивіз твердих побутових відходів. Також на сьогодні завершується реалізація їх проекту “Безпечна громада” вартістю 1,2 млн, половина з цих коштів була залучена саме методом участі і перемоги в обласному конкурсі проектів Полтавської облради. Згідно з проектом буде встановлено 61 відеокамеру та супутнє обладнання в трьох населених пунктах громади, що посприяє створенню більш безпечного та комфортного середовища в громаді.
Важливим напрямком для громади є також розвиток людського ресурсу (створення соціального капіталу). Під час межах семінару було проведено інтерактив, на якому були визначені найважливіші питання, що хвилюють жителів громади: очищення русла річки, створення зони відпочинку навколо каскаду ставків, встановлення геліосистеми на даху місцевого НВК, обладнання пішохідної зони, освітлення вулиць, створення вуличних спортивних майданчиків та тренажерного залу. Та найбільше пропозицій надійшло на теми покращення якості води, реконструкцію водогону, та поліпшення системи вивозу сміття.
Через призму умов щорічного обласного конкурсу проектів Полтавської облради були розглянуті кожна з ідей та визначена можливість їх втілення в життя за співфінансуванням з цього конкурсу.
Захід організовується в рамках ініціативи ГО «НОВА Енергія» та Асоціації Енерготранспарентність «UAEITI для ефективного управління на місцевому рівні», що реалізується за підтримки уряду Німеччини в рамках проекту «Підтримка впровадження глобальної Ініціативи прозорості видобувних галузей у Вірменії, Грузії, Україні», впроваджений GIZ.
Детальна інформація на сайті ГО «НОВА Енергія».