Моя влада, моя громада

Що таке територіальна громада? Це територія? Це зібрання людей? Можливе це місцева спільнота в якомусь місті? Чи це щось інше?Вікіпедія тлумаче слово "громада" так:"спільна територія існування, ...

IMG_20181110_142338
Моя влада, моя громада

Що таке територіальна громада? Це територія? Це зібрання людей? Можливе це місцева спільнота в якомусь місті? Чи це щось інше?

Вікіпедія тлумаче слово “громада” так:

“спільна територія існування, наявність спільних інтересів місцевого значення, соціальна взаємодія членів громади в процесі забезпечення цих інтересів, психологічна самоідентифікація кожного члена з громадою, спільна комунальна власність, сплачування комунальних податків”

Отже маємо таке: громада це територія спільного існування, де існує взаємодія членів громади, спільна мета, інтереси. Саме з цією метою в Приморській громаді пройшла серія соціально-моделюючих ігор “Моя влада”, за підтримки Центра близькосхідних досліджень, в рамках коаліції з Українською миротворчою школою, що здійснюють проект «Розбудова спільного бачення моделей місцевого урядування в процесі децентралізації в Запорізькій та Херсонській областях» за фінансової підтримки Посольства Великої Британії в Україні. Партнером в м.Приморськ виступила ГО “Приморськ 24/7″, місцем проведення ігор став креативний простір “Портал”.

Для реалізації задуманого, експертами був запропонований формат соціально-моделюючих ігор. Гра дозволяє змоделювати реальні обставини, а також побачити поведінку нас в цих обставинах, спробувати себе в різних ролях. Найголовніше – граючи, можна робити помилки, саме які дозволять прийти потрібного висновку, спільного бачення. 

4 вересня 2018р. пройшла перша моделююча гра “Моя влада”.

Учасниками цього заходу стали представники різних груп населення: громадські активісти, представники ВПО, приватні підприємці, студенти ВСП “Ногайський коледж ТДАТУ” та інші. Протягом дня, позначивши теми, які хвилюють місцевих жителів, активісти спільними зусиллями виробили механізм їх вирішення.Під час першої гри було помітно позитивний ефект взаємодії. Адже спільний пошук вирішення напрацьованих проблем громади, дозволив вийти за рамки стереотипів, додавши креативності кожній думці. Так, з великого переліку напрацьованих ідей, зупинилися на трьох, найголовніших на думку присутніх. Приморській громаді потрібні: гуртожиток для молодих сімей, нових спеціалістів, ВПО; діагностичний центр; великий рок-фестиваль.

10 листопада 2018р. пройшла друга гра, під назвою “Локальні конфлікти: вирішення”. Ми мали на меті розширити коло гравців, додавши нових учасників. На цю гру ми запросили міського голову Олену Божкову, представників шкільних парламентів, приватних підприємців та активістів.

Другий блок ігор поставив перед присутніми нові виклики. Одна із запропонованих ігор запропонувала присутнім поглянути в майбутнє громади, на найближчі 4 роки. Що очікує нас, які досягнення, або навпаки проблеми? Моделювання різних подій командами від катастрофи з нафтовим танкером на Азовському морі до прокладання залізниці через Приморськ, створило атмосферу позитивної командної гри. Виходячи за рамки стереотипів, молодь, мріючи про майбутнє Приморська, в грі “Телевізор”, називала цілком реальні та досяжні цілі. Одна з них – центр дозвілля, яким може стати наш старенький кінотеатр. Можливо, зовсім скоро знайдеться інвестор, який втілить мрії багатьох, перетворивши стару будівлю, на новітній сімейний розважальний центр.

З огляду на результати ігор, можна сказати, що найбільша надія присутніх, щодо розвитку громади – море, курорт, але й найбільші страхи пов’язані з цим же. Боїмося, що буде екологічна катастрофа, епідемія кору. Гра показала, що наразі дуже не вистачає діалогу між владою та громадою. Граючи в різні ігри, за одним столом, в одній команді, зрозуміли – потрібен чіткий інструмент взаємодії, між представниками різних груп населення громади.

________________________________________________________________________

Саме над цим ми вирішили працювати на третьому етапі. В період між другим та третім блоком ігор, члени ГО “Приморськ 24/7″ пройшли навчання щодо проведення ігор самостійно. Бажання стати місцевими модераторами для третьої гри дало свої результати. На третю гру ми вирішили запросити тих, хто має вплив на розвиток громади, на прийняття рішень, а це представники місцевого бізнесу, депутати міської ради, міський голова та активісти.

На грі були присутні: міський голова Олена Божкова, депутати Приморської міської ради – Ганна Саламатіна, Андрій Райков, Олег Гридько; приватні підприємці – Олександр Закревський, Юрій Гогунський, Ірина Плоха; активісти – Олег Кострикін, Наталя Зюзіна, Олексій Зюзін, Юлія Рідна. Модераторами гри виступили Костянтин Овсянников та Руслан Белінський.

Все, що відбувалося під час гри, моделювалось на реальне життя Приморської ОТГ. Так, серед дискусій, обговорень, а інколи і суперечок, ми все ж змогли знайти дещо спільне в баченні розвитку громади.

Запуск ВЕС, який може стати сигналом для приходу нових інвесторів, завершення будівництва поліклініки – мрії команд, але вони вже реалізовуються сьогодні. Завод з переробки сільгосппродукції, альтернативна енергетика, нове житло для молодих сімей, аквапарк, набережна – це все реальність. Головне – спільне бажання та участь всіх сторін в цьому. Гра вимагала від гравців і моделювання негативних подій в майбутньому громади:

https://www.facebook.com/goprim24/videos/344791666320759/


Це були мрії, далі, на команди чекала інша гра – аналіз плюсів наших сусідніх громад, та бачення можливості перетягнути ці плюси на сторону Приморської ОТГ. Команди обрали громаду м.Мелітополь та с.Роздол, Михайлівський району. Оцінка плюсів даних громад показала таке: Завдяки розвитку фермерського господарства на сьогодні село Роздол є прикладом справжнього, успішного, європейського села. Майже нульовий процент безробіття, адже практично всі місцеві задіяні у фермерських господарствах, село по праву можна вважати прикладом розвитку інфраструктури в регіоні. Мелітополь має вдале місце розташування, ВУЗи, виробництво. Тут розвинуте садівництво та городництво, є гарні приклади міжнародної співпраці, залучення зовнішнього менеджменту.

Чи можливо реалізувати це все на території Приморської ОТГ? Відповідь команд – ТАК! Для цього потрібні певні кроки, які цілком реально впроваджувати в нашій громаді вже сьогодні.


На сьогодні в нашій громаді кожний намагається впроваджувати якісь покращення сам по собі. Активісти просувають одні питання, проблеми через гранти, влада виконує все в межах своїх повноважень, бізнес діє сам по собі, не дуже включаючись в життя громади.

Головна мета всіх цих ігор, за задумом експертів, мала продемонструвати громаді, що до яких би груп населення ми не відносились, ми все одно маємо одні й ті самі бачення розвитку громади. Нам треба лише одне – меморандум, що об’єднає наші зусилля в розвитку Приморської ОТГ.

Фіналом всіх ігор став меморандум про співпрацю, який вже підписали 12 осіб, представники влади, бізнесу, активісти.


В багатьох постає питання – що далі? А далі цей інструмент дозволить нам залучати нові гранти до нашої громади, реалізовуючи спільні напрацювання, ідеї. Якщо раніше, звертаючись до грантодавця ми на словах говорили про готовність співпраці та порозуміння між різними групами населення, то тепер це зафіксовано в документі. Попереду на нас чекає конференція в м.Київ, де ми плануємо презентувати результати нашої роботи, кінцевий результат та подальші плани.

Декілька слів від наших учасників про ігри:

Олена Божкова, голова Приморської міської ради: “Я рада, що була учасником подібних ігор. Мені завжди цікаво чути думки людей, які теж вболівають за розвиток громади, але не є членами постійних дискусій, як наприклад учнівська молодь.

Олег Гридько, депутат Приморської міської ради, приватний підприємець: “Я був скептиком щодо цієї гри, планував, що не буду тут довго. Але в процесі перших ігор я вже зацікавився тим, що відбувалось, мене здивував кінцевий результат. Це було дещо неочікувано для мене. Надалі, чекає розвитку цього процесу та готовий до співпраці.”

Ніна Добаріна, ВПО: “Нам, переселенцам, очень сложно было в первое время, мы с трудом могли найти жилье. Сейчас, проживя в Приморске несколько лет, я понимаю, что тут много жилых домов, многоэтажек, которые могли бы стать общежитиями для молодых семей, для ВПО. Играя в игры, общаясь с представителями власти в узком кругу – передала свои пожелания и видинья лично, надеюсь, что они найдут свое воплощение”.

Олег Кострікін, активіст: “Я багато разів був на різних неформальних зустрічах подібного роду. Але жодного разу ми не грали в ігри, і що найцікавіше – ми не мали кінцевого результату. Сьогодні ж – ми маємо меморандум, так це проста бумага з одного боку, але з іншого це вже цікавий інструмент.”

Ганна Саламатіна, депутат Приморської міської ради: “Це дуже цікавий та корисний процес. Тісне спілкування з різними групами людей, дозволяє отримати гарний відгук про свою роботу та почути мрії людей на життя громади. Я дуже очікую подальшого розвитку напрацьованих результатів, дієвого застосування меморандуму”

Руслан Бєлінський, активіст, модератор: “Я вперше спробував себе в ролі модератора гри. це цікавий та корисний досвід. В принципі вважаю, що Приморська громада готова до співпраці та кооперації дій. Здивувало, що різні групи грали в ігри, але мали одні й ті самі страхи та мрії щодо громади.”


Ми вдячні нашим друзям з Центру близькосхідних досліджень та Української Миротворчої школи, що виступили модераторами та експертами на наших іграх: Ігор Семиволос, Олександр Лебідь, Ігор Дубровський, Дмитро Звонок. Велика дяка Посольству Великої Британії в Україні, за фінансову підтримку проекту “Розбудова спільного бачення місцевого урядування в Херсонській та Запорізькій областях”.


Тематика публікації:                

Останні публікації цього розділу:

Поліцейські, освітяни і ОГС обговорили результати спільної трирічної роботи за підтримки ЄС над створенням безпечного цифрового середовища для дітей

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями