Мами на передовій та в тилу
У Верховній Раді України презентували фотовиставку «Мами на передовій та в тилу», щоб вшанувати жінок, які несуть службу в армії, а також матерів військовослужбовців. Виставка також покликана ще раз ...
Додано:
Громадський Простір
У Верховній Раді України презентували фотовиставку «Мами на передовій та в тилу», щоб вшанувати жінок, які несуть службу в армії, а також матерів військовослужбовців. Виставка також покликана ще раз акцентувати на ролі жінок в ЗСУ, вони потребують уваги всього суспільства, а не лише окремих інституцій.
У заході взяли участь співголови МФО “Рівні можливості” Альона Бабак та Марія Іонова, радниця з ґендерних питань ООН Жінки Анастасія Дівінськая, виконавча директорка Українського Жіночого Фонду Олеся Бондар, а також волонтери, спів-організатори проекту «Якби не війна» Марина Соколова та Тетяна Осіпова.
Експозиція об’єднує 6 світлин жінок, що проходять службу у Збройних силах України, підготовлених спеціально для заходу (фотограф Олександр Алфьоров) та 12 світлин блоку «Героїчні Мами та сини-Герої» фотопроекту «Якби не війна» (фотограф Алекс Солоненко).
17 000 жінок, серед яких близько 2000 офіцерів – в ЗСУ на сьогодні
Фотографії жінок-військовослужбовців привертають увагу до ролі жінок у Збройних силах України. Все більше жінок прагнуть долучитися до військової служби. Сьогодні несуть службу 17 000 жінок, серед яких близько 2000 офіцерів, а 1500 отримали офіційний статус учасника бойових дій, переважно за участь в антитерористичній операції (АТО). На жаль, жінки-військовослужбовці досі стикаються з проблемами вільного обрання військової спеціальності, визнання статусу учасника бойових дій та іншими бар’єрами.
Жінки в українських збройних силах зазнають дискримінації на усіх етапах свого кар’єрного розвитку, цивільне та військове керівництво здебільшого зневажає їхні потреби. Жінкам доводиться боротися з ґендерними стереотипами та уявленнями про традиційну роль жінки в суспільстві. Зі збільшенням чисельності жінок-військовослужбовців керівництву збройних сил не вдається забезпечити різноманітні потреби жінок та захищати права жінок з дітьми. У зв’язку з усталеними ґендерними стереотипами, жінки-військовослужбовці після повернення до цивільного життя стикаються з осудом за свою так звану «контр-культурну» поведінку і не отримують належної підтримки в процесі соціально-економічної реінтеграції. Для жінок із дітьми у більшості випадків також недоступні життєво необхідні сервіси з психологічної реабілітації та відновлення репродуктивних функцій організму.
Олеся Бондар закликала вшанувати жінок-матерів, які виховують героїв, також самі захищають Україну. У блоці «Героїчні Мами та сини-Герої» волонтери знайомлять нас із 12-ма історіями матерів, чиї сини були важко поранені на війні. Це – мами, які також Герої, як і їхні сини, бо весь час були разом зі своїми синами під час лікування. Це – історії жінок, які вимолили своїх дітей у смерті, і щодня своєю любов’ю лікують не гірше, ніж ліки.
Марія Іонова відзначила, що ця виставка є частиною цілісної кампанії на підтримку прав жінок, що проходять службу у Збройних силах. Народна депутатка повідомила про останні напрацювання з Генеральним штабом щодо зняття обмежень для жінок щодо вибору професій у ЗСУ та підкреслила необхідність надання статусу учасника бойових дій всім, хто має на це заслужене право.
Анастасія Дівінськая зазначила, що приєднання України до виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 є важливою стартовою точкою для запровадження заходів, що сприятимуть подоланню ґендерної дискримінації у Збройних силах України. Саме тому важливо об’єднати зусилля уряду, громадських організацій та усіх відповідних інституцій у забезпеченні рівних прав та можливостей для чоловіків та жінок.
Марина Соколова зазначила, що блок «Героїчні Мами та сини-Герої» є одним з 8 блоків циклу фотографій, який покаже 122-х надзвичайних людей. Наприкінці року всі блоки об’єднаються в масштабну фотовиставку та будуть надруковані у книзі-фотоальбомі.
На останок, Тетяна Осіпова подякувала героям фотографій, які погодилися поділитися своїми історіями.
Як повідомляє МФО “Рівні можливості”, також у Верховній Раді цими днями пройшли заходи з нагоди Дня Матері. Були нагороджені жінки-військовослужбовці, що зробили вагомий внесок у захист інтересів держави, проявили самовідданість і стійкість під час проходження військової служби. Грамоти вручила Перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко.
Тетяна Лепехова, що виступила від імені жінок-військовослужбовців, подякувала народним депутатам за підтримку. За її словами, вона пішла служити не заради відзнак, а щоб зробити свій внесок в оборону країни. Але визнання справжньої ролі жінок, що несуть службу, особливо на передовій, є дуже важливим для них.
Організація виставки відбулась за сприяння міжфракційного об’єднання «Рівні можливості», Структури ООН з питань ґендерної рівності і розширення прав і можливостей жінок («ООН-Жінки») та Українського жіночого фонду.
Фото – МФО “Рівні можливості”