Майстерня активних громадян підковує активістів знанням та інструментами для боротьби  з корупцією

Подолання корупції – найгостріша потреба постмайданної  України.  Так вважають  більшість громадян, про це свідчать численні соціологічні дослідження.  Рішучої боротьби з цією проблемою вимагають від ...

2
Майстерня активних громадян підковує активістів знанням та інструментами для боротьби  з корупцією

Подолання корупції – найгостріша потреба постмайданної  України.  Так вважають  більшість громадян, про це свідчать численні соціологічні дослідження.  Рішучої боротьби з цією проблемою вимагають від нас, як держави, партнери з-за кордону. Корупція в Україні давно стала великою перешкодою розвиткові економіки та сталого розвитку. Міжнародна організація «Transparency International» щорічно вимірює Індекс сприйняття корупції у різних країнах. Найганебніший у нашій історії рівень сприйняття корупції, становив 1.5 у 2000 році, тоді нижче України була лише Югославія, що розпадалася, та Нігерія. Після Помаранчевої революції та Революції гідності цей показник дещо поліпшувався, але так і не віддалився відчутно від «планки», нижче якої корупція у країні вважається “галопуючою”. На сьогоднішній день індекс CPI України складає 27 балів зі 100 можливих, що лише на 1 бал більше, ніж минулого року. У всесвітньому рейтингу Україна посідає 130 місце зі 168 позицій. У минулому році країна була на 142-му місці зі 175 позицій. Носити титул «однієї з найкорумпованіших країн Європи» дуже соромно.

Коли держава з чимось не справляється, за роботу беруться волонтери. Так було із забезпеченням війська найнеобхіднішим, коли починалися військові дії  на Сході України. Така потреба виникла і щодо боротьби з корупцією. За роботу взялися громадські організації.

Однією з таких організацій є Центр демократії та верховенства права (раніше відомий як Інститут Медіа Права), який у  вересні 2015 року у партнерстві з Реанімаційним Пакетом Реформи розпочали антикорупційну школу «Майстерня активних громадян» – своєрідну кузню кадрів антикорупційного спецназу від громадськості.

4Відібравши через всеукраїнський конкурс по двоє партнерів у 15 областях України, організатори проекту забезпечили для них три-етапне, дев’ятиденне навчання у Києві упродовж 7 місяців. З регіональними тренерами працювали правники, лідери громадських організацій, науковці, які вже досягли відчутних результатів у боротьбі з корупцією. Одного бажання подолати корупцію замало. Потрібно знати правові інструменти її подолання, отримати методи громадського контролю за використанням бюджетних коштів, навчитися використовувати численні відкриті реєстри та бази даних, попрактикуватися у подані запитів на публічну інформацію, повправлятися у проведенні журналістських розслідувань, дослідити хитросплетіння формування тарифів у сфері ЖКГ, зрозуміти – як відбуваються типові зловживання у держзакупівлях, послухати про зловживання у освітній галузі. Серед тих, хто ділився своїми  знаннями з регіональними активістами, були юристи Центру демократії та верховенства права, експерти Реанімаційного Пакету Реформ, громадського руху ЧЕСНО, Центру протидії корупції, Центру політичних студій та аналітики “Ейдос”, Центр UA, Transparency International Україна, громадянської мережі ОПОРА, НАШІ ГРОШІ, відомі журналісти, телевізійники, представники антикорупційної кампанії «Чисті виші»  та «Канцелярської сотні» та багатьох інших.

1Пройшовши інтенсивне навчання у столиці, представники регіонів поділилися набутими знаннями та практичними навичками з місцевими активістами з різних  містечок, селищ та сіл під час одноденних тренінгів. До участі у семінарах МАГу в регіонах, були запрошені представники «антикорупційного фронту». Вишкіл пройшли більше п’ятисот  осіб у 16 областях України. Після піврічної роботи з проектом багато хто вже досяг непоганих результатів у боротьбі з корупцією або недопущенням її проявів. Комусь вдалося підготувати журналістське розслідування, хтось не допустив  зловживань у шкільній їдальні, дехто домігся оприлюднення чиновником декларації про доходи. Міні-перемоги на місцях плетуть мереживо майбутніх великих перемог над корупцією у загальнодержавному масштабі.

2

Наразі МАГівці готуються до конкурсу на кращий антикорупційний проект та форуму випускників проекту. Сформовано потужну загальноукраїнську команду однодумців, яка разом з іншими антикорупційними проектами, допомагатиме новоствореним державним антикорупційним структурам подолати корупційне зло.

Проект «Майстерня активних громадян» виконується в рамках проекту «Об’єднуємося заради реформ» (UNITER), що реалізується Pact в Україні за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). 


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

У Вижницькій громаді на Буковині модернізовують систему водопостачання за допомогою Програми USAID DOBRE

Що змінилося в процесі надання адміністративних послуг у громадах Слобожанщини в умовах воєнного стану?

На Харківщині діти-сироти та батьки-вихователі потребують проєктів з неформальної освіти

Зміцнюємо голос громад Донеччини: спільна мета для відновлення

Комунальне підприємство ухиляється від обліку дерев: громадська організація подала до суду

Молодь Світловодська готує масштабний фест у місті