Креативні підходи у розвитку об’єднаних територіальних громад. Мультидисциплінарна неформальна зустріч Збараж-Травневе

3 лютого у залі засідань Збаразької Райдержадміністрації відбулась неформальна зустріч організована культурними активістами для членів адміністративних одиниць та взагалі для зацікавлених у ...

Додано:
Liudmyla Nychai

27708292_1873173412724837_218129471_o
Креативні підходи у розвитку об’єднаних територіальних громад. Мультидисциплінарна неформальна зустріч Збараж-Травневе

3 лютого у залі засідань Збаразької Райдержадміністрації відбулась неформальна зустріч організована культурними активістами для членів адміністративних одиниць та взагалі для зацікавлених у потенціалі креативних індустрій громадян Збаражчини.

27707558_1873175666057945_454390840_o

Дуже органічно спрацювали команди Мистецької Резиденції ім.Назарія Войтовича, ГО Конгрес Активістів Культури з місцевими волонтерами та командою Райдержадміністрації. Оскільки подія зачіпає актуальне питання на сьогодні – адміністративну реформу та процес децентралізації – інтереси співпали. Процес має певні плюси та мінуси, про які саме захотіли поговорити держслужбовці, а підтримка місцевої громади та створення комунікаційних майданчиків для вирішення локальних викликів є у пріоритетах діяльності Мистецького центру. На зустріч з’їхались голови сільських рад, мерія Збаража, особисто був присутній пан Мер, Голова Збаразької Районної Ради.

Команда ГО Конгрес Активістів Культури має на меті через культурні проекти змінити ставлення до культури вцілому та побороти стереотип про її виключно розважальний характер. На зустріч було заплановано обговорити як креативно можна підходити до «нудних» адміністративних обов’язків, як знаходити можливості для розвитку та продукувати ідеї, як креативні індустрії можуть допомогти розвинути потенціал громад.

Оскільки діячі культури запропонували поглянути на болюче питання крізь культурно-креативну призму, це позбавило гострих суперечок та надало позитивного ладу усій дискусії. Спікерами, якими намагались надихнути людей були: Володимир Чоботарь – староста Червоно-Дібровської громади, найменшої у складі Глибоцької об’єднаної громади, що має успішний досвід у розвитку інфраструктури та кооперативного господарства, а також є частиною багатьох іноземних благодійних програм для розвитку ОТГ та команда проекту Brandville – директор студії LOGOGO Тарас Доненко та арт-директорка Олександра Павловська.

27653677_1873176666057845_2000214321_o

Презентація успішного досвіду від Володимира Чоботяря, розпочалась переглядом фільму створеного командою Ukraїner, що створює промоційні фільми про унікальні українські містечка, села місцевості та людей. Після фільму Володимир розповів, що саме з його ініціативи два роки тому розпочався процес об’єднання громади, для того щоб досягти успіху він багато навчався, і як пожартував на зауваження учасника – «ну ви ж випускник школи самоврядування» – , що – «я ним не народився». Тобто, навчання це – те, що дає можливості бути успішними керівниками, це доступ до інформації та навички проектного менеджменту, а саме від цього і залежить наскільки успішно громади можуть використовувати можливості, які на сьогодні є в Україні у рамках процесу децентралізації. Володимир Чоботарь – Староста села Червона Діброва Глибоцької ОТГ Чернівецька область, депутат Глибоцької ОТГ, Випускник Школи місцевого самоврядування DESPRO, Тренер з інтерактивних методик викладання для дорослої аудиторії.

Володимир поділився своїми планами та розповів про уже втілені проекти, серед яких і бренд села, який вони планують використовувати для розвитку еко-туризму. Про «село у долонях лісу», з природними багатствами, веломаршрутом та козацькою Січчю, учасники подивились презентаційний ролик від команди Brandville, Тарас Доненко розповів, що ідея проекту з’явилась улітку під час перебування на резиденціях у Травневому, для якого був створений перший бренд. Також були представлені розробки для смт.Славсько Львівської області та с.Ломаченці, Чернівецької області. Разом з Олександрою вони розказали про умови конкурсу на отримання бренду для сіл, та звернули увагу на кінцевий термін – 10 лютого. Наступний конкурс буде оголошений через 2 місяці.  

27785546_1873176199391225_19366804_o

Головним меседжем тренера та випускника Школи Самоврядування, а також слухача безлічі воркшопів та курсів, було відповідальність за розвиток громади самих громадян. Серед прикладів які переконливо доводять цей факт: прокладання центральної дороги у селі, освітлення цієї вулиці, садівничий бізнес з виробництвом джему, туристичний маршрут, а також молочний кооператив об’єднаної громади.  І звичайно участь у проекті  Brandville у якому вони отримали безкоштовно розробку бренду.

Ряд питань та відповідей дозволили глибше відкрити смисл децентралізації та її ймовірних наслідків. Володимир вважає, що добре продумана і авторитарно спущена для втілення подібна реформа була б кращим варіантом, наводячи приклад Польщі, хоча в Україні цей процес добровільний, демократичний і мабуть правильний. А нам здається ще й виховний, адже лише у прийнятті рішень за які тобі доводиться брати відповідальність ти зростаєш як лідер та заслуговуєш довіру. Саме у такий спосіб діяв Володимир, спонукаючи свою громаду до об’єднання. Бо гірше бути не могло, а у разі поразки наголосив, що винним можна вважати його. На сьогодні усі йому дякують)

Володимир наголосив, що його громада спрямована розвивати, окрім сільськогосподарського бізнесу ще й туристичний. Переваги це – природні ресурси, а також багатство, якого вдосталь у кожному селі – закинуті старі хати. Володимир як хитрий староста, знає, що варто спокусити одного-двох членів громади спробувати бізнес – інші підтягнуться.

Учасники зустрічі цікавились розміром бюджету, який у громаді щороку зростає практично у двічі, інфраструктурою, яку громада має у відмінному стані завдяки наполегливості та відповідальності. У громаді у відмінному стані лікарня, швидка, 20 найкращих лікарів, центр надання адміністративних послуг і головне школи, кожна громада має свою. Володимир вважає що про майбутнє треба дбати саме так, даючи найкраще дітям і економити на школах не можна.

У зв’язку з бажанням співпрацювати надалі, організатори зібрали контакти зацікавлених держслужбовців та запропонували взяти участь у трьохденному тренінгу Активні Громадяни від Британської Ради в Україні, національним фасилітатором якої є менеджерка та кураторка Мистецької резиденції Людмила Ничай, а її громадська організація є партнером проекту в Україні.  

Однією з проблемами виявленими у процесі дискусії виявились найдрібніші – комп’ютерна неграмотність адміністративних працівників та відсутність навичок проектного мислення, у чому якраз організатори і можуть підтримати місцеву спільноту, аби дати доступ до інформації та можливостей, які уже освоюють грамотні об’єднані громади.

Продовжити неформальне спілкування учасники зустрічі мали змогу у виставковій залі Мистецької резиденції, куди бажаючих ознайомитись із проектом відвезли шкільним автобусом, наданим адміністрацією.

27744218_1873174249391420_1810973443_o

У Травневому гостей чекали волонтери Оксана Мартинюк, Інна Савчук, тернопільські мисткині, що допомогли облаштувати простір майстерні під виставкову залу, художник Ліланд Бетті та Юрій Войтович, батько Героя Небесної Сотні, що є куратором майстерень у цьому проекті, а поки займається ремонтом разом із своєю родиною та місцевими добровольцями. Вже на сьогодні вони облаштували теплу залу, де можна працювати, дивитись кіно, а також користуватись місцевою бібліотекою. Ще дві кімнати очікують нових меблів та готуються стати професійними майстернями, у яких зможуть реалізовуватись молоді творчі та вільні люди, що мріють стати митцями, дизайнерами, мейкерами, та йдуть до своєї мети. Мистецька резиденція буде підтримувати у прагненнях молодь, аби продовжити справи Назарчика, котрий навчався і незважаючи на застереження батька пішов його слідом, хотів вчитись у Львівській академії мистецтв та стати художником.  

«Можливості це втілювати нам дістались з різних джерел – розповіла кураторка – зокрема Будинок від СТОВ Поділля, міні-грант від Міжнародного Фонду Відродження, та дякуючи кампанії на Спільнокошті, який розвиває ГО Гараж Генг. Завдяки 112 доброчинцям ми зібрали 125000 грн. Велику частину нам надала Пивоварня Опілля, що в критичний момент виконала свою обіцянку підтримати нашу Графічну майстерню. Громадські організації «Вільні люди» та «Рок Майдан», Рочестер, організації які поділились своїм бюджетом, для підтримки проекту. І ще понад 20 партнерів, які залишають у цьому просторі часточку своєї доброти, адже вони не просто кладуть квітку з горя, а відчувають, що долучаються до живого проекту, що нестиме гідно ім’я Героя, даруючи знання та радість творчості людям. Партнером є ГО «Родина Героїв «Небесної Сотні», що у всьому підтримує проект» –  так, розпочалось знайомство з проектом гостей, аби показати, що для великих справ достатньо багато добрих друзів. Організатори хотіли показати, що не все і відразу відбувається, а лише наполегливість та професійний підхід може давати реальні результати та проявляти потенціал.

27901685_1654771367891711_1450658225_o

Відкриття виставки американського художника дуже символічне у цьому просторі. Адже Україна як і будь яка туристична країна прекрасна і варта уваги іноземців, у що дуже мало вірили місцеві жителі. Ліланд був другом кураторки резиденції – Людмили Ничай і з радістю долучився до першої програми, як спеціальний гість, перетворивши програму у міжнародну. Він працював два тижні як і інші резиденти створюючи абстрактні дерев’яні скульптури на території села, а також з радістю бажаючим проводив розмовні міні-уроки.

 

27744511_1873174156058096_1493547414_oУ експозиції зібрані усі роботи, що залишились в Україні, та експонувались у різних містах. Дві роботи, трохи відрізняються технікою від попередніх і вони експонуються вперше, тобто їх можна буде побачити лише у просторі центру. Ліланд на деякий час їде у Сполучені Штати, але обов’язково повернеться, бо закоханий у Травневе і цю резиденцію.

Після відкриття, частина учасників продовжила спілкування та розмови про мистецтво, а решту мали екскурсію про плани на другий поверх будинку, який уже цього літа буде приймати митців на проживання. Тут простір розмежований на 6 житлових кімнат, один великий санвузол та великий хол, у якому планується розмістити зону кухні, їдальні та вітальні з каміном, що насправді буде відігравати роль обігріву, а заодно, буде місцем для спілкування та колаборацій між резидентами. Таке собі місце для спільних рішень.

27653836_1873171812724997_338948398_o

Результатом цієї зустрічі стали нові знайомства, завдяки соцмережам про проект дізнались більше місцевих людей, зокрема вчителів, що дуже хочуть на екскурсію до Резиденції. У планах запровадити програму таких екскурсій з творчими майстер-класами, які б могли відкривати більше офлайнового дозвілля для молоді.

Метою проекту «Мистецька резиденція ім. Назарія Войтовича», що здійснюється  ГО «Конгерс Активістів Культури» за підтримки Програмної ініціативи «Громадські ініціативи нової України» Міжнародного фонду «Відродження»  є  Довготривалим проектом вшанування пам’яті наймолодшого Героя Небесної Сотні через створення важливої інституції для розвитку локальної спільноти та творчої української молоді.

 

У матеріалі використані фото: Олександри Стопник, Людмила Ничай

Про проект Мистецька резиденція імені Назарія Войтовича на Фейсбук: https://www.facebook.com/Nazar.Voitovich.Art.Residence/  

Про проект Brandville на Фейсбук: https://www.facebook.com/Brandville.ua/

Про Глибоцьку ОТГ дивіться на YouTube на каналі Ukraїner: https://www.youtube.com/watch?v=An54Dk_SoRA


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

1000 подарунків та 5 мільйонів гривень на передову: стартував проєкт «Подяка» від Lotus Fund

Українці можуть отримати безоплатні юридичні, кар’єрні та психологічні консультації від «СпівДії»

Вода, світло, надія: сонячні станції для сталого розвитку громад

Українсько-канадська команда eQualitie запустила супутниковий телеканал eQtv про кібербезпеку та технології

Канадсько-українська фундація продовжує грантову підтримку проєкту «Рука допомоги Україні»

Як державні та приватні ініціативи допомагають ветеранам та ветеранкам війни повернутися до мирного життя