Кожна дрібниця важлива: Програма USAID DOBRE допомагає впоратися з викликами тиловим громадам

Поряд із проєктами екстреної допомоги постраждалим від війни громадам, Програма USAID DOBRE не залишає поза своєю увагою й мешканців умовно безпечних регіонів, підсилюючи спроможність органів ...

66
Кожна дрібниця важлива: Програма USAID DOBRE допомагає впоратися з викликами тиловим громадам

Поряд із проєктами екстреної допомоги постраждалим від війни громадам, Програма USAID DOBRE не залишає поза своєю увагою й мешканців умовно безпечних регіонів, підсилюючи спроможність органів місцевого самоврядування. Здавалося би, звичайні  інструменти та  обладнання, але бюджети багатьох громад не завжди можуть профінансувати всі речі, необхідні для щоденних потреб.

9

Гірська Усть-Путильська громада на Буковині об’єднує 13 сіл, в яких проживають 5,5 тисяч мешканців. Із початком війни багато місцевих ФОПів згорнули свою діяльність, чоловіки поїхали захищати країну, а сюди приїхали за прихистком і допомогою люди із постраждалих регіонів. Болісно вдарила по мешканцях громади й реформа лісової галузі, залишивши їх без роботи, а місцевий бюджет – без звичних надходжень. У результаті цього року бюджету громади стає все складніше покривати свої потреби.

– Чи не щодня в Україні змінюється законодавча база, а з нею – нові вимоги та норми, які ми змушені виконувати і дотримуватися. Однак профінансувати всі нагальні потреби самотужки наша невелика громада не в змозі, – розповідає голова Усть-Путильської громади Марія Ілюк. – Відповідно, шукаємо допомоги в міжнародних партнерів. Тому обладнання від Програми USAID DOBRE на загальну суму майже 250 тисяч гривень стало дуже вчасним і помічним для нас. 

5

У межах проєкту швидкого реагування Усть-Путильська громада отримала ноутбуки, інверторні генератори, портативні зарядні станції, глибинний насос, а також драбини, бензопили та вуличні подовжувачі для кожного старостату. Усе це обладнання допомагало громаді під час енергетичної кризи і надалі може використовуватися.

– Це обладнання дуже нас виручило, – каже голова місцевої ГО «Злагода» Антоніна Скидан. – Генератори та ноутбуки тепер забезпечують безперебійну роботу нашого ЦНАПу, в якому щодня надаються десятки адміністративних послуг для мешканців. Портативні станції ми встановили в пунктах незламності в Розтоках та Усть-Путилі, щоби люди могли зарядити свої телефони під час відключень електроенергії чи очікуючи закінчення повітряної тривоги.

Запит на глибинний насос громада формувала для Усть-Путильської гімназії, зданої в експлуатацію за два тижні до повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Однак невдовзі сталася надзвичайна ситуація в дитячому садочку в Розтоках, одному з найбільших сіл громади, – вийшла з ладу система опалення. Тож насос передали у дитсадок, завдяки чому проблему вдалося оперативно стабілізувати. 

– У цьому дитсадку дуже потрібен капремонт не тільки системи опалення, а й водопостачання та водовідведення, – пояснює Марія Ілюк. – Допоки ми вишукуємо можливість здійснення таких дороговартісних робіт, насос виручає, щоби заклад не припиняв роботу. Це дуже важливо для дошкільнят і їхніх працюючих батьків.

Задоволені отриманим обладнанням і старости округів. Драбини потрібні їм для виконання різного роду ремонтних робіт, бензопили – для заготівлі дров на зиму, адже всі заклади гірської громади обладнані твердопаливними котлами або пічним опаленням. А вуличні подовжувачі, яким не страшні жодні погодні умови, використовують під час розпилу дров для заготівлі біля закладів, пояснює Антоніна Скидан.  

Попри фінансові виклики, в громаді не опускають рук і шукають можливості для розвитку. Вже зараз проводяться консультації із фахівцями Програми USAID DOBRE зі створення пекарні в селі Підзахаричі, а в Розтоках почали підготовчі роботи для молодіжного простору. Також цього року в Усть-Путильській громаді з допомогою Програми USAID DOBRE планують облаштувати відкриті спортивні простори та зміцнити матеріально-технічну базу спортзалів у школах.


Тематика публікації:               

Останні публікації цього розділу:

21 Docudays UA: Саунд­скейпінг пам’яті, низові культурні простори та європейський кіноринок — добірка дискусій DOCU/PRO та DOCU/СИНТЕЗ

Пів тисячі молодих лідерів і лідерок закінчили "Школу молодіжних рад"

Доступ до публічної інформації в ОМС: як зробити так, щоб усе запрацювало?

“Варіанти дій”: нова YouTube-програма, присвячена людській історії

Як покращити контент на сайтах та у соцмережах ВЦА Луганщини і Донеччини

«Від нас залежить, якими будуть наші громади». У Луцьку відбувся форум «Рушій невтраченої демократії»