Конфлікт в Україні змушує все більше людей залишати свої оселі

Кількість осіб, переміщених у межах країни, зросла удвічі за останні три тижні. За оцінками Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), близько 260 тисяч осіб були переміщені в ...

Україна
Конфлікт в Україні змушує все більше людей залишати свої оселі

Кількість осіб, переміщених у межах країни, зросла удвічі за останні три тижні. За оцінками Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), близько 260 тисяч осіб були переміщені в межах країни станом на 1 вересня 2014 року, тоді як на 5 серпня кількість внутрішньо переміщених осіб становила 117 тисяч.

Більшість переселенців ( 94%) прибувають зі східної України. Найбільша кількість переселенців розміщені у Донецькій, Харківській та Київській областях. УВКБ ООН вважає, що реальна кількість внутрішньо переміщених осіб є значно вищою, оскільки багато з них проживають у родичів та друзів і не реєструються в органах влади.

Через відсутність гарантій безпеки, гуманітарні організації не можуть оцінити умови, в яких знаходяться переселенці на території Луганської області. УВКБ ООН планує провести моніторинговий візит до області цього тижня, якщо умови безпеки виявляться задовільними. Станом на 1 вересня, за оцінками української влади, близько 2,2 млн людей перебувають у зоні конфлікту.

Кількість людей, які користуються «коридорами», встановленими українською владою для виїзду із зони протистояння, зменшується, переважно через нещодавні випадки, коли цивільні особи гинули від збройних нападів, коли намагались скористатись цими коридорами. Як повідомляється, близько 6000 осіб скористалися цими коридорами починаючи з кінця липня.

За даними місцевої влади, починаючи з минулого вівторка близько 10 тисяч осіб виїхали із Маріуполя до Запоріжжя, Бердянська та іншим міст через військові дії анти-урядових сил у Новоазовську.

Через регулярні артилерійські обстріли люди, що перебувають у зоні конфлікту, мають обмежений доступ до продуктів харчування, питної води, а також основних послуг. За оцінками місцевої влади, близько 20 тисяч осіб з обмеженими можливостями залишаються у Донецьку, Макіївці та Горлівці і потребують допомоги. У Луганську близько місяця жителі стикаються з проблемами у постачанні води, їжі, а також перебоями електроенергії та зв’язку. Будівлі та дороги зазнали суттєвих пошкоджень, що обмежує можливості з надання гуманітарної допомоги. У селищі Ясинувата, за повідомленнями, близько 150 осіб знайшли притулок у підвальних приміщеннях без електрики. Серед них багато осіб похилого віку. Люди, які прибувають майже не маючи ресурсів, що робить їх ще більш залежними від гуманітарної допомоги для забезпечення своїх базових потреб. Вони потребуватимуть додаткової підтримки з початком холодної пори року.

Після того, як на початку липня українська влада відновила контроль у численних містах на півночі Донецької області, багато внутрішньо переміщених осіб повернулися додому. Наприклад, близько 20 тисяч переселенців повернулися до Слов’янська з інших міст Донецької області. За підрахунками місцевої влади, під час найінтенсивнішого періоду протистояння близько 40% населення виїхало із міста, переважна більшість із них (до 90%) повернулися додому. Минулої суботи (27 серпня) співробітники УВКБ ООН спостерігали довгу чергу машин – у багатьох випадках із дітьми – які очікували на блокпостах на в’їзд у місто з північної частини області. Виглядає, що процес повернення інтенсифікувався напередодні навчального року.

В контексті ситуації з внутрішнім переміщенням, кількість українців, які бажають отримати статус біженця чи притулок у Російській Федерації збільшилась на 66000 осіб протягом серпня. За період з 1 січня по 30 серпня 2014 року, майже 121 190 осіб звернулися до Федеральної міграційної служби Російської Федерації із проханням про статус біженця чи тимчасовий притулок. З кінця липня «квоти на тимчасовий притулок» були вичерпані у декількох регіонах, таких як Москва, Санкт-Петербург, Ростов та Чечня, тому українці змушені шукати притулку в інших регіонах. Крім того, 138 825 українців звернулися з запитами про надання інших видів правового статусу, таких як тимчасова чи постійна посвідка на проживання та участь у програмі «переселення співвітчизників».

Значна частина українців прибувають до Росії, користуючись безвізовим режимом. За даними російської влади, близько 814 тисяч в’їхали на територію Росії з 1 січня. Ця цифра включає також осіб, які звернулися за статусом біженця чи тимчасовим притулком, а також за іншими формами дозволів на проживання.

Більшість українців, які прибувають до Росії, проживають у рідних чи друзів або знаходять житло у приймаючих сім’ях чи знімають власне помешкання. Російські органи влади прийняли декілька постанов, які спрощують умови тимчасового перебування українців на території Росії.

УВКБ ООН продовжує підтримувати місцеву владу та громадянське суспільство, а також надавати допомогу безпосередньо найбільш вразливим групам переселенців. Станом на сьогодні УВКБ ООН передало більше 150 тонн гуманітарної допомоги до Харківської та Донецької областей, де проживає більше 100 тисяч переселенців. УВКБ ООН також координує роздачу продуктів харчування, наданих іншими організаціями.

4 106 українців звернулися за притулком до країн Європейського Союзу за період із січня до липня 2014 року, в той час як протягом 2013 року таких заяв було отримано 903. Більшість звернень про притулок було складено у Польщі (1082), Німеччині (556) та Швеції (500). Додатково, 380 українців звернулися про притулок у Білорусі станом 1 вересня

Джерело : Управління Верховного комісара ООН у справах біженців


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

У Львові відбулась вулична акція «Насильство — не традиція»

«Ба та Ді проти брехні»: медіа ШоТам презентує новий проєкт для старшого покоління

Рік завершується, а робота в третьому секторі ні

Платформа майбутньої професії: В Україні розвиватимуть напрямок профорієнтації підлітків з вразливих категорій населення

Женевська декларація прав дитини 2024

У 4 старостатах Білозерської громади на Херсонщині стартував проєкт з утеплення укриттів для безпечного перебування в холодний період