Коаліція “Україна. П’ята ранку” стала лауреатом премії “Відкрите суспільство” Центрально-Європейського університету

Відень, 9 червня 2022 року – Коаліція “Україна. П’ята ранку” стала лауреатом премії “Відкрите суспільство” Центрально-Європейського університету (ЦЄУ) 2022 року на знак визнання мужньої роботи з ...

Додано:
iryna_iva

coalition-members-with-relatives-of-the-victims-of-enforced-dissapearances-at-the-press-conference-in-warsaw-1-e1654853632774
Коаліція “Україна. П’ята ранку” стала лауреатом премії “Відкрите суспільство” Центрально-Європейського університету

Відень, 9 червня 2022 року – Коаліція “Україна. П’ята ранку” стала лауреатом премії “Відкрите суспільство” Центрально-Європейського університету (ЦЄУ) 2022 року на знак визнання мужньої роботи з документування звірств, скоєних під час війни Росії проти України. Представники Коаліції отримають відзнаку на 31-й церемонії вручення нагород у Відні 25 червня.

Нагорода, яка щорічно присуджується особі чи організації за служіння ідеалам відкритого суспільства, вперше була вручена серу Карлу Попперу в 1994 році. Також у різні роки її отримували лауреатка Нобелівської премії з літератури 2015 року Світлана Алексієвич, організація “Лікарі без кордонів”, сьомий генеральний секретар ООН Кофі Аннан, президент Чеської Республіки Вацлав Гавел і колишня міністерка охорони здоров’я індійського штату Керали К. К. Шайладжа.

“Від імені нашої коаліції та 29 організацій-членів я хочу подякувати Центрально-Європейському університету за визнання нашої роботи. Для нас велика честь отримати премію “Відкрите суспільство”, – сказала Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини ZMINA, організації-учасниці Коаліції “Україна. П’ята ранку”.  –“Ми разом прагнемо покласти край безкарності винних у скоєнні воєнних злочинів. Ми віримо, що невтомна та злагоджена робота громадянського суспільства в Україні прискорить настання справедливості”.

Російське вторгнення в Україну продемонструвало необхідність багатогранного підходу до документування, розслідування та судового переслідування винних у скоєнні воєнних злочинів та масових звірств.

“Ми впроваджуємо інноваційні підходи до співпраці з іншими НУО та відповідними державними установами, щоб покращити координацію між постраждалими та міжнародною спільнотою, – додала Катерина Рашевська, юристка Регіонального центру з прав людини, члена Коаліції. – Ми прагнемо допомогти постраждалим знайти ефективний спосіб захисту своїх прав, особливо права на правду”.

Коаліція “Україна. П’ята ранку”, заснована у відповідь на військовий напад Росії на Україну в лютому цього року, є групою організацій громадянського суспільства та окремих експертів, які фіксують та документують воєнні злочини та злочини проти людяності, скоєні під час російської збройної агресії в Україні. Багато членів Коаліції мають великий досвід документування міжнародних злочинів та порушень прав людини, скоєних в окупованих територіях Криму, окремих районах Донецької та Луганської областей з 2014 року, а також надають задокументовані дані українським правоохоронним органам та механізмам міжнародного правосуддя, в т.ч. Міжнародному кримінальному суду.

Як університет, відданий цінностям демократії, миру та справедливості, ЦЄУ солідарний з Україною. За три десятиліття з моменту свого заснування, ЦЄУ вже має понад 18 000 випускників. До спільноти ЦЄУ належить майже тисяча українських випускників, викладачів, співробітників і студентів, яким університет надав максимально можливу підтримку після вторгнення. Подальші ініціативи ЦЄУ щодо допомоги науковим співробітникам, майбутнім студентам та переміщеним особам в Україні та за її межами описано нижче.

“Нагороджуючи Коаліцію “Україна. П’ята ранку” нашою найвищою відзнакою, ЦЄУ вітає мирне прагнення Коаліції до основоположних цінностей відкритого суспільства – універсальної справедливості та прав людини. Цьогорічна премія “Відкрите суспільств” вручається на знак визнання величезної мужності, яку учасники Коаліції демонструють в умовах неймовірних страждань спричинених російською агресією. Зусилля Коаліції мають колосальне значення для досягнення справедливості для України та її народу”, – заявила президентка і ректорка ЦЄУ Шаліні Рандерія.

Примітки: 

Про ЦЄУ

Один із найбільш міжнародних університетів у світі, унікальна основоположна місія якого позиціонує Центрально-Європейський університет як визнаний центр дослідження сучасних економічних, соціальних і політичних проблем, а також як джерело підтримки для розбудови відкритих та демократичних суспільств, які поважають права людини та людську гідність. ЦЄУ акредитований в США, Австрії, та Угорщині. Університет знаходиться у Відні і пропонує англомовні освітньо-наукові програми бакалаврамагістра та доктора. У Будапешті знаходяться дослідницькі відділи університету: Інститут демократії ЦЄУІнститут перспективних дослідженьЛітня школа ЦЄУ та Архів відкритого суспільства ім. Віри та Дональда Блінкенів.

Про Коаліцію “Україна. П’ята ранку”

Коаліція “Україна. П’ята ранку” розпочала свою діяльність наступного дня після початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну. До її складу входять 29 НУО та 4 експерти з міжнародного права та прав людини. Коаліція зосереджує свою діяльність на чотирьох ключових сферах: документування воєнних злочинів, аналітична та юридична робота, адвокаційна діяльність на міжнародному та національному рівнях та інформування. Робота з документування базується на міжнародних стандартах (наприклад, протокол Берклі) і національному досвіді документування воєнних злочинів. Члени Коаліції здійснюють моніторингові візити з метою документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності і опитування свідків та постраждалих. За цим посиланням ви знайдете звіт ОБСЄ, складений із використанням даних, отриманих від Коаліції.  

Ініціативи солідарності ЦЄУ з Україною

ЦЄУ розробив програму “Невидимий університет для України”, щоб допомогти заповнити лакуни в освіті в українських університетах, які тимчасово виникли внаслідок російського військового вторгнення.

У цій статті ви можете дізнатися про роботу спільноти ЦЄУ щодо підтримки студентів, випускників, викладачів та співробітників, як в ЦЄУ так і в Україні, а також тимчасово переміщених осіб, які постраждали від військового нападу Росії на Україну.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Миколаївська громада завершила розробку стратегії розвитку та плану заходівз її реалізації

Упорядкована нормативно-правова база та інструменти участі — невід’ємні у процесі інтеграції ВПО

В Україні стартувала загальнонаціональна кампанія для психологічної підтримки дітей в укриттях

Суспільний запит на відповідальність за воєнні злочини: засади міжнародного права

«Разом ми – Шелтер»: на Київщині відремонтували заклад «Зоряний», де живуть вимушені переселенці

Що Україна вже зробила для вступу в ЄС: сфера довкілля та зміна клімату