Кіно зі Сходу: як у Маріуполі пройшов фестиваль “86: Післямова”

У перші вихідні вересня у Маріуполі відбулася прем’єра кіноальманаху MyStreetFilms-Рубіж про місто та життя місцевих жителів. Окрім кінопоказів та презентацій за участю режисерів під час "86: ...

Додано:
media

86післямова
Кіно зі Сходу: як у Маріуполі пройшов фестиваль “86: Післямова”

У перші вихідні вересня у Маріуполі відбулася прем’єра кіноальманаху MyStreetFilms-Рубіж про місто та життя місцевих жителів. Окрім кінопоказів та презентацій за участю режисерів під час “86: Післямова” також пройшла унікальна рейв-вечірка за участі донецької андеґраундої групи “Prizma”.

“У Маріуполі на показі MyStreetFilms-Рубіж був аншлаг. Співробітники кінотеатру не встигали доставляли стільці, бо навіть під час сеансу доходили нові люди,- розповідає співзасновниця фестивалю “86” і продюсерка проекту MyStreetFilms Надія Парфан. – Аудиторія була розмаїта: з одного боку, творча молодь зосереджена довкола місцевої Платформи ТЮ, з іншого – люди у віці 50-60 років – друзі і родичі героїв фільмів, більшість з яких працювала або й досі працює на заводах. Після показу відбулася гаряча і надзвичайно цікава дискусія. Люди реагували емоційно і дуже тепло. Здебільшого, їх зворушило побачене. Але думки розійшлися щодо тих кадрів, де задокументовані вибухи та інші сумні події, що сталися в місті після 2014 року. Локальний контекст в цьому плані завжди дуже хвилюючий: “місцеві” бачать на екрані те, чого не впізнають у Києві чи за кордоном”.

 

Після кіносеансу режисери розповіли городянам, чому вирішили зняти кіно про Маріуполь, адже аж три фільми MyStreetFilms-Рубіж були присвячені цьому місту (“Ма” Марії Стоянової, “Я і Маріуполь” Пьотра Армяновского та “Металурги” Євгена Нікіфорова). За словами Євгена Нікіфорова, Маріуполь зацікавив його тим, що у місті представлена одна з найкращих колекцій мозаїк радянського періоду. Він досліджував їх по всій країні протягом чотирьох років. Одна з найцікавіших мозаїк знаходиться на центральному залізничному вокзалі Маріуполя, про яку розповідає Нікіфоров у стрічці “Металурги”. “Хвилююче привозити фільм туди, де він був створений і показати місцевим жителям. До того ж в залі був присутній головний герой фільму, який привів родичів і друзів на показ. Маріуполь став першим місцем, де обговорення і дискусія після побаченого була настільки живою і динамічною. У якийсь момент ситуація навіть почала виходити з-під контролю і розмова велася на підвищених тонах. Був і конструктив, і хвалебні відгуки. Сподіваюся, ці покази були корисними і ми змогли підняти важливі питання, показати іншу точку зору”, – каже автор документалки.

86післямова_кіно3

Пьотр Армяновський зізнався, що 20 років назад саме у Маріуполі вперше побачив море. І у своїй роботі “Я і Маріуполь” показує, як повернувся у місто свого дитинства. Фільм “Ма” Марії Стоянової викликав гарячі суперечки у зв’язку з політичними та військовими подіями в місті останніх років. Але, як зізналася авторка стрічки, в першу чергу це універсальна історія стосунків матері та доньки. Всього під час третьої кіномайстерні MyStreetFilms-Рубіж, організованої міжнародним фестивалем “86”, було створено 12 короткометражниї стрічок. Молоді режисери разом з досвідченими майстрами спеціально звернулися до теми рубежу і розповіли історії з Донецької та Луганської області.

86післямова_кіно1

Окрім кінопрограми в межах “86: Післямова” у Маріуполі також пройшла унікальна вечірка від гучної донецької андеґраундої групи “Prizma”. Діджеї, що організовують підпільні рейви в окупованому місті, спеціально приїхали до Маріуполя. Унікальність події в тому, що це був хіба не перший раз за 3 роки, коли донецькі діджеї грали разом з маріупольскими. Місцеві таланти не тільки гостинно прийняли прогресивну молодь із Донецька, а й разом запалювали танцпол – так, що маріупольскі рейвери не залишали захід до ранку. Самі музиканти вважають це чи не найяскравішою ілюстрацією подолання рубежів та відкриття нових імен на маріупольській електронній сцені. “Як і всі люди, що проживають на даний момент в Донецьку, ми зіткнулися з тим, що у нас немає дійсно хороших місць в яких можна зібратися з друзями, відволіктися від конфліктів, але головне – потанцювати. Ми вирішили не чекати поки хтось почне займатися організацією тусовок, а організували їх самостійно. Ми аполітично налаштовані, але все ж як творців музичного, а значить культурного проекту, нас дуже зачіпають ті “межі”, які зараз присутні в усьому світі, які тою чи іншою мірою перешкоджають культурному обміну”, – розповідають представники “Prizma”.

86: післямова-DSC_9823

“86: Післямова” продовжує свою подорож східною Україною. Наступні покази пройдуть у Слов’янську, Рубіжному, Сєвєродонецьку, Костянтинівці, Лисичанську і Краматорську з 8 по 10 вересня.

Подробиці та розклад усіх подій шукайте тут.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

У громадах Півдня України проводять картування місцевого неурядового сектору

Правоохоронці та фахівці громад Чернігівщини посилюють спроможність з протидії гендерно зумовленому насильству

Участь громадян у процесах відновлення: кейс Березнегуватської громади (Миколаївщина)

Відбулась настановча сесія програми «Урядування в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення»

Курси англійської для переселенців стартують у 8 містах України

У Тернополі нагородили переможців всеукраїнського конкурсу «Золотий фліпчарт»