Історія Медвинського повстання стає ще актуальнішою. Чотири роки тому засновано освітню ініціативу “Медвин. Повстання”

У січні 2023-го маємо четверту річницю з початку діяльності освітньої ініціативи «Медвин. Повстання». Саме попередній 2022 рік був кінцевим ювілейним у відзначенні сторіччя Медвинського ...

300615248_2661942170605699_3714227587462953681_n
Історія Медвинського повстання стає ще актуальнішою. Чотири роки тому засновано освітню ініціативу “Медвин. Повстання”

У січні 2023-го маємо четверту річницю з початку діяльності освітньої ініціативи «Медвин. Повстання». Саме попередній 2022 рік був кінцевим ювілейним у відзначенні сторіччя Медвинського антибільшовицького повстання (1919–1922). Попри те, що у цей рік почалося повномасштабне вторгнення росії до України, восьмий рік тривала і триває далі російсько-українська війна, усі ми стали свідками намагання росіян знищити український народ і державу Україну (що так перегукується з подіями Української Революції, однією з яких стало Медвинське повстання), вдалося провести ряд заходів, пов’язаних з меморіалізацією визвольних змагань українського народу, зокрема, в Медвині.

У зв’язку з окупаційною війною, яку розв’язала росія проти України, історія Медвинського повстання та досвід боротьби проти російських окупантів стають ще актуальнішими. У цей непростий час незайвим буде пригадати, як сталося, що Медвин 100 років тому був другим Холодним Яром і кілька років підряд чинив опір російській окупації – навіть тоді, коли територія УНР вже була ними захоплена, армія була інтернована, а уряд емігрував? Відповідаючи на це питання, варто написати про те, ким були повстанці та особливо ті, хто їх очолив?

Керівники повстання – місцева інтелігенція з-поміж вчителів, ветеранів Першої світової війни, членів товариства «Просвіта», бандуристів – мали виразну проукраїнську позицію та підтримували Українську Народну Республіку. А все це – завдяки наявності в містечку на Київщині яскравого громадського, освітнього і культурного життя (кількох шкіл, Вільного козацтва, товариства «Просвіта» з хатою-читальнею, драматичним гуртком, цехом бандуристів). Та харизматичним лідерам, найяскравішим серед яких був бандурист Антін Митяй (1886–1921), відомий не лише тим, що був ідеологом повстання, а й підтримував армію УНР, виконував для них думи і пісні на фронті. У квітні 1919 року мешканці Медвина, Ісайок зуміли протистояти встановленню і поширенню у їхніх селах більшовицької влади, у серпні 1920-го, наснажені травневим наступом на Київ української і польської армій, – тримати оборону Медвина проти переважних сил дивізії Будьонного, а після окупації містечка – ще кілька років чинити опір у підпіллі. Тривала стійкість перед більшовицькою пропагандою та затятість була б неможлива без ідейності та освіченості, якими володів повстанський штаб і які ширилися в маси.

Що ж зроблено 2022 року для збереження пам’яті про визвольні змагання в Медвині і за його межами?

У січні 2022-го освітня ініціатива запустила нову серію інтерв’ю, записаних в місцях Української Революції. Перше з них – з істориком Едуардом Мондзелевським – записали в очолюваному ним Музеї-вагоні злуки УНР і ЗУНР у Фастові. Потім подорожі місцями Української Революції довелося призупинити, адже почалося повномасштабне російське вторгнення.

Однак незмінним було проведення Літературного конкурсу імені Івана Дубинця, яке, у зв’язку з воєнними подіями розтяглося в часі. 2022 року до організації конкурсу долучився й Національний музей Революції Гідності, незмінними партнерами були Український інститут національної пам’яті, Фундація імені Івана Багряного, Музей історії Богуславщини, ГО «Молодь в тренді». Переможців оголосили 22 серпня, на річницю повстання, оголосивши чотирьох переможців (трьох дорослих і одного – віком до 18 років). Таким чином, найвищі оцінки від журі отримали такі твори дорослих учасників: «Сіра книжечка» (49 балів), авторка – Олена Скуловатова (також цей твір найбільше сподобався оргкомітету, що також мав обрати переможця, за правилами конкурсу), «Червона папка професора Загоруйка» (42 бали), автор – Валерій Хмелівський, «Славка-бавка, стільчик і лавка» (40 балів), автор – Василь Горбатюк, дитячий твір, який отримав найбільше балів від журі – «Очі Медвина» (36 балів), авторка – Марія Кухарук.

Оголошення переможців ІІ Літературного конкурсу імені Івана Дубинця 20 серпня 2022 року у Медвині

8 травня, у День пам’яті та примирення, освітня ініціатива започаткувала традицію вшанування борців за незалежність України під час Другої світової війни. Тоді зібралися разом з волонтерами біля пам’ятника учасників ОУН на Богуславщині та Медвинщині, що знаходиться на території Свято-Миколаївського чоловічого монастиря. Після панахиди, яку звершив архімандрит Арсеній, та промов, які переривалися звуками “повітряної тривоги”, виступив з думами та піснями Святослав Силенко.

20 серпня відзначали річницю повстання у подвір’ї «міністерської» школи, де навчався Іван Дубинець, автор спогадів про повстання «Горить Медвин» та чимало учасників повстання. У програмі заходу традиційно вже була екскурсія місцями Медвинського повстання – цього разу, за сприяння Медвинської сільської ради, – автобусна. Під час урочистої частини пролунали виступи краєзнавців, істориків – зокрема, директора Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті Ігоря Кулика, працівниці Українського інституту національної пам’яті Наталки Позняк-Хоменко, краєзнавця Петра Гогулі та засновників освітньої ініціативи «Медвин. Повстання» Віталія Ніщименка й Марини Гогулі, презентація брошури Українського інституту національної пам’яті «Воля України або смерть» до сторіччя Холодноярського і Медвинського повстань, оголошення переможців ІІ Літературного конкурсу імені Івана Дубинця, вокальних ансамблів «Джерело» і «Світанок» з Медвина.

300964586_2661943950605521_484665968990987964_n

Кульмінацією дійства став виступ бандуриста Святослава Силенка на пошану його батька – бандуриста Тараса Силенка. Під час заходу волонтери з Медвина і Богуслава проводили дитячу програму та благодійний ярмарок, зібрані кошти на якому скерували на потреби армії.

IMG_7418

9 жовтня вже втретє провели акцію «Квіти пам’яті», відвідавши не лише могили повстанців, але й військових з Медвинщини, що загинули в російсько-українській війні – Віталія Підлубного Браного Поля, Олександра Василенка, Олександра Бочарова, Володимира Шевченка, Андрія Дороша з Медвина. На жаль, 6 січня Медвин втратив ще одного захисника – Романа Науменка, який загинув у бою з російськими окупантами на Донеччині. Кульмінацією заходу була поїздка на могилу Антіна Митяя у с. Стара Буда Черкаської області і виступ бандуриста Святослава Силенка. У планах освітньої ініціативи є запис інтерв’ю про полеглих воїнів-земляків, адже важливо зберегти пам’ять про них і знати наших не лише імена Героїв.

311345801_2707024839430765_1650020756185919939_n

13 жовтня, у день щорічної панахиди на пошану страчених у 1920 році окупаційними військами Будьонного близько 80 молодих мешканців Медвина, у центрі села відкрили меморіальний стенд Небесної Сотні. На церемонію приїхали працівники Національного музею Революції Гідності, члени родин Небесної Сотні – Наталя Бойків (дружина Героя Небесної Сотні Володимира Бойківа) і Ігор Кульчицький (син Героя Небесної Сотні Володимира Кульчицького, життя якого, до речі, було пов’язане з Медвином). Після відкриття стенда відбулося вшанування медвинців, страчених «червоними» біля урочища Ковтунів лісок у 1920 році. У той же день делегація Національного музею Революції Гідності та освітньої ініціативи відвідала могилу батька Героя Небесної Сотні Володимира Кульчицького – Станіслава Кульчицького та учасника Медвинського повстання Івана Плаксуна.

_U2A3744

15 жовтня «Медвин. Повстання» долучилася до організації панахиди за мешканцями села Киданівка, що також загинули від рук більшовиків 1920 року. Під час заходу в Киданівці записали спогади про загиблих від їхніх родичів.

Рік завершився співпрацею освітньої ініціативи з ГО «Навколо нас. UA». У рамках проєкту «Богуславська коляда» записували фольклор і свідчення про Голодомор на території Богуславської громади.

Російське вторгнення в Україну зробило історію Медвинського повстання ще більш актуальною. Методи ворога такі ж, як і 100 років тому, зате уроки, засвоєні нашим народом, досвід, хай і трагічний, допоможуть його перемогти.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Україна у війні - поточні події та процеси в контексті міжнародного правосуддя. Перші ордера на затримання

Без сигарет на вітринах: комітет Ради прийняв відповідну поправку

Одеський КВУ проводить навчання для волонтерських організацій

Мистецтво допомагати: як Фонд «Ізоляція» підтримує громади та культуру в часи війни

Вибиті вікна та пошкоджена покрівля через ворожі обстріли. Як відновити пошкоджене житло?

Усе про програму «Образ майбутнього» 20 Docudays UA