Історія боротьби дрогобичан за збереження своєї історичної та архітектурної пам’ятки – солеварні

Чи буде Дрогобицька солеварня знову виставлена на продаж?Дрогобицьку солеварню знову включили в список підприємств, які можуть бути виставленні на продаж. Місцеві мешканці вбачають в цьому можливість ...

Додано:
Lidiia Striltsova

солеварня
Історія боротьби дрогобичан за збереження своєї історичної та архітектурної пам’ятки – солеварні

Чи буде Дрогобицька солеварня знову виставлена на продаж?

Дрогобицьку солеварню знову включили в список підприємств, які можуть бути виставленні на продаж. Місцеві мешканці вбачають в цьому можливість знищення історичної пам’ятки та продовжують вести боротьбу за її передачу в комунальну власність. Вони вже не раз об’єднувалися заради збереження солеварні та невідомо скільки ще часу їм доведеться тримати оборону. 

Як все починалося? 

Боротьба за збереження історичної спадщини в Дрогобичі почалася ще в 2017 році. Тоді ділянку, яка знаходиться у межах Дрогобицької солеварні було продано на аукціоні для будівництва виробничого цеху. ВІ “Активна Громада” Дрогобича вдалося об’єднати громадськість міста навколо збереження старовинної архітектури. Регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” Марія Кульчицька разом з громадською ініціативою “БерегТи” переконали власника погодитися на іншу ділянку, а Дрогобицька міська рада змінила своє рішення.

солеварня

Дрогобицька солеварня.

Історична цінність солеварні

Самі містяни вважають Дрогобицьку солеварню перлиною міста! Вона є на мапі найдавніших постійно діючих підприємств світу, адже безперервно працює з 1250 року. Солеварня – першопочаток Дрогобича, як міста, а на гербі зображено 9 топок солі. Одна частина її території розташована в межах буферної зони пам`ятки Юнеско – церкви святого Юра, а інша – в межах охоронної зони пам’ятки державного значення – церкви Воздвиження Чесного Хреста. Вся територія Солеварні, а це 5,8 га є пам’яткою місцевого значення, а північна частина солеварні (3 га) має статус щойно виявленої пам`ятки археології.

95047691_2598185677123781_3132520524593233920_n

Шиб королівський – місце, звідки викачують розсіл (“сировицю”). До початку ХХ століття його добували з глибини 48–50 метрів.

– Перша писемна згадка про сіль була 1390 року. У світі об’єктів з такою довгою історією не так вже й багато, тому Дрогобицька солеварня може стати магнітом для туристів. Це місце варто розвивати як комплекс, де можна побачити і спробувати технологію старовинних промислів, відвідати музей, оздоровитися та відпочити. Від цього буде користь для всього регіону, адже це допоможе розвинути економіку та туризм, – зазначив керівник Туристично-інформаційного центру Дрогобича Ігор Чава. 

Утворення ініціативної групи 

Розуміючи цінність цього об’єкту не важко здогадатися чому дрогобичани захищають свою перлину, яку вже неодноразово намагалися продати. У березні 2018 року державне підприємство знову потрапило під загрозу: Уряд вніс солеварню в список підприємств, що підлягають приватизації. Це стало ще одним поштовхом до мобілізації громадськості навколо збереження солеварні. Першими, хто забив на сполох були місцеві громадські активісти: Хосе Турчик, Лев Скоп, Марія Тяжкун, Олег Дукас, Ігор Чава, Олег Дьорка та Андрій Юркевич. 

Перші кроки активістів на захист солеварні

Представники ініціативної групи одразу організували адвокаційну кампанію “Зберегти солеварню”. Найпершим кроком було широке інформування мешканців міста. Активісти розмістили намет в центрі міста та пояснювали кожному важливість ситуації. Протягом березня-травня 2018 року їм вдалося написати та надіслати майже 400 листів до Кабінету Міністрів України від мешканців міста та представників громадських організацій з вимогами не допустити приватизації підприємства. 

31345954_831793450351597_7151273143733059584_o

Активісти інформують дрогобичан та збирають підписи на захист солеварні. 

– Активісти вважають, що комунальна власність – це найоптимальніший спосіб, який дозволить громаді безпосередньо впливати на розвиток підприємства. Можливість приватизації означає можливість знищення цієї пам’ятки. Не відомо, хто і з якою метою приватизує солеварню. Залучення бізнесу для розвитку концепції, яка напрацьована громадою, потрібно, але всі важелі впливу знаходяться на державному рівні, тому важко впливати на цей процес, – розповідає регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” Олена Юркевич. 

Результати діяльності ініціативної групи у 2018 році 

Широка інформаційна кампанія допомогла привернути до солеварні увагу громадськості не лише в Дрогобичі, а й по всій країні. Протягом 2018 року активісти організували десятки інтерв’ю для українських ЗМІ. та брифінг у Верховній Раді України. Дрогобицька міська рада та Львівська обласна рада також підтримали ініціативу мешканців щодо недопущення приватизації підприємства та надіслали десяток офіційних звернень до Уряду.

94392683_3150157408456617_1668562457687228416_n

Брифінг в Українському кризовому медіа-центрі: Олег Дукас – радник міського голови Дрогобича, Марія Тяжкун – учасниця ГІ “БерегТи” та Лев Скоп – митець, громадський діяч.

Влітку 2018 року було напрацьовано концепцію ревіталізації (відновлення) солеварні за участі мешканців міста та представників громадських організацій. На її основі студенти Львівської політехніки створили архітектурний проект ревіталізації. Дрогобичани за допомогою публічної консультації обрали туристичне гасло міста: “Дрогобич – у ньому вся сіль”. Цим вони ще раз підкреслили важливість збереження історичної спадщини міста.

Боротьба за солеварню продовжується!

У 2019 році підприємство знову потрапило в списки на приватизацію. Зараз солеварня знаходиться в державній власності. Керівництво Фонду державного майна України та місцевий народний депутат України Орест Саламаха запевняють, що вона не буде виставлена на приватизацію. Однак, активістів хвилює, що підприємство не захищене Законом України “Про перелік підприємств, які не підлягають приватизації”, тому є постійна небезпека його продажу. 

95048460_2294070804231159_7867952522277683200_n

Процес виварювання солі.

– Дрогобицький сільзавод – це потенціал для розвитку міста. Сіль, яка там видобувається може стати основою для розвитку в напрямку оздоровлення та рекреації, виробництва, музею, створення культурно-мистецького громадського центру, креативного підприємства. Це можливість дати нове життя для історичній пам’ятці міста, – зауважила Марія Тяжкун, учасниця громадської ініціативи “БерегТи”. 

На сьогодні ініціатива об’єднує 15 осіб, які стали на захист солеварні ще 2017 року. Головна її мета не допустити приватизацію підприємства. ВІ “Активна Громада” Дрогобича допомагає в підготовці звернень до Дрогобицької міської ради, Львівської обласної ради, народного депутата Ореста Саламахи, громадської ради при ЛОДА щодо передачі солеварні в комунальну власність.

Продаж солеварні призведе до втрати унікальної технології видобутку солі та забудови території в центрі міста. Громада обдумує різні пропозиції щодо напрямків розвитку солеварні та шляхів залучення фінансової підтримки від міжнародних інституцій. 

Стежити за розвитком подій можна на фейсбук сторінці Солеварні. 

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Поліцейські, освітяни і ОГС обговорили результати спільної трирічної роботи за підтримки ЄС над створенням безпечного цифрового середовища для дітей

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями