Інтерконектори і транскордонна торгівля з ЄС: коаліція “Енергетичний перехід” опублікувала свіжий аналіз ситуації енергосектору в Україні

Коаліція “Енергетичний перехід” представляє спільне напрацювання із колегами з Проєкту сприяння регуляторним питанням (RAP) — брифінг «Відновлення транскордонної інфраструктури ЄС-Україна для ...

Додано:
mariia.domanska

макет-0101
Інтерконектори і транскордонна торгівля з ЄС: коаліція “Енергетичний перехід” опублікувала свіжий аналіз ситуації енергосектору в Україні
Коаліція “Енергетичний перехід” представляє спільне напрацювання із колегами з Проєкту сприяння регуляторним питанням (RAP) — брифінг «Відновлення транскордонної інфраструктури ЄС-Україна для безпечного і чистого енергетичного майбутнього».

Він містить аналіз поточної ситуації в енергетичному секторі України з акцентом на сферу відновлюваної енергетики та описом поточних можливостей.

Відновлювані джерела енергії в Україні, що перебували на стадії розвитку, наразі обмежують або вони закриваються безпрецедентними темпами внаслідок руйнівних наслідків війни в поєднанні з негнучкими джерелами генерації.

На думку експертів, транскордонна торгівля електроенергією між ЄС та Україною може покращити ситуацію в Україні. Зокрема, йдеться про відновлення роботи неактивного польсько-українського інтерконектора Жешув-Хмельницький потужністю до 2 ГВт.

Інтерконектор – це електричний з’єднувач, який дозволяє пропускати електрику між окремими мережами змінного струму або з’єднувати синхронні мережі. Інтерконектори дозволяють здійснювати торгівлю електроенергією між територіями. З’єднувачі можуть проходити через сухопутний кордон або з’єднувати дві ділянки суші, розділені водою.

На думку експертів, розширивши такі мережеві з’єднання з ЄС та домовившись про необхідні технічні та правові передумови для відновлення торгівлі, Україна зможе отримати економічні та технічні переваги від синхронізації з ENTSO-E (Європейська мережа операторів системи передачі електроенергії).

З розширенням транскордонної торгівлі український ОСП НЕК «Укренерго» отримає додаткові доходи від транскордонних аукціонів з розподілу потужності, збільшить рівень використання мережі, покращить власний фінансовий стан, отримає доступ до додаткових опцій гнучкості й балансування, а також регулювання частоти, тоді як виробники відновлюваної енергії будуть менше стикатися з обмеженнями. Не в останню чергу українські та польські енергокомпанії отримають доступ до транскордонної торгівлі та зможуть оптимізувати роботу своїх генеруючих активів. Оптимізована робота активів у поєднанні з посиленням конкуренції та вищою ліквідністю ринку знизить ціни для споживачів обох країн.

Важливо також додати, що сусідня Польща, маючи додаткову електроенергію для збалансування енергосистеми, зможе швидше виконати національний план – здобути енергосистему з нульовими викидами до 2040 року та збільшити частку ВДЕ-генерації на ринку енергії з нинішніх 17 до 50 відсотків..

Повний текст брифінгу можна прочитати за посиланням: https://bit.ly/3CtIjTk 

Публікація підготовлена у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації є відповідальністю ГО «Екоклуб» і вона за жодних обставин не може вважатися такою, що відображає позицію Європейського Союзу.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Люди з інвалідністю Дніпропетровської та Запорізької областей навчились відстоювати свої трудові права

Молодь ВПО Київщини вчилась толерантному ставленню до культури, звичаїв народів інших країн

Фінансова грамотність, інвестиції в себе та донати: новий випуск [НЕ] Диванного подкасту вже на YouTube-каналі "Тиха Гавань"

«Разом зберігаємо. Разом творимо»: стартувала кампанія ЄС про підтримку української культури та мистецтва під час війни

Підрив довіри до ЗСУ та кібератаки на сайти про культуру: результати моніторингу дотримання цифрових прав за лютий 2023 року

Світлофор безпеки: дізнайтеся, чи захищена ваша організація від ризиків і що слід змінити вже зараз