Голоси внутрішньо переміщених осіб в умовах війни: результати опитування у Вінницькій, Житомирській та Хмельницькій областях

Продукти харчування залишаються найбільшим пріоритетом в сучасних умовах для внутрішньо переміщених осіб, про це свідчать результати опитування щодо актуальних потреб та викликів ВПО, яке провела ...

Додано:
modernformat

Звіт опитування ВПО_page-0001
Голоси внутрішньо переміщених осіб в умовах війни: результати опитування у Вінницькій, Житомирській та Хмельницькій областях

Продукти харчування залишаються найбільшим пріоритетом в сучасних умовах для внутрішньо переміщених осіб, про це свідчать результати опитування щодо актуальних потреб та викликів ВПО, яке провела Неурядова організація «Сучасний Формат» за підтримки Національного фонду сприяння демократії (NED) в рамках проєкту «Голоси громад в умовах війни».

Опитування проводилося у співпраці із партнерськими організаціями та установами, в тому числі з Житомирською міською радою та Фондом громади Житомира.

Участь в опитуванні з 13.05.2022 до 13.06.2022 року взяли внутрішньо переміщені особи, які проживають у Вінницькій, Житомирській та Хмельницькій областях. Опитування проводилося шляхом онлайн і офлайн анкетування. Загалом учасниками опитування стали 500 осіб, з яких 95,4% отримали офіційний статус ВПО, 4,6% – з різних причин не одержали статусу ВПО на момент заповнення анкети.

В розрізі областей респонденти розділилися наступним чином:

  • Вінницька область – 116 осіб (23,2%);
  • Житомирська область – 264 особи (52,8%);
  • Хмельницька область – 112 осіб (22,4%);
  • інші області – 8 осіб (1,6%).

Більшість респондентів – жінки (86%) та 14% – чоловіки.

Розподіл учасників опитування за віком: до 18 років – 7 осіб (1,4%), від 19 до 25 років – 44 особи (8,8%), від 36 до 45 років – 150 осіб (30%), від 46 до 59 років – 107 осіб (21,4%), від 60 до 79 років – 61 особа (12,2 %), більше 80 років – 3 особи (0,6%)

Внутрішньо переміщені особи приїхали до Вінницької, Житомирської та Хмельницької областей із регіонів, де ведуться активні бойові дії.

Звіт опитування ВПО_page-0005

Області, з яких переїхали респонденти:

  • Донецька область – 146 осіб (29,2%)
  • Харківська область – 80 осіб (16%);
  • Київська область – 77 осіб (15,4%);
  • Херсонська область – 59 осіб (11,8%);
  • Луганська область – 53 особи (10,6%);
  • Житомирська область – 29 осіб (5,8%);
  • Миколаївська область – 21 особа (4,2%);
  • інші регіони України (переважно Південний Схід) – 35 осіб (7%).

Де проживають внутрішньо переміщені особи:

  • у родичів, друзів, знайомих – 201 особа (40,2%);
  • орендований будинок/квартира/кімната – 191 особа (38,2%);
  • місця компактного проживання евакуйованих осіб – 36 осіб (7,2%);
  • зняли квартиру/будинок представники бізнесу/волонтери/друзі – 23 особи (4,6%);
  • інші місця проживання – 49 осіб (9,8%).

88% респондентів переїхали зі своїми родинами. У 440 опитаних ВПО проживають 478 неповнолітніх дітей. 7,6% респондентів мають інвалідність. У 7,5% родин проживають люди, які мають інвалідність.

Відсутність житла в новій громаді – одна з найбільш нагальних проблем всіх внутрішньо переміщених осіб. 24% опитуваних визначили відсутність власного або доступного за ціною окремого житла як потребу з найвищим пріоритетом.

Серед найбільш поширених коментарів опитаних ВПО – це небажання обтяжувати людей, які прихистили їх у себе, надали тимчасове житло.

Невідомість – це ще один виклик, який кидає українцям війна. Майже половина опитуваних не знає чи ціле їхнє житло, чи буде куди повернутись після перемоги над окупантами (46%). 12% респондентів вже знають, що повертатись їм немає куди. 36% опитаних (182 особи) зазначили, що (на момент участі в опитуванні) мають куди повернутись.

Для визначення найбільш нагальних потреб ВПО організаторами опитування було запропоновано обрати 3 потреби за пріоритетністю. Перелік потреб, із яких пропонувалось обрати: житло, продукти харчування, працевлаштування, одяг та взуття, засоби гігієни, ліки та медична допомога, психологічна підтримка, організація дозвілля для дорослих та дітей.

За результатами опитування 408 респондентів (81,6%) позначили потребу в продуктах харчування як таку, що входить до трійки з найвищим пріоритетом.

Працевлаштування та житло посіли друге та третє місця відповідно за пріоритетністю (працевлаштування – 216 осіб, житло – 212 осіб).

Звіт опитування ВПО_page-0010

Проаналізувавши відповіді респондентів, можемо зробити узагальнення щодо ієрархії потреб ВПО станом на травень-червень 2022 р. (від 1 до 9, де 1 – це найбільший пріоритет):

  1. Продукти харчування.
  2. Працевлаштування.
  3. Житло.
  4. Одяг та взуття.
  5. Засоби гігієни.
  6. Ліки та медична допомога.
  7. Навчання та дозвілля для дітей.
  8. Організація дозвілля.
  9. Психологічна підтримка.

Отже, учасники опитування спочатку намагаються задовольнити базові, фізіологічні потреби, натомість психологічну підтримку та дозвілля відсуваючи в самий кінець пріоритетності потреб.

Працевлаштування входить до трійки найбільш нагальних потреб опитуваних. Люди не хочуть безкоштовно користуватись благами, що тимчасово надають їм у нових громадах місцева влада, друзі, родичі, волонтери. В пошуках роботи знаходяться 33% опитаних (165 осіб).

15% опитаних працюють дистанційно там, де працювали до початку війни. Але страх втрати роботи через продовження війни та невідомість щодо ситуації в їхньому рідному місці –  часто повторювані проблеми, які зазначали ВПО у своїх додаткових коментарях.

Тільки 6% опитуваних уже працевлаштувалися за новим місцем проживання. 23% мають статус без потреби працевлаштування (пенсіонер, студент, декретні відпустки тощо).

Неурядова організація “Сучасний Формат” дякує всім, хто долучився до участі в опитуванні.

Детальніше про результати проведеного опитування – у Звіті опитування ВПО.


Тематика публікації:     

Останні публікації цього розділу:

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році

Відкриваємо шлях до майбутнього за допомогою "НАВІГАТОРА МАЙБУТНЬОГО"

Що думаєте про тему деінституціалізації?

Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 у Чернівцях

У Сумах хаб ІМІ надає медійникам техніку та захисне спорядження

Юридичне\Волонтерське для ГО, волонтерів та активістів