Ганна Вронська: «Судова реформа – це не лише про суди»
Ганна Вронська – одна із нових суддів Верховного Суду. До цього Ганна була практикуючим адвокатом, мала власну юридичну фірму, а згодом працювала в уряді. Під час відкритої лекції в Українському ...
Додано:
Анастасія Онопрійчук
Ганна Вронська – одна із нових суддів Верховного Суду. До цього Ганна була практикуючим адвокатом, мала власну юридичну фірму, а згодом працювала в уряді. Під час відкритої лекції в Українському католицькому університеті у рамках проекту UCU Rule of Law Lecture Series Ганна розповіла про судову реформу з точки зору судді.
Питання судової реформи вже не вперше обговорюється під час відкритих лекцій, які організовує Школа права УКУ за підтримки програми USAID «Нове правосуддя». Проте вперше про це розповідає суддя, яка раніше не мала суддівської практики. Разом із Ганною Вронською учасники поспілкувалися про судову реформу, про новий Верховний Суд (ВС) і як він працює, чого від ВС очікують судді і суспільство.
«Коли я працювала в уряді, я бачила багато реформ, і зараз я можу їх порівнювати. На мою думку, судова реформа одна з найбільш комплексних, виважених, продуманих і триваліших у часі реформ, які зараз відбуваються у нашій країні», – розповіла Ганна Вронська під час лекції.
На думку судді судова реформа – найголовніша. Адже важко уявити сфери життя, на які вона потенційно не має впливу:
«Судова реформа – це не лише про суди. Судова реформа – це не лише завдання суддів. У судовій реформі повинно бути зацікавлене все суспільство, і учасником судової реформи також є все суспільство.»
Також Ганна розповіла про роботу судді. Лектор зазначила, що потрібно розуміти, що суд касаційної інстанції – це суд права. Тому важливо, щоб адвокати теж почали змінювати свою роботу, в інший спосіб добре готуватися до розгляду справ у касаційному суді.
«Судова реформа і діяльність будь-якого суду – це не лише проблема суддів, це проблема всіх. Будь-який суддя, коли виносить рішення, просто розглядає позиції двох сторін, – зазначила Ганна. – Процес передбачає змагальність. Вже іде поступовий відхід від радянських принципів судочинства, коли суд повинен встановити істину. Нові процесуальні кодекси передбачають змагальність.»
З матеріалами лекції Ганни Вронської можна ознайомитися за посиланням. Відеозапис лекції можна переглянути тут.
Нагадаємо, UCU Rule of Law Lecture Series – це серія лекцій від провідних американських, європейських та українських правників, присвячених актуальним викликам і проблемам у сфері забезпечення верховенства права, правосуддя та справедливості. Проект «Підвищення обізнаності правничої спільноти України щодо сучасних викликів верховенства права через організацію та проведення серії юридичних лекцій Українського католицького університету «Правовладдя» реалізовує Центр верховенства права Школи права УКУ за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми «Нове правосуддя» у співпраці з Відділенням Асоціації правників України у Львівській області.
Погляди автора не обов’язково відображають погляди Школи права Українського католицького університету, Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.