“Ґендерне різноманіття в кібербезпеці: реалії та можливості для жінок в Україні”: відбувся Діалог в межах програми “Діалог про кібербезпеку”
31 жовтня Проєкт USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України» (USAID Cybersecurity Activity) у партнерстві з Аспен Інститутом Київ провів Діалог на тему: “Ґендерне різноманіття в ...
Додано:
aspen.institute.kyiv
31 жовтня Проєкт USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України» (USAID Cybersecurity Activity) у партнерстві з Аспен Інститутом Київ провів Діалог на тему: “Ґендерне різноманіття в кібербезпеці: реалії та можливості для жінок в Україні”. Метою Діалогу було налагодження співпраці між представниками різних галузей для просування ґендерної рівності в сфері кібербезпеки в Україні та напрацювання рекомендацій для подолання перешкод у професійній реалізації жінок.
Діалог об’єднав представників ринку кібербезпеки, державних установ та освітніх закладів, організацій, що сприяють ґендерній рівності.
У вітальному слові Ірина Хоменко, заступниця директора проєкту USAID “Кібербезпека критично важливої інфраструктури України”, наголосила на необхідності спільних зусиль стейкголдерів для досягнення ґендерної рівності в сфері кібербезпеки. Також пані Ірина підкреслила, що Діалог сприятиме напрацюванню конкретних кроків, завдяки яким можливо подолати перешкоди у професійній реалізації жінок на ринку кібербезпеки.
Наталія Ткачук, керівниця служби з питань інформаційної безпеки та кібербезпеки Апарату РНБО, зазначила важливість ґендерної рівності у можливостях професійної реалізації чоловіків і жінок, вказавши на необхідність відмови від стереотипів щодо ролі жінок у сфері кібербезпеки, які заважають їм розвиватися.
Заступниця Міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції Валерія Іонан розповіла про ініціативи міністерства, які впроваджуються для популяризації сфери кібербезпеки, зокрема, освітні серіали, курси, державні програми тощо.
Віктор Жора, заступник Голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації, вважає, що зараз ситуація з дотриманням ґендерної рівності в сфері кібербезпеки покращується, в тому числі й у державних органах. Він наголосив, що потрібно продовжувати працювати над збільшенням можливостей для професійної реалізації жінок у сфері кібербезпеки.
Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ, подякував Проєкту USAID Кібербезпека за можливість реалізації програми, метою якої є налагодження міжсекторального діалогу задля підтримки розвитку ринку кібербезпеки і закликав до активного обміну думками для напрацювання практичних кроків щодо більшого залучення жінок до сфери кібербезпеки.
Іноземний досвід підсилення ґендерної рівності у сфері кібербезпеки
Під час першої сесії “Глобальні перспективи: підтримка жінок у сфері кібербезпеки” Ніна Олесен, операційна директорка Women4Cyber, розповіла про суспільні стереотипи та упередження, які можуть стримувати жінок від кар’єри в кібербезпеці. Наприклад, це усталена думка про те, що у сфері кібербезпеки більше перспектив для чоловіків, що не відповідає дійсності.
Ніна Олесен вважає, що потрібно не тільки промотувати сферу кібербезпеки, але і розповідати про можливості професійної реалізації у ній, щоб заохотити рівний доступ чоловіків та жінок. Також пані Ніна наголосила на важливості програм для заохочення жінок у сфері кібербезпеки на державному рівні, а також встановлення конкретних КРІ всередині компаній для бізнес-середовища.
Пані Ніна відзначила важливість просвітницької роботи. Зокрема, потрібно чітко зазначати, що сфера кібербезпеки охоплює значно більший спектр професійних компетенцій, ніж суто технічні. У цьому контексті спікерка відзначила важливість менторства для жінок.
Перешкоди, які стоять на шляху забезпечення ґендерної рівності у сфері кібербезпеки
Під час сесії “Забезпечуючи ґендерне різноманіття: взаємодія заради ґендерної рівності в кібербезпеці” учасники обговорили основні стереотипи, виклики та перешкоди, з якими стикаються жінки, працюючи в сфері кібербезпеки в Україні, аспект рівності у кар’єрних можливостях, фінансовій мотивації та участі у прийнятті рішень між чоловіками та жінками. Дослідивши міжнародний досвід, учасники назвали основні виклики під час пошуку роботи для жінок у галузі кібербезпеки в Україні, серед яких:
- Стереотипи та упередження щодо професійних компетенцій жінок у сфері кібербезпеки.
- Нерівність в оплаті праці чоловіків та жінок.
- Низький рівень обізнаності про різноманітність сфери кібербезпеки, зокрема, комунікаційний, юридичний, дипломатичний та інші напрямки.
- Відсутність мотивації працювати у сфері кібербезпеки через низьку привабливість галузі та розуміння перспектив розвитку у ній.
- Низький розвиток мережі контактів та професійних спільнот для фахівців у сфері кібербезпеки.
- Різний рівень очікувань від професійних навичок чоловіків та жінок.
- Відсутність або низький рівень розвитку програм для свічерів у сфері кібербезпеки.
- Невпевненість жінок у власних професійних компетенціях і, зокрема, демпінгування себе на ринку праці.
Практичні кроки для підсилення ґендерної рівності у сфері кібербезпеки
Під час сесії “Від діалогу до дії: сприяння рівним можливостям у сфері кібербезпеки” учасники поділилися корпоративними та загальнонаціональними програмами, що спрямовані на підтримку і забезпечення ґендерної рівності.
Учасники запропонували різні кроки для підсилення ґендерної рівності серед різних спільнот.
В академічній спільноті:
- Розвиток Soft skills.
- Інтеграція проблематики ґендерної рівності у шкільні програми з кібербезпеки.
- Промотування сфери кібербезпеки, в т.ч. експертками.
- Розширення розуміння різноманітності сфери кібербезпеки.
- Проведення стажувань і практик для студентів(-ок), що покаже багатше розмаїття можливостей і напрямків розвитку.
- Менторство для студентів(-ок) з дотриманням ґендерної рівності серед менторів.
- Програми (фінансовані донорами) з теми ґендерної рівності серед молодих експертів(-ок).
У бізнесі:
- Запровадження політик і корпоративної етики з урахуванням ґендерної рівності.
- Дотримання ґендерної рівності у публічному просторі.
- Публічне дослідження того, яка проблематика в сфері кібербезпеки з приводу ґендерної рівності є актуальною зараз.
- Популяризація наративів для трансформації суспільної думки стосовно ґендерної рівності в програми підтримки університетів.
- Розвиток особистого бренду жінок в сфері кібербезпеки.
У державному секторі:
- Залучення вищого керівництва держави до промотування ґендерної рівності.
- Промотування ґендерної рівності в публічному просторі.
- Регуляції щодо захисту ґендерної рівності на державному рівні.
- Загальне промотування сфери (і як результат збільшення зацікавленості серед експертів і експерток).
Сесії Діалогу модерували Надія Омельченко, віцепрезидентка компанії “ІТ-Інтегратор”, та Олександр Смичніков, директор з бізнес-консалтингу, 10Guards.
Нагадаємо, що протягом 2022 — 2024 років у рамках програми «Діалог про кібербезпеку» буде проведено 15 діалогових заходів для обговорення та пошуку кращих рішень у цій галузі задля розбудови та покращення кіберстійкості України.
Програма «Діалог про кібербезпеку» здійснюється завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, виданого Проєктом USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України».