Евакуація населення: громади повинні мати готовий комплекс документів

Про вимоги до ОМС під час організації евакуаційних заходів — в інтерв'ю з членом робочої групи з цивільного захисту та громадської безпеки Програми U-LEAD.Комплекс документів для організації ...

Додано:
havrylenkova

A convoy of the busses for refugees
Евакуація населення: громади повинні мати готовий комплекс документів

Про вимоги до ОМС під час організації евакуаційних заходів — в інтерв’ю з членом робочої групи з цивільного захисту та громадської безпеки Програми U-LEAD.

Комплекс документів для організації евакуаційних процесів за потребою – це той перелік паперів, які громади зобов’язані мати у своєму арсеналі, особливо під час воєнного стану.

Таким був головний меседж інформаційної сесії «Організація евакуаційних заходів в територіальних громадах». Захід відбувся для громад зі східних областей країни, який організувала команда Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Луганській області.

За словами керівника офісу, члена робочої групи з цивільного захисту та громадської безпеки Програми U-LEAD Ігоря Агібалова, ОМС мають усвідомлювати свою роль та перелік необхідних дій під час підготовки та проведення евакуації жителів громад:

Громадам важливо бути знайомими з видами ресурсів для евакуації, з інструментами інформування та комунікації під час евакуаційних заходів, розуміти порядок фінансування евакуації”.

Яким є законодавче підґрунтя організації процесу евакуації та ролі в ньому ОМС?

Далі – коментарі Агібалова:

Вимоги законодавства щодо процесу евакуації розповсюджуються на усіх без винятку юридичних осіб, незалежно від їх функціонально-цільового призначення, рівня і масштабу діяльності й форми власності.

Питання евакуаційних процесів регулюється: Законом України № 280/97 «Про місцеве самоврядування в Україні»; Кодексом цивільного захисту України; Постановою Кабміну №841 «Про затвердження Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій»; Наказом МВС № 579 «Про затвердження Методики планування заходів з евакуації».

Хто у громаді має опікуватися питанням евакуації?

Для організації евакуаційних процесів кожна громада має фахівця з мобілізаційної роботи, який цим опікується, цього вимагає Цивільний кодекс.

Громадам від 10 тисяч населення бажано мати спеціальний відділ, що відповідає за зазначений напрям роботи. Працівники таких відділів мають проходити спеціальну перевірку, визначену законодавством. Першочергово, мова йде про перевірку надійності таких спеціалістів, адже такі фахівці часто є ціллю ворожою резидентури. Важливою є й фізична підготовка цих працівників.

Як громадам готуватися до мобілізаційних заходів?

Громади зобов’язані мати чіткий план дій у випадку небезпеки. Розпочати можна з розподілу обов’язків: хто інформує населення у випадку загрози (які відділи, працівники), якими будуть шляхи й засоби евакуації населення.

Які інструменти інформування застосовувати громадам під час евакуації?

У питанні оповіщення та комунікації з населенням – головну роль грає керівник/ця ОМС. Саме він/вона несе відповідальність за якісну комунікацію влади та населення під час евакуації і координує процес оповіщення мешканців та надання достовірної інформації щодо ситуації. Таку відповідальність визначає законодавство.

Для ОМС важливо створити якісну мережу інформування та долучити до неї всіх тих, хто зможе оперативно донести людям інформацію. Наприклад, вуличні та квартальні комітети можуть стати у пригоді, але громаді у такому випадку необхідно забезпечити їх надійними засобами зв’язку, при необхідності закупити ці засоби додатково.

На жаль, завжди є прикрі випадки слабкої організації місцевої влади евакуаційних заходів та інформування населення щодо них. Ми бачили такі у 2014 році, бачимо й зараз. Щоб уникнути небезпечних для життя людей ситуацій – перелік інструментів інформування населення має бути продуманим та затвердженим заздалегідь.

Як громадам бути з транспортом під час евакуації?

Якщо взяти досвід громад, що вже зіштовхнулися з потребою організовувати такі заходи, допомогу з транспортом можуть надати волонтери, місцеві підприємці, громадські організації, релігійні установи, добровільні об’єднання громадян. Тож, важливим для громад є визначити коло тих, хто готовий приєднатися до процесу евакуації та попередньо домовитися з ними щодо переліку дій, місця збору людей за потребою.

Місця збору для евакуації окрема тема. Перше питання – безпека людей, і ми повертаємося до теми інформування населення та надійності тих, хто інформує. Важливим є й альтернативні засоби зв’язку: радіо, обхід домівок тощо. ОМС має визначити якомога більше варіантів локацій для цих цілей.

Обов’язково — локації повинні бути розосереджені, бо місця збору великого натовпу, як показала практика, стали мішенями для ворога.

Де громадам взяти ресурси на евакуаційні заходи?

Органи місцевого самоврядування зобов’язані ресурсно забезпечити евакуацію, для чого важливо заздалегідь прийняти відповідні рішення. Виділити або запланувати під ці дії кошти з місцевого бюджету можна за рахунок відповідної регіональної програми.

Розроблений ОМС документ має передбачати перелік дій, витрат та бути спрямованим на цільові заходи з безпеки. Наприклад – закупівлю палива, альтернативних засобів зв’язку та оповіщення населення.

Ігор Агібалов підсумував, що у питанні евакуаційних заходів є законодавче підґрунтя, а виходячи з ситуації ОМС мають приймати рішення оперативно. Враховуючи, що війна триває, громадам не треба зволікати з часом та діями, спрямованими на підготовку мобілізаційних заходів, плануванням ресурсів на ці заходи та працювати над планом дій вже сьогодні.

Нагадаю, що експерти Програми U-LEAD продовжують надавати громадам роз’яснення з питань, нагальних для ОМС під час війни. Тема кроків та рішень ОМС щодо мобілізаційних дій – одне з таких питань. Тож, громади можуть звертатися за консультацією та роз’ясненнями”.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

​Жіноче підприємництво на Кіровоградщині: нові можливості

Очільниця ГО «Сучасний Формат» представила економічні профілі громад Житомирщини

Ми боремося не тільки за території, а й за все українське

Психологічні тренінги для 60+ пройшли в соціально-культурному центрі "Подвір'я"

«Сили відновлення» — на Суспільному про відбудову деокупованих громад

Об’єднані заради майбутнього: Х Всеукраїнський форум взаємодії та розвитку залучив 500 спікерів/ок по всій Україні