Експерти U-LEAD консультують фахівців громад як планувати інфраструктурний етап медичної реформи

У липні 2022 року набув чинності Закон України №2347-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення надання медичної допомоги», відтоді в країні стартував ...

Додано:
Oksana Stelmakh

med
Експерти U-LEAD консультують фахівців громад як планувати інфраструктурний етап медичної реформи

У липні 2022 року набув чинності Закон України №2347-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення надання медичної допомоги», відтоді в країні стартував інфраструктурний етап реформи системи охорони здоров’я. Про основні повноваження громад на цьому етапі реформи, чинники і ризики, які слід враховувати місцевому самоврядуванню, при управлінні медичними закладами в нових умовах дізналися представники громад Запорізької і Дніпропетровської областей.

Під час проведеної інформаційної сесії експерти «U-LEAD з Європою» розповіли представникам ОМС про зміни, які плануються впроваджувати у сфері охорони здоров’я впродовж 2022-2023 років, а також надали рекомендації на що звернути увагу при плануванні реалізації повноважень.

- В Україні триває війна. В кожній громаді різна ситуація: на території одних йдуть бої; є ті, хто тимчасово окупований, але продовжує надавати медичні послуги своїх мешканцям; є ті, хто приймає переселенців і в умовах обмежених ресурсів забезпечує надання послуг. Проте реформа системи охорони здоров’я продовжується і перед громадами постають нові виклики і можливості, – зазначила Тетяна Бордюг, керівниця Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Запорізькій області. І наголосила на важливості залученності громад до імплементації інфраструктурного етапу медичної реформи.

З фахівцями громад працювала Аліса Макаріхіна, зовнішня експертка «U-LEAD з Європою».

Експертка ознайомила учасників з основними принципами формування та кластеризації госпітальних округів в рамках інфраструктурного етапу реформи системи охорони здоров’я; розповіла про систему ЕСОЗ, яка є основою для контрактування, оплати та моніторингу НСЗУ; а також пояснила підходи до управління медичними закладами з огляду на черговий етап реформи. Крім того, в ході інформаційної сесії розглянули індикатори визначення ефективності роботи закладів охорони здоров’я для ОМС на основі знеособлених електронних медичних даних.

За словами Аліси Макаріхіної даний етап медичної реформи є одним з найскладніших і найважливіших.

- Інфраструктурний етап реформи докорінно змінює принцип, за яким будуть отримувати медичну допомогу мешканці будь-якої громади. І це вплине на кожного в системі охорони здоров’я, і на громади які є власниками закладів охорони здоров’я, на громади що не мають таких у свої власності, так і на кожного громадянина. Ці зміни можна порівняти із змінами, які відбувалися під час реформування первинного рівня медичної допомоги, коли відбувалася зміна принципу фінансування та парадигми управління закладами охорони здоров’я, – підкреслила експертка.

Вона нагадала учасникам визначення госпітального округу і кластеру, звернувши увагу на основні принципи їх формування.

- Кожна область визначена як єдиний госпітальний округ, який складається з госпітальних кластерів. Планується, що кластери будуть обслуговувати територію з населенням від 150 тисяч і з радіусом доїзду в межах 90 хвилин до кластерного закладу охорони здоров’я спеціалізованого рівня, який буде надавати високоспеціалізовані медичні послуги. Фактично в межах госпітального округу та кластерів має бути сформована єдина спроможна медична мережа. А такий поділ на кластери та госпітальні округи дозволяє оптимально розрахувати потоки пацієнтів і забезпечити рівномірний доступ до медичної допомоги, – зазначила пані Макаріхіна.

І додала, що кластери не визначаються межами адміністративних одиниць, наприклад районів, це не є законодавчо визначеною нормою. Процес формування кластерів відбувається за поданням госпітальної ради та обласного департаменту охорони здоров’я до Міністерства охорони здоров’я, і закріплюється постановою Кабінету Міністрів України. Наприклад, в одному випадку один район може мати кілька госпітальних кластерів, а в іншому випадку на території двох-трьох інших може бути один госпітальний кластер – нова лікарня, яка буде виконувати функції основної лікарні.

- Все залежить від розрахунків потреб населення, що проживає та території, у медичних послугах, логістичних маршрутів і спроможності як лікарень так і громад власників закладів, – підкреслила експертка.

Також учасники отримали рекомендації щодо ефективного управління медичними закладами з огляду на інфраструктурний етап реформи системи охорони здоров’я. Отже, необхідно
- створити наглядову раду, активно залучати її до процесу адаптації ЗОЗ до нових умов;
- закріпити бачення розвитку сфери охорони здоров’я у документах громади, місцевих програмах, тощо;
- визначитись із мінімумом медичних послуг, який необхідний мешканцям громади, та із маршрутами пацієнтів до отримання цих послуг;
- розвивати кадри, мотивувати персонал медичних закладів отримувати додаткові спеціалізації, вчити працювати з електронними сервісами;
- постійно проводити аналіз діяльності на основі знеособлених медичних даних, на базі яких можливо приймати більш зважені рішення щодо управління, інвестування та розвитку.

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян, та розширює можливості громад.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Цивільні полонені та їхні родини майже не знають про свої права – правозахисники

Топ-6 запитань про конкурс підтримки для громад щодо документування воєнних злочинів та застосування міжнародного гуманітарного права

Освітня громадська організація Junior Achievement Ukraine отримує статус повноправного члена всесвітньої мережі JA Worldwide

Створення офісу МКС в Україні – новий рівень співпраці України та МКС

Уроки волонтерства у школах підтримують досвідчені активісти та знаменитості

Громади можуть витрачати вільний залишок бюджету лише на певний перелік напрямів