Експерти розробили нову модель реєстрації місця проживання

Експерти представили нову модель реєстрації місця проживання – повідомної замість існуючої дозвільної (так званої «прописки»). Її розробили фахівці Центру прав людини ZMINA у партнерському ...

CSC_0104
Експерти розробили нову модель реєстрації місця проживання

Експерти представили нову модель реєстрації місця проживання – повідомної замість існуючої дозвільної (так званої «прописки»).

Її розробили фахівці Центру прав людини ZMINA у партнерському консорціумі з Центром політико-правових реформ.

Відповідно до нової моделі, людині для реєстрації в житлі достатньо буде лише повідомити адресу, і не доводити своє право проживати за нею. При цьому власник житла не нестиме жодних майнових ризиків, і зможе легко анулювати таку реєстрацію. Повідомлення адреси не буде тягнути за собою появу майнових прав, збільшення комунальних послуг чи податкові зобов’язання.

ІНФОГРАФІКА

Перед напрацюванням моделі експерти провели загальнонаціональне соціологічне дослідження, а також напрацювали Зелену Книгу з аналізом законодавства. Сьогодні щонайменше 12% людей в Україні живуть не там, де зареєстровані. При цьому як мінімум 14 сфер суспільного життя (охорона здоров’я, соціальний захист, вибори, освіта, охорона здоров`я тощо) прив’язані до місця реєстрації. Відповідно — мільйони людей не можуть повноцінно користуватися державними сервісами та правами саме через «прописку».

«За останні два роки нам вдалось виявити кілька надважливих речей. Тепер ми знаємо, скільки людей живе не там, де зареєстровані, та як це впливає на якість їхнього життя. Йдеться про щонайменше сім мільйонів населення, з яких майже мільйон дітей та мільйон людей, які не мають реєстрації взагалі. Ми знаємо, що реєстрація є основним ідентифікатором у відносинах «держава-людина.» — наголошує Людмила Янкіна, координаторка проєкту Центру прав людина ZMINA.

Людмила Янкіна

Опис моделі експерти виклали у Білій Книзі з пропозиціями для уряду. Серед переваг моделі називають такі: люди зможуть легко зареєструватися там, де живуть, отримувати державні сервіси та користуватися правами; держава матиме об’єктивні дані про міграцію та розселення людей; місцеві громади зможуть планувати свій розвиток та бюджет; власники нерухомості не нестимуть жодних ризиків, якщо в їхньому житлі реєструватимуться люди. На думку авторів, нова система якнайкраще балансує інтереси усіх сторін.

«Висока мобільність людей є нормою у демократичному суспільстві, і може бути спричинена багатьма факторами, включаючи нерівномірний економічній розвиток. В Україні, окрім звичайних факторів, що впливають на внутрішню міграцію, більше мільйона людей були вимушені залишити свої домівки через конфлікт. Вагома частина населення України виключена з процесів прийняття рішень громадами, в яких вони проживають. Ми пропонуємо запровадити механізми, що забезпечать можливість стати мешканцем громади та повноцінно реалізувати право на місцеве самоврядування.» — говорить Сулейман Мамутов, експерт з питань розвитку громад, співавтор Білої Книги.

За словами експертів, нова модель передбачатиме комплексні зміни у всіх сферах, де надання державних послуг та реалізації прав досі залежить від реєстрації. Фактичні мешканці територіальних громад зможуть брати участь в їхньому розвитку. Реєстри територіальних громад нарешті міститимуть об’єктивні дані про населення, а місцеві бюджети будуть наповнюватися, відповідно до реальної кількості мешканців.

У реформі системи реєстрації не може бути простих та швидких рішень, пояснює Іван Двойленко, директор Департаменту інформатизації, телекомунікації та захисту інформації Державної міграційної служби. Рішення мають розроблятися з урахуванням системи, яку країна успадкувала від Радянського Союзу.

«Ми три роки вже намагаємося автоматизувати Систему реєстрації місця проживання. На жаль, неможливо просто перекласти на цифровий формат те, що в радянські часи велося в паперовому вигляді.» — наголошує Двойленко.

Іван Двойленко

Як пояснює адвокаційна менеджерка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова, після обговорення та доопрацювання запропонована модель буде покладена в основу законопроєкту.

«Не секрет, що дані про реєстрацію місця проживання використовуються наразі не тільки для  офіційного листування з людиною, а й для підтвердження цілої низки фактів та обставин. Тому дуже важливо, змінивши філософію системи реєстрації, убезпечити різні сфери суспільного життя від можливих негативних наслідків. Видається, що нам вдалося відшукати такі рішення.» — зауважує експертка.

Автори моделі планують представити законопроєкт до кінця року. Якщо депутати його схвалять, нову систему можна буде почати впроваджувати вже в наступному році.

Для запитів ЗМІ: Маргарита Тарасова, 093 977 53 13, [email protected]

Проєкт «Свобода пересування для кожного: Реформа системи реєстрації місця проживання в Україні» реалізується Центром прав людини ZMINA у партнерстві з Аналітичним центром “CEDOS”, Центром політико-правових реформ та Українським незалежним центром політичних досліджень за підтримки Європейського Союзу та проєкту “Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні”, який реалізує ПРООН за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

Джерело: ZMINA. Центр прав людини 


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році