Експерти ГО “Інститут громадянського суспільства” провели консультації щодо підтримки місцевого бізнесу в умовах війни та післявоєнного відновлення
ГО «Інститут громадянського суспільства» в рамках партнерської співпраці з Мережею захисту національних інтересів АНТС, яка здійснює проєкт «Зміцнення співпраці між органами місцевого самоврядування ...
Додано:
powerreform
![26062024Експерти Інституту громадянського суспільства провели серію онлайн консультацій щодо інструментів під](https://www.prostir.ua/wp-content/uploads/2024/06/26062024Експерти-Інституту-громадянського-суспільства-провели-серію-онлайн-консультацій-щодо-інструментів-під-1024x512.jpg)
ГО «Інститут громадянського суспільства» в рамках партнерської співпраці з Мережею захисту національних інтересів АНТС[1], яка здійснює проєкт «Зміцнення співпраці між органами місцевого самоврядування та підприємствами у сфері місцевого економічного розвитку територіальних громад Волинської області» (впроваджується за підтримки проєкту USAID «ГОВЕРЛА») надала експертну консультаційну підтримку в проведенні низки заходів, спрямованих на посилення місцевого економічного розвитку територіальних громад.
Менторські сесії проводились із посадовими особами Рожищенської, Любешівської, Володимирської, Боратинської, Горохівської, Ківерцівської, Вишнівської, Локачинської, Шацької та Зимнівської територіальних громад Волинської області, а також із представниками місцевого бізнесу.
Під час цих зустрічей йшлося про проблеми, з якими стикається бізнес унаслідок повномасштабного збройного вторгнення рф в Україну. Також наголошувалося на важливості формування в представників ОМС та підприємців знань, навичок і вмінь стосовно реагування на виклики війни, способи збереження та розвитку бізнесу в умовах військового стану та системних криз, здатності до дієвого управління ризиками.
Учасники мали змогу познайомитися з різними підходами до адаптації, збереження та відновлення бізнесу в умовах невизначеностей, війни, масштабних криз, а також із перспективними напрямами та важливими чинниками, що матимуть вплив на післявоєнний розвиток. Серед можливих підходів до збереження та відновлення діяльності бізнесу йшлося про шляхи оптимізації діяльності компаній, перезапуск бізнесу після призупинення, зумовленого війною, диверсифікацію (активів, каналів постачання, продукції та послуг, ринків збуту, локацій виробництва) тощо.
Особлива увага була звернута на необхідність формування у місцевого бізнесу знань і навичок у сфері зовнішньоекономічної діяльності, оскільки однією із ключових переваг Волині є безпосередня близькість до 500-мільйонного ринку ЄС.
Певну зацікавленість у слухачів викликала інформація щодо доступних фінансових ресурсів та інших інструментів державної підтримки підприємництва в умовах військового стану (зокрема пільгового кредитування, урядових грантових програм «єРобота» для відновлення бізнесу чи започаткування власної справи), а також стосовно існуючих інструментів підтримки аграріїв.
Водночас, значний інтерес для територіальних громад та бізнесу представляють чималі можливості, які доступні завдяки грантовим та кредитним програмам від міжнародних організацій та МФО. Однак, для їх отримання та ефективного використання, як службовцям ОМС, так і представникам бізнесу, важливо постійно працювати над підвищенням своєї інституційної спроможності. Це особливо актуально в контексті набуття Україною статусу кандидата на вступ до ЄС та старту перемовин про її членство[2]. Також, нові шанси відкриває перед бізнесом Українська інвестиційна рамка (Ukraine Investment Framework) – спеціальний інвестиційний механізм обсягом €9,3 млрд. в межах Ukraine Facility – програми підтримки України від ЄС до 2027 року.
В процесі онлайн зустрічей їх учасники вели жваву дискусію щодо широкого спектру практичних інструментів підтримки підприємницької діяльності на місцевому рівні, а представники окремих територіальних громад представили ті з них, що вже застосовуються в громадах. Попри це, експерти Інституту громадянського суспільства обґрунтовували та мотивували слухачів до проактивності у підтримці підприємництва, як на місцевому рівні, так і у використанні інструментів державної і міжнародної підтримки. Адже стійкість місцевих бюджетів та й взагалі стійкість громад під час війни, їх успішний розвиток у подальшому, залежатиме, передусім, від економічних показників, зокрема від стану розвитку місцевого бізнесу.
З презентацією, яку було продемонстровано у ході консультацій, можна ознайомитися за посиланням.
[2] https://video.consilium.europa.eu/event/en/27556