Експертка: Реформа поліції у Грузії була успішною завдяки комплексному підходу

Реформа поліції у Грузії була успішною завдяки тому, що вона йшла в комплексі з іншими реформами (реформування прокуратури, Міністерства фінансів, митної та податкової служб тощо) та боротьбою з ...

Грузія
Експертка: Реформа поліції у Грузії була успішною завдяки комплексному підходу

Реформа поліції у Грузії була успішною завдяки тому, що вона йшла в комплексі з іншими реформами (реформування прокуратури, Міністерства фінансів, митної та податкової служб тощо) та боротьбою з корупцією. Про це заявила Ека Зґуладзе, колишня заступниця Міністра внутрішніх справ Грузії, 24 липня під час круглого столу в Києві. 

Захід провів Міжнародний фонд “Відродження” спільно з програмою ISITAP департаменту юстиції США, Міністерством внутрішніх справ України й експертною радою з реформування МВС.

Ека Зґуладзе назвала основні чинники успішної реформи поліції:

– наявність політичної волі;
– швидке проведення реформи (корупціонери не встигли згуртуватися й відповідно не змогли протидіяти);
– залучення цілком нових кадрів (після реформи залишилося тільки 5% старого складу МВС);
– обмеження ролі й повноважень держави;
– застосування нетрадиційних методів (наприклад, створення спеціального фонду реформ, який підтримувала Програма розвитку ООН, Фундації Відкритого Суспільства, грузинські емігранти й місцевий бізнес);
– координація реформ на всіх рівнях;
– застосування міжнародного досвіду, адаптація його до місцевих реалій;
– застосування новітніх технологій;
– глобальна комунікація на всіх рівнях влади й суспільства.

За словами експертки, основним напрямом реформування були структурні зміни – оптимізація кадрів, ресурсів і функцій. Функції, що дублювалися, і корупціогенні функції або прибирали, або делегували іншим відомствам. Наприклад, на 5 років було призупинено техогляд автомобілів, оскільки у Грузії він перетворився на суто корупційну практику, а функцію видачі паспортів передали від МВС до Міністерства юстиції.

Як розповіла Ека Зґуладзе, ще одним напрямом роботи були масові арешти криміналітету й корупціонерів. Зокрема, впродовж кількох місяців було заарештовано 180 “злодіїв у законі”, і після того вони перестали становити серйозну загрозу. За підозрою в корупції було заарештовано низку поліцейських, прокурорів, губернаторів і навіть кількох членів парламенту. За словами експертки, це був позитивний сигнал для суспільства, який свідчив, що корупція більше не є безкарною.

Крім того, Ека Зґуладзе розповіла про окремі здобутки в межах реформи поліції. За її інформацією, за один день у Грузії було звільнено 16 тис. працівників дорожньої поліції, тобто весь особовий склад. Через місяць суспільству було представлено цілком нову службу.

Щоб запобігти катуванням, місця попереднього утримання було виведено з підпорядкування кримінальної поліції й передано Центру захисту прав людини. Свідчення в суді отримало пріоритет перед свідченням слідчому, завдяки чому слідчих позбавили необхідності “вибивати” зізнання. Також було створено електронну систему реєстрації затриманих, у яку можна внести інформацію, але не можна видалити. Завдяки цьому, як наголосила Ека Зґуладзе, системні катування в місцях попереднього утримання та поліцейських дільницях зникли.

Контакти:
Міжнародний фонд “Відродження”
“Права людини та правосуддя”
Ольга Гальченко
(044) 482 03 63
[email protected] 


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

У Чернівцях відбувся ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024

«Трансформація чи відбудова»: у Львові відбувся фінальний захід проєкту «Майстри змін»

Навантаження на медичну галузь зросло з початком великої війни

Визначення потреб та проблем доступності допомоги і послуг для ВПО, які мешкають у місті Рівне

Лановецька громада на Тернопільщині отримала 2 тисячі контейнерів для ТПВ від Програми USAID DOBRE

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях