Дитинство без туберкульозу – захисти своє майбутнє. Відкрите звернення

БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», Всеукраїнська асоціація людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ», ГО «Експертна спільнота пацієнтів України», за сприяння ...

wave
Дитинство без туберкульозу – захисти своє майбутнє. Відкрите звернення

БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», Всеукраїнська асоціація людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ», ГО «Експертна спільнота пацієнтів України», за сприяння Коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом» в рамках програми «Дитинство проти туберкульозу» звернулися до органів державної влади, органів місцевої влади та самоуправління з питанням забезпечення ранньої профілактики та попередження туберкульозу дітей та підлітків!

Текст звернення додається.

Засвідчуємо Вам свою повагу та звертаємося з наступного питання.

БО «Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», що об’єднує громадян з метою захисту прав та законних інтересів пацієнтів, керуючись Статутом та вимогами законодавства України, зокрема Закону України «Про громадські об’єднання», спільно з ГО «Експертна спільнота пацієнтів України» та Всеукраїнською асоціацією людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ» здійснено аналіз стану надання медичної допомоги хворим на туберкульоз.

Захворювання на туберкульоз в усьому світі та, зокрема, в Україні, є однією з найглобальніших соціально-економічних проблем. У 1993 році ВООЗ оголосила туберкульоз глобальною проблемою людства. Щороку хвороба забирає життя в майже півмільйона людей.

Гостро стоїть проблема захворюваності населення на туберкульоз і в Україні. На жаль, наша країна – серед лідерів з поширення туберкульозу. Так, епідемія туберкульозу була оголошена в Україні у 1995 році, і до нині вона не є подоланою. Статистика свідчить, що в Україні туберкульоз виявляють майже завжди на пізній стадії, у цьому випадку шансів на одужання дуже мало. Тільки за офіційною статистикою щороку в країні від туберкульозу помирає 4 тисячі пацієнтів, тобто 11 людей кожного дня. За експертними даними ці показники значно вищі.

Зауважимо, що туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, яка є стійкою до умов навколишнього середовища. Захворювання передається переважно повітряно-крапельним шляхом. У 90% випадків туберкульоз вражає легені. Однак, це захворювання може ушкодити нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишківник, шкірні покриви, статеві органи тощо.

Головною проблемою раннього виявлення туберкульозу є те, що перший період після інфікування туберкульоз може розвиватися в організмі безсимптомно. Бактерія, яка потрапила в легені, починає розмножуватись, при цьому імунна система намагається її сповільнити. І тільки через деякий час людина починає відчувати нездужання.

Разом з цим, хоча туберкульоз є дуже серйозною хворобою, але у більшості випадків він лікується. Згідно зі статистикою, щороку 60% хворих на туберкульоз повністю вилікувались. Головне – вчасно виявити проблему!

У цьому контексті варто відзначити, що одним з основних засобів діагностики хвороби туберкульозу, ось вже більше 100 років і до сьогоднішнього дня, є проба Манту (туберкулінова проба) – метод дослідження напруженості (вираженості) імунітету до збудника туберкульозу за допомогою оцінки шкірної реакції на спеціальний препарат мікобактерій – туберкулін. Завдання туберкуліну є «позначення» в організмі присутності туберкульозної палички для того, щоб можна було оцінювати реакцію організму (якісно і кількісно) на таку «присутність».

Саме завдяки туберкуліновій пробі є можливість виявити первинно-інфікованих осіб, тобто тих, у кого вперше виявлений факт інфікування туберкульозною паличкою; інфікованих більше за один рік з гиперергічними реакціями на туберкулін; інфікованих більше за один рік зі збільшенням інфільтрату на 6 мм і більше; діагностувати туберкульоз у осіб, які інфіковані паличкою Коха, але не проявляють, в даний момент, симптомів захворювання; підтвердити діагноз туберкульозу; відібрати контингентів дітей.

При цьому слід особливо відмітити той факт, що проба Манту є нешкідливою як для здорових дітей і підлітків, так і для дітей з різними соматичними захворюваннями. Туберкулін не містить живих мікроорганізмів, а у вживаному дозуванні 2 ТІ (0,1 мл) не впливає ні на імунну систему організму, ні на увесь організм в цілому.Туберкулінодіагностика в Україні регламентується наказом МОЗ України від 29.07.1996 № 233 (зі змінами). Зазначеним наказом затверджена Інструкція про застосування туберкулінових проб, Інструкція про застосування вакцини туберкульозної БЦЖ-М, БЦЖ; Інструкція про поділ на групи контингентів протитуберкульозних диспансерних закладів, тощо. Наказом МОЗ України від 18.05.2018 № 947 «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні», прописана вакцинація як проти туберкульозу так і проти інших інфекцій.

Відповідно до національного законодавства закупівля «алергену туберкульозного очищеного» (туберкулінових проб) здійснюється за кошти місцевих бюджетів та за кошти закладів охорони здоров’я.

Разом з цим, на жаль, в Україні практично не діє система виявлення хвороби туберкульозу на ранніх її стадіях. Це унеможливлює адекватне  лікування таких пацієнтів та призводить з однієї сторони до щорічного збільшення кількості хворих на туберкульоз, з іншої – до щорічної смерті таких хворих унаслідок неналежної діагностики хвороби та подальшого неефективного на пізніх стадіях лікування.

Здійснивши аналіз потреби та забезпеченості регіонів України у туберкуліні за даними Держкомстату та за результатами  процедури закупівель  за допомогою системи «ProZorro» у 2018 році інформуємо про дуже невтішну статистику щодо забезпеченості населення України туберкуліновими пробами.

Так, станом на 2018 рік на території України народилось та проживає 6 530 490 дітей віком від 0 до 14 років, з яких пробу Манту у 2014 – 2018 роках зроблено тільки 1 510 630 дітям. В свою чергу, 100 % потреба в пробі Манту на 2018 рік для дітей віком від 4 до 14 років становить 5 019 860 дітей. Разом з цим, у 2018 році уповноваженими органами влади здійснено закупівлю тільки 3 497 426 туберкулінових проб.

Звертаємо увагу, що відповідно до пункту 3.2. Інструкції про застосування туберкулінових проб, затвердженої наказом МОЗ України від 29.07.1996 № 233, зареєстрованого в Мін‘юсті України 17.09.1996 за № 538/1563, туберкулін з ампули набирають по 0,2 мл (тобто дві дози), насаджують голку № 0415 та випускають розчин до відмітки 0,1. Ампулу після розкриття зберігають в асептичних умовах не більше 2-х годин.

Таким чином, враховуючи той факт, що при наборі туберкуліну згідно з Інструкцією, кожної однієї дози, ще одна доза просто випускається, у 2018 році закуплено проб Манту тільки для 1 748 713 дітей, а це тільки 35 % від загальної потреби в Україні.

Найбільш негативна ситуація у Київській області, де потребу у пробі Манту покрито тільки на 6 %, та Львівській і Тернопільській областях – на 7%.

Така ситуація є неприпустимою та потребує вжиття термінових заходів з боку уповноважених органів влади щодо вирішення питання забезпечення закладів охорони здоров’я країни у достатній кількості туберкуліновими пробами, та сучасного лікування хворих на туберкульоз.

Враховуючи вищевикладене, з метою підвищення рівня лікування хворих на туберкульоз та поліпшення якості їхнього життя, зменшення рівня смертності таких хворих, керівники вищезазначених організацій звернулися з проханням та пропозицією терміново втрутитись у ситуацію, що склалась на території України з порушеного питання, та вжити всіх необхідних заходів для закупівлі в установленому законодавством порядку у достатній кількості «алергену туберкульозного очищеного» (туберкулінових проб) з метою покриття стовідсоткової потреби на всій території України.

З повагою,

БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу»

ГО «Експертна спільнота пацієнтів України»

Всеукраїнська асоціація людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ»

#Підтримай_хвилю
# Support_the_wave
#Поддержи_волну


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи