Другого туру виборів не буде
За даними ОПОРИ, другого туру виборів президента України не буде, результат є однозначним. Загальнонаціональна явка становила 60 відсотків. Громадяни України не змогли проголосувати в 14 з 22 округів ...
Додано:
Галина Жовтко
За даними ОПОРИ, другого туру виборів президента України не буде, результат є однозначним. Загальнонаціональна явка становила 60 відсотків. Громадяни України не змогли проголосувати в 14 з 22 округів на території Донецької області, і в 10 з 12 виборчих округів на території Луганської області через залякування, погрози та тиск терористичних груп.
За результатами спостереження ОПОРИ,всі кандидати перебували в рівних умовах протягом всієї виборчої кампанії, хоча агітація була утруднена, зокрема в Донецькій та Луганській областях. Окрім того, спостерігачі фіксувалифакти перешкоджання роботи членів виборчих комісій (тиск, залякування, погрози) на території Донецької та Луганської областей, в інших областях таких випадків не зафіксовано.
Вибори Президента відбулися в умовах тимчасової окупації території АР Крим та військових протистоянь у Донецькій і Луганській областях, що є свідченням перешкоджання реалізації вільного виборчого права. Хоча такий контекст і знизив явку у цих регіонах, проте не вплинув на результат виборів,заявила Ольга Айвазовська, координатор виборчих та парламентських програм ОПОРИ.
До закону «Про вибори Президента України» ВРУ вчасно внесла зміни щодо нових викликів з питань безпеки напередодні початку виборчої кампанії та під час її проведення.
Діяльність терористичних груп у східних регіонах України однозначно була формою тиску, залякування та погроз як на організаторів виборів, так і на учасників виборів, зокрема громадян України, які не змогли проголосувати в 14 з 22 округів на території Донецької області, і в 10 з 12 виборчих округів на території Луганської області.
Всього в Україні було сформовано 213 виборчих комісій. 24 не змогли відкритись через загрозу життю і здоров’ю громадян. На території Донецької та Луганської областей правоохоронні органи на місцях зайняли зрадницьку позицію (бездіяльність, підбурювання чи допомога терористичним групам) для зриву виборів.
За словами Ольги Айвазовської, порушення, зафіксовані під час виборчої кампанії та дня голосування, значно відрізнялися від порушень у 2010 та 2012 роках. Не було виявлено численних типів порушень, притаманних попереднім виборам – застосування адмінресурсу чи підкупу виборців, проте з’явились нові – незаконне ведення виборчої агітації та перешкоджання виборчому процесу (у Луганські та Донецькій областях).
Мапу порушень на виборах Президента 2014 оновлюється у режимі реального часу.
Кандидати не спромоглися забезпечити якісний склад членів виборчих комісій. Спостерігачі від ОПОРИ зіткнулись із ситуацією щодо великої кількості ротації до останнього дня перед голосуванням, що сильно вплинуло на організацію виборів, зокрема в Києві. Через одночасне проведення національних та місцевих виборів, члени виборчих комісій були неспроможні якісно організувати процес видачі виборчих бюлетенів, проведення голосування та перевірки у списках виборців.
Відповідно до Закону, всі громадяни, що зайшли до 20:00 на виборчу дільницю, мають право проголосувати. За спостереженнями ОПОРИ, у Києві через черги у деяких дільницях голосування тривало до 23:40, тобто ще 4,5 після закриття виборчих дільниць. У Києві на 6% виборчих дільниць після 20.00 залишились люди.
Всі ці проблеми спричинені наступним: застарілий принцип формування виборчих комісій, непротидія маніпулятивній участі окремих технічних кандидатів у виборчій кампанії та одночасне проведення національних та місцевих виборів, – заявила Ольга Айвазовська.
Окрім того, інформаційна система “Вибори” піддавалась кібератакам у переддень виборів, що призвело до збоїв в її роботі та повільному введенню даних протоколів про підрахунок голосів на більшості ОВК у межах країни.
IT технології, що застосовуються органами влади, не є достатньо захищеними від подібних атак. “Якщо не можемо вберегти інформаційну систему “Вибори”, на жаль, електронне голосування це для нас поки що велика захмарна мрія, яка не може бути реалізована. Відповідно, Центральна Виборча Комісія, незважаючи на досвід цієї ситуації, повинна вжити всіх заходів, щоб рівень безпеки на виборах і щодо матеріалів документів, баз даних, системи був убезпечений від будь-яких атак… На щастя, наша організація має такий досвід. Якщо в ЦВК є потреба, то ми із задоволенням надамо таку інформацію, так як зазнавали також системних нападів у 2012 році, і за участі міжнародних експертів високого рівня знаємо, які є проблеми в роботі подібних систем”, – Ольга Айвазовська.