Домагання чи експлуатація: як розрізнити поняття?

«Сексуальні домагання» більш вживане та знайоме для сприйняття поняття.яУ випадку будь-яких небажаних дій сексуального характеру найчастіше вживається саме цей термін, хоча за своєю суттю таке ...

Додано:
healthrightorgua

Fb (5)
Домагання чи експлуатація: як розрізнити поняття?

«Сексуальні домагання» більш вживане та знайоме для сприйняття поняття.я

У випадку будь-яких небажаних дій сексуального характеру найчастіше вживається саме цей термін, хоча за своєю суттю таке визначення не завжди доречне. У певних ситуаціях такі дії кваліфікуються як «сексуальна експлуатація». У чому різниця?

Розглянемо два умовні випадки.

Режисер має сексуальні стосунки з актрисою його картини. Він натякає, що у разі її відмови, він швидко знайде заміну на її роль. Вона погоджується, але щоразу перед їх зустріччю актриса відчуває сумнів, а після зустрічі — пригнічення. Проте їх стосунки тривають, оскільки кожен з них досягає своєї мети.

Працівник гуманітарної організації, що забезпечує регулярні евакуаційні рейси з найбільш небезпечних регіонів, їде по заміській дорозі. Він бачить дівчину, яка подає знак для зупинки авто. Він зупиняється; вона просить підвезти її до іншого міста. Виявляється, що її домівку зруйновано під час обстрілів, а власної автівки вона немає. Він їй допомогти, але умови отримання від неї певної інтимної послуги. Дівчина погоджується.

Що сталось між учасниками цих випадків?

Зрозуміти суть поняття «сексуальне домагання» (СД) не складно. Головним чином, це небажана увага у стосунках між колегами у робочому середовищі. Що це може бути?

Поодинокий випадок або повторювані дії сексуального характеру, що:

  • заважають виконувати роботу;
  • виставлені в якості умови для працевлаштування;
  • створюють загрозливе, вороже чи агресивне середовище.

Тому в першому випадку дії режисера кваліфікуються саме як сексуальні домагання, бо фактично їх інтимні стосунки є умовою для працевлаштування актриси.

Інша ситуація склалась між водієм та дівчиною, коли він, маючи відносну владу, скористався вразливим становищем, щоб отримати інтим. Такі дії визначаються як сексуальна експлуатація (СЕ) — надання допомоги чи доступу до певних благ за умови їх обміну на послуги сексуального характеру.

На жаль, випадки сексуальної експлуатації можуть траплятись у різних контекстах, в тому числі у гуманітарному секторі. Якщо працівник зловживає своїм становищем відносно осіб, які отримують гуманітарну допомогу, його дії кваліфікуються як грубе порушення прав людини та статевої недоторканності. Він підлягає негайному звільненню з подальшим розслідуванням цього злочину.

Проєкт «Запобігання сексуальній експлуатації та нарузі (ЗСЕН) в Україні» МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» за підтримки UNICEF Ukraine спрямований на:

  • розбудову спроможності персоналу партнерів-виконавців для запобігання ризиків СЕН (сексуальної експлуатації та наруги) та підвищення обізнаності серед гуманітарних працівників та бенефіціарів гуманітарної допомоги;
  • розробку програм для ефективного включення захисту від ґендерного насильства та СЕН в усі заходи реагування;
  • підвищення обізнаності серед бенефіціарів гуманітарної допомоги щодо механізмів подання скарг у громаді та взаємодії щодо  подальшого реагування на випадки СЕН.

Якщо ви стали свідком або опинились в ситуації, коли від вас вимагають або натякають на інтимну чи грошову винагороду з боку гуманітарних працівників, не ігноруйте!

Звертайтесь: [email protected] 

Усі звернення конфіденційні!


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи