До Міжнародного дня відмови від куріння Київрада закликала Парламент заборонити сигаретну викладку у місцях торгівлі

17 листопада світова спільнота відзначає Міжнародний день відмови від куріння. В Україні 15% підлітків у віці 13 - 15 років є щоденними курцями сигарет, майже 20% вживають е-сигарети. Це доводить ...

Додано:
Dmytro

Сигаретна викладка
До Міжнародного дня відмови від куріння Київрада закликала Парламент заборонити сигаретну викладку у місцях торгівлі

17 листопада світова спільнота відзначає Міжнародний день відмови від куріння. В Україні 15% підлітків у віці 13 – 15 років є щоденними курцями сигарет, майже 20% вживають е-сигарети. Це доводить необхідність спільних дій законотворців, медичної та освітньої системи для захисту учнів шкіл від приваблення до куріння.

Минулого тижня Київрада звернулася до Верховної Ради України із закликом заборонити видиме розміщення тютюнових та нікотинових виробів, їхніх упаковок у місцях роздрібної торгівлі.

Проєкт звернення розроблено у співпраці з експертною громадською організацією «Центр громадянського представництва «Життя», яка понад 10 років працює над посиленням антитютюнового законодавства в Україні.

Депутати Київської міської ради закликали колег з парламенту внести зміни до Закону України №2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» з метою запобігання зростання поширеності куріння та  захисту дітей і молоді від залучення до вживання тютюну та нікотину. Наразі в місцях роздрібної торгівлі, в магазинах, супермаркетах, кіосках тютюнові вироби та електронні пристрої для куріння розміщені таким чином, щоб привабити увагу до таких товарів для стимулювання продажів наркотичної продукції.

Зубрицька

«Згідно з даними Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну – внаслідок прихованої реклами тютюнові та нікотинові вироби помічає 62,5% дітей віком від 13 до 15 років. Ці дані чітко демонструють, що розміщення тютюнових виробів у місцях роздрібної торгівлі має рекламний ефект, який спрямований саме на дітей. Як наслідок в Україні кожна сьома дитина у віці 13-15 років вживає тютюнові вироби, а кожна пʼята – електронні сигарети. Реклама тютюнових виробів в Україні заборонена з 2012 року,  видиме розміщення тютюнових та нікотинових виробів у місцях роздрібної торгівлі як форму реклами необхідно заборонити на законодавчому рівні. Це сприятиме запобіганню зростання поширеності куріння, а також захисту дітей та молоді від шкідливої залежності», – зазначила Олеся Зубрицька, депутатка Київської міської ради, ініціаторка звернення до Парламенту.

Механізм дії викладки тютюнових виробів та електронних пристроїв для куріння полягає у розміщенні сигарет на рівні дитячих очей поруч із популярними серед молоді товарами, як-от солодощі або журнали, формує соціальну толерантність до куріння, а також використанні яскравих дизайнерських рішень підводить молодих людей до думки, що курити – це не тільки прийнятно, але й модно. Хоча реклама тютюнових виробів в Україні заборонена з 2012 року, сигаретна викладка – це маніпулятивний інструмент стимулювання продажів тютюнових виробів, яким користуються тютюнові гіганти для приваблення дітей та молоді до початку куріння.

«Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну прямо визначає тютюнову викладку як форму реклами тютюнових виробів та закликає сторони заборонити її. Україна у 2006 році ратифікувала Рамкову конвенцію та спрямувала зусилля на захист громадян від вживання наркотичної тютюнової продукції. Результати опитувань демонструють, що громадяни України чекають на Закон Верховної Ради, яким рекламна викладка тютюну у місцях торгівлі буде ліквідована», – зазначив виконавчий директор ГО «Життя» Дмитро Купира.

Оскільки в багатьох країнах споживання тютюну скорочується, тютюнові компанії активно продають свою продукцію в країнах, де молоде населення й економіки, що розвиваються, обіцяють довгострокові прибутки. Як правило, така тактика просування продажів (сигаретної викладки) використовується у країнах з середнім або низьким рівнем доходу. Згідно з дослідженнями університету Джона Гопкінса, у Києві на кожну школу припадає 4 точки продажу тютюну у кроковій доступності (в межах 250 метрів навколо школи). Так, діти, які спостерігають викладку сигарет у вітринах магазинів, на 64% більш схильні почати курити, а 38% дорослих курців, які намагаються кинути курити, згодні, що наявність тютюнових виробів у вітринах магазинів викликає спонтанне бажання до куріння

Дослідження КМІС, проведене у травні 2022, демонструє, що 81% дорослого населення України підтримують заборону реклами й видимого розміщення тютюнових виробів у магазинах. Таким чином суспільство очікує від Верховної Ради України реалізації суспільного запиту на заборону видимого розміщення тютюнових виробів у місцях продажу.

графіка

Як свідчить статистика, понад 60% українських курців викурили першу сигарету у віці до 18 років. Згідно з даними ВООЗ вживання тютюну є причиною хвороб, внаслідок яких в Україні щороку помирає 130 тисяч людей.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Від теорії до практики: Як ШІ стає союзником у боротьбі з дезінформацією

Відкриваємо осінній сезон новими вакансіями в громадському секторі

Як зробити Ради ВПО дієвим, а не формальним інструментом локальної демократії? Експертні поради

«Власні кордони: як їх захищати? Що робити, коли тебе газлайтять?»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

План відновлення та розвитку Новобілоуської громади на фінішній прямій

Наслідки війни та економічні проблеми: про які фактори небезпеки говорять жителі Коломийської, Турбівської та Шевченківської громад