Десна та Віслока: прямуємо разом

Висловлюючи добру волю обох Сторін до довготривалої співпраці на спільне благо та розвиток: чотири українські громади з Чернігівщини та чотири польські гміни з Підкарпаття одночасно підписали ...

Додано:
Siverian

08.03.2023_Віслока
Десна та Віслока: прямуємо разом

Висловлюючи добру волю обох Сторін до довготривалої співпраці на спільне благо та розвиток: чотири українські громади з Чернігівщини та чотири польські гміни з Підкарпаття одночасно підписали документи про співпрацю (одну умову та три меморандуми). Подія сталася 8 березня 2023 р. в місті Ясло, що на півдні Польщі, участь у церемонії взяли українські та польські посадовці місцевого самоврядування, місцеві мешканці, які зібралися у Будинку культури.

Йдеться про Городнянську, Добрянську, Ріпкинську, Сновську територіальні громади та гміни Сколишин, Бжиська, Дембовець, Тарновець відповідно. З української сторони – це чотири північні територіальні спільноти-сусіди, що знаходяться на кордоні або поруч із країнами-агресорами – росією та білоруссю, частина знакового для взаємин наших народів історико-географічного та етнографічного макрорегіону Полісся. З польської сторони – це південна частина, також прикордоння, але з Україною та Словаччиною. А ще, частково, колишня Лемківщина, з відчутними для зовнішнього ока деталями. Обидва регіони багаті лісом та водними ресурсами, у своїх країнах вони відомі рекреаційними потенціалами, багатою та різноманітною історико-культурною спадщиною, розвинутим сільським господарством. До речі, їхні лідери, Жешув та Чернігів, у 2022 р. також підписали договір про співпрацю.

Нинішня церемонія стала помітною суспільною подією. Тому на прохання польських партнерів українці розповіли присутнім про опір рашистам на території своїх громад, реакцію місцевих мешканців на їхні дії та показали тогочасні фото- та відеоматеріали.

До чого домовилися: поширювати інформацію один про одного, розвивати контакти в освіті, медицині, охороні навколишнього середовища, енергетиці, спорті. Також – обмінюватися досвідом у сферах громадської безпеки та оборони, соціальної допомоги, підтримувати діяльності з надання допомоги постраждалим від війни та гуманітарної кризи. Серед пріоритетів – сприяння розвитку сільськогосподарського та промислового сектору, малого та середнього бізнесу, взаємне міжнародне просування місцевого бізнесу. Окремо відзначена співпраця у сфері інвестиційного та проєктного менеджменту, здійснення спільних ініціатив із подання проєктних заявок на фінансування з фондів ЄС та національних програм.

Подібні документи підписуються не вперше – ще в 2019 р. так зробили Бжостек – Батурин та Плиски, Пільзно – Сосниця, Мена – Жиракув, а минулого року – місто Дембіца та Ніжин. Всі названі польські гміни належать до Асоціації гмін басейну річки Віслока, яка об`єднує двадцять дві базові адміністративно-територіальні одиниці Підкарпатського та Малопольського воєводств. Це стало можливим завдяки попередньому знайомству та інтенсивним контактам, що зав`язалися. Після початку нового етапу російсько-української війни польські друзі швидко та щиро відгукнулися, надавши як партнерським громадам, так і іншим територіальним спільнотам чималу термінову гуманітарну допомогу. А гміна Бжостек організувала та провела у себе фінальну частину міжнародного конкурсу з історичних знань «Спільна спадщина / Wspólne dziedzictwo» (для учнів шкіл партнерських гмін та громад).

Допомагають і тепер, але зміст змінився – відповідно до потреб. Скажімо, Батуринська громада отримала пожежну машину з драбиною, а Сосниця, Батурин та Плиски – генератори електричного струму. Наприкінці минулого року дев`ять громад півночі Чернігівщини звернулися до Асоціації гмін басейну річки Віслюка з проханням про надання низки технічних засобів. З огляду на специфіку території (багато лісу) польські колеги вирішили подарувати п`ятнадцять професійних бензопил (відповідно в акції взяли участь п`ятнадцять гмін). Їхня передача стала частиною зустрічі в місті Ясло.

Втім справа значно ширше. Голова правління Асоціації Анджей Чарнецький зазначив: «Ми дуже цінуємо наші контакти та дружбу. Україна переможе й ми разом реалізовуватимемо багато цікавих проєктів, що відбудують Україну та служитимуть її мешканцям. Партнерські угоди відкривають шлях до реалізації таких завдань». Асоціація відома своїми крупними екологічними проєктами (очищення русел річок) та з використання відновлювальних джерел енергії – сонячної (насамперед, але не лише). Всі згадані українські громади належать до басейну річки Десна. Тож проглядаються дуже цікаві та корисні для обох стін напрями співпраці в сенсі післявоєнного розвитку територій.


Тематика публікації:             

Останні публікації цього розділу:

Розпочався проєкт "SOS-Турбота", спрямований на підтримку людей, яким важко подбати про себе самостійно

Удар по економічній спроможності Харківщини ставить критичні вимоги до місцевого бюджетного процесу

Антикорупційний порядок денний у громадах: чому важливо залучати громадськість?

Інклюзивна освіта в коворкінгах Пирятинської громади

В Україні створили інтерактивну мапу безкоштовних освітніх просторів та культурних хабів

ZDOROVI посіли перше місце у номінації «Доброчинність в охороні здоров’я» у Національному конкурсі «Благодійна Україна»-2023»