Держпродспоживслужба відновила контроль заборони куріння у приміщеннях кафе, барів, ресторанів

27 квітня 2023 року в інформаційній агенції Укрінформ громадська організація «Життя» провела пресконференцію щодо відновлення контролю за дотриманням заборони куріння у приміщеннях кафе, барів та ...

Додано:
Dmytro

Загальна
Держпродспоживслужба відновила контроль заборони куріння у приміщеннях кафе, барів, ресторанів

27 квітня 2023 року в інформаційній агенції Укрінформ громадська організація «Життя» провела пресконференцію щодо відновлення контролю за дотриманням заборони куріння у приміщеннях кафе, барів та ресторанів. У квітні 2023 року набув чинності наказ Міністерства охорони здоров’я України, який визначає перелік підстав для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення на період воєнного стану. До переліку підстав увійшли:

  • самостійне звернення субʼєкта господарювання;
  • доручення Прем’єр-міністра України;
  • звернення фізичної особи.

Мораторій на перевірки було запроваджено Кабінетом міністрів України в умовах повномасштабної війни росії проти України понад рік тому – у березні 2022. Попри відсутність контролю з боку Уряду, абсолютна більшість кафе, барів та ресторанів дотримувалася законодавства. Проте частина недобросовісних субʼєктів господарювання скористалися послабленнями та ціною здоровʼя працівників і відвідувачів з порушенням закону організували куріння (переважно кальяну) в приміщеннях закладів ресторанного господарства.

Сахно

«Відтепер у Держпродспоживслужби стане більше можливостей притягувати до відповідальності недобросовісних власників кафе, барів та ресторанів, які з тих чи тих причин не слідкують за дотриманням антитютюнового законодавства. Сподіваюся, що відвідувачі закладів поважатимуть інших і дотримуватимуться норм бездимного законодавства та не вживатимуть у заборонених місцях тютюнові вироби, кальяни, електронні сигарети та пристрої для нагрівання тютюну», – наголосив головний спеціаліст відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Держпродспоживслужби Юрій Сахно.

Як відомо, з 11 липня 2022 року  набули чинності норми антитютюнового Закону 1978-ІХ, щодо захисту громадян від вторинних тютюнових та нікотинових викидів. Норма передбачає заборону куріння сигарет для нагрівання у визначених законом громадських місцях нарівні із сигаретами, кальянами та е-сигаретами, куріння яких заборонено з 2012 року. Також норми Закону забороняють курилки у приміщеннях підприємств усіх форм власності та надають повноваження органам місцевого самоврядування встановлювати додаткові вільні від куріння місця. Відповідно до Закону, власники закладів мають розміщувати інформаційне повідомлення про заборону куріння та вживання всіх тютюнових виробів, електронних сигарет, кальянів та пристроїв для нагрівання тютюну.

Скіпальський

«Маємо пам’ятати, що питання контролю над тютюном – це питання здоров’я. Чи є питання здоров’я пріоритетом та цінністю під час війни. Безумовно. Тож заходи контролю є важливою складовою державної політики, направленої на захист населення від тютюну. І також у такий спосіб Україна демонструє нашу стійкість, пріоритети та цінності!», – підкреслив національний координатор програм з неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні Андрій Скіпальський.

Контроль за дотриманням бездимного законодавства фізичними особами покладений на органи Нацполіції. Держпродспоживслужба веде нагляд (контроль) за субʼєктами господарювання щодо дотримання заборони куріння. Скаргу на куріння у забороненому Законом місці можна подати в електронний спосіб навіть з мобільного телефону. Також це можна легко зробити через сервіс Центр громадського здоров’я України прямо з вашого телефону.

Ірина Сорока

«Центр громадського здоров’я України розробив онлайн-сервіс, за допомогою якого можна інформувати уповноважені органи про порушення щодо куріння у заборонених місцях, реклами тютюнових виробів, нелегальної торгівлі тютюновими виробами, неправильного маркування тютюнових і нікотинових виробів», – зазначила завідувачка відділу профілактики неінфекційних захворювань ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» Ірина Сорока.

За результатами громадського моніторингу, який проводили волонтери всеукраїнської кампанії «Молодь вільна від куріння» у вересні-грудні 2022 року, більшість закладів дотримуються заборони куріння в приміщеннях, однак 20% закладів порушують це правило. У закладах, які не дотримуються заборони, найчастіше фіксували куріння кальянів — 88%, вживання сигарет для нагрівання та пристроїв до них — 44%, електронних сигарет — 27%, та куріння класичних сигарет — 9%. 

Купира

«На жаль, досі існують недобросовісні заклади, які дозволяють куріння у приміщеннях, що є прямим порушенням антитютюнового Закону. Відвідувачі й працівники закладу, переважно молодь, примусово стають пасивними курцями, що ставить під руйнівну загрозу їхнє здоровʼя. Зокрема це призводить до того, що близько 13 тисяч наших співгромадян щороку передчасно помирають від захворювань, викликаних пасивним курінням. Дотримання заборони куріння у визначених місцях важливе для відновлення людського капіталу України», – підсумував виконавчий директор громадської організації «Життя» Дмитро Купира.

Також звертаємо увагу всіх суб’єктів господарювання (розповсюджувачів та рекламодавців) про необхідність дотримання вимог оновленого законодавства про рекламу та приведення змісту реклами на рекламоносіях у відповідність до вимог законодавства. Нагадаємо, що з 31 березня набули чинності зміни до Закону України «Про рекламу». Згідно зі змінами до статті 22 Закону України «Про рекламу», обмеження та заборони, які раніше стосувалися виключно реклами тютюнових виробів, реклами знаків для товарів і послуг, інших об’єктів, права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, наразі також розповсюджуються на рекламу пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, електронних сигарет, заправних контейнерів та на рекламу знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються вказані товари.

Для контактної інформації: Дмитро Полонський, медіакоординатор ГО «Життя», 063 344 12 69, [email protected]


Тематика публікації:             

Останні публікації цього розділу:

Настільна гра «Women IN: Leadership and Business»: жіноче лідерство та командна робота

Свіже тижневе в Просторовій Біржі Праці: вакансії в Києві, регіонах та віддалено

Експерти ГО "Інститут громадянського суспільства" провели менторські сесії щодо створення індустріальних парків та залучення інвестицій

Оголошено результати відбору молодіжних центрів у межах проєкту #МолодьТуТ

Освітяни Саратської громади на Одещині завершили комплексне навчання з домедичної підготовки

У Недобоївській громаді Чернівецької області відкрили громадську кухню за підтримки Програми USAID DOBRE