Чеський досвід працевлаштування людей з інвалідністю

За даними Чеського статистичного бюро, люди з інвалідністю складають майже 10% населення Чехії. З них всього 30% отримують допомогу по інвалідності в повному обсязі. При цьому, людям, які не здатні ...

Додано:
Vitaliy Drobotun

Чехія_головна
Чеський досвід працевлаштування людей з інвалідністю

За даними Чеського статистичного бюро, люди з інвалідністю складають майже 10% населення Чехії. З них всього 30% отримують допомогу по інвалідності в повному обсязі. При цьому, людям, які не здатні самостійно доглядати за собою, виплачується допомога по опіці. Однак, щоб мати можливість повноцінно забезпечувати себе, більшість людей з функціональними ушкодженнями вимушені працевлаштовуватись. Та отримати кваліфіковану роботу можуть далеко не всі. Адже серед осіб з інвалідністю налічується всього 5% людей з вищою освітою і 20% – з повною загальною середньою освітою. Проте, законом про працевлаштування визначено, що «Брати участь в працевлаштуванні людей з функціональними ушкодженнями повинні всі компанії, в яких працює понад 25 осіб. Мінімальний відсоток осіб з інвалідністю в організації повинен становити 4% від загального числа працівників».

Кожна організація може виконати цей обов’язок трьома способами:

 1. Працевлаштувати осіб з інвалідністю відповідно до встановленої законом квоти в 4%.
 2. Користуватися послугами або товарами, які вироблені на підприємствах, де працює понад 50% осіб з інвалідністю.
 3. У випадку недотримання норми в 4% працевлаштованих осіб з інвалідністю, роботодавець зобов’язаний сплатити щорічний штраф в розмірі 2 500 євро.

Відповідно до закону про зайнятість, заходи з професійної реабілітації осіб з інвалідністю, які впроваджує Державна служба зайнятості (ДСЗ), мають відповідати індивідуальним потребам таких осіб. ДСЗ можуть залучати до надання послуг з професійної реабілітації неурядові організації (НУО). Кошти на фінансування цих послуг надходять з урядового бюджету та Європейського соціального фонду (ЄСФ). Таке фінансування отримують 19 організацій-членів Союзу підтримки зайнятості Чехії, які надають послуги консультування та супроводу на робочому місці.

Фінансування цих організацій розподілене наступним чином:

 • 51% з державного бюджету
 • 31% з Європейського соціального фонду
 • 9% з інших джерел
 • 8,3% з регіональних бюджетів
 • 4% з муніципальних бюджетів
 • 3,7% – внески спонсорів
 • 0,5 % з бюджету Державної служби зайнятості

Чехія_до публ

Яким же чином відбувається підтримка зайнятості людей з інвалідністю?

Соціальні служби направляють особу з інвалідністю до ДСЗ для проходження професійної реабілітації. Вона передбачає надання консультацій за індивідуальним планом для подальшого працевлаштування такої людини. В більшості випадків консультуванням займається залучена в якості підрядника НУО. В Чехії діє 39 таких організацій – 19 з них являються членами Союзу підтримки зайнятості Чехії. Підтримка зайнятості включає в себе навчання та супровід на робочому місці. Таку допомогу особа з інвалідністю може отримувати впродовж двох років.

Також, щоб простимулювати працевлаштування осіб з інвалідністю, в Чехії надається спеціальна підтримка роботодавцям. Компаніям пропонуються певні заохочення:

 • Якщо компанія працевлаштовує більш ніж 50% осіб з інвалідністю, від загальної кількості робітників, то держава надає їй щомісячну субсидію у розмірі 235 євро на кожного такого працівника.
 • Для створення спеціально оснащеного під потреби особи з інвалідністю робочого місця виділяється разова допомога обсягом 12 середніх заробітних плат на особу.
 • Для виплати заробітної плати працівникам з інвалідністю, які працевлаштовані в суспільно-корисній сфері, такій як допомога або догляд за іншими особами, надається субсидія в розмірі 100% зарплатні на рік.
 • Роботодавець має право скоротити податки на 60% при працевлаштуванні осіб з важкою формою інвалідності.
 • Плата у Фонд соціального страхування скорочується на 245 євро в рік за кожного працівника з інвалідністю.

Всі люди з інвалідністю, які зайняті пошуком роботи в Чехії, мають право на отримання субсидій для проїзду, пільги для оплати житла, звільнення від усіх податків та підтримку особистого помічника з пошуку роботи. Особи з інвалідністю мають однакові права з іншими громадянами на ринку праці та при цьому отримують додаткову підтримку.

Стаття була підготовлена за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Зміст цієї статті є виключною відповідальністю ГПО «Права людини» і не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».


Тематика публікації:                

Останні публікації цього розділу:

Як і навіщо молоді впливати на справи громади: поради та інструменти експертів проєкту «Активна молодь – сильна громада»

Під’їзд, якого не стало. Як у Запоріжжі відновлюється будинок на Соборному

Як чернігівська броварня відновлює виробництво — історія з циклу Суспільного «ТутРемБуд»

Про садівництво під постійними обстрілами — історія з циклу Суспільного «ТутРемБуд»

Представлено результати проєкту «Розробка рекомендацій щодо формування ефективних місцевих політик через вимірювання згуртованості громад»

“Ветерани справляться з будь-якими завданнями. Наш досвід і є нашою перевагою”, – ветеранка Світлана Келип