Аутисти 18+ отримуватимуть діагноз “аутизм”: в Україні вводиться МКХ-11

23 квітня 2025 року Міністерство охорони здоров’я опублікувало наказ № 703 "Про затвердження Операційного плану переходу України на Міжнародну статистичну класифікацію хвороб та споріднених проблем ...

Аутисти 18+ отримуватимуть діагноз “аутизм”: в Україні вводиться МКХ-11

23 квітня 2025 року Міністерство охорони здоров’я опублікувало наказ № 703 “Про затвердження Операційного плану переходу України на Міжнародну статистичну класифікацію хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я одинадцятого перегляду на 2025-2026 роки”. Українська система охорони здоров’я до кінця 2026 року має підготувати необхідні умови для ефективного впровадження у 2027 році Міжнародної класифікації хвороб 11-го перегляду. У класифікації аутизму перехід від МКХ-10 до МКХ-11 знаменує собою зміну парадигми – від розрізнених діагнозів до єдиного аутистичного спектра (РАС) з індивідуальними профілями, які можуть бути діагностованими і у дорослих.

Визначення РАС в МКХ-11 стало більш сучасним і узгодженим з новими діагностичними стандартами. До ключових змін відносяться: 

  • об’єднання підтипів аутизму з МКХ-10, при якому всі варіанти аутизму об’єднані в один спектр – це полегшує постановку діагнозу;

  • спрощення діагностичних критеріїв до двох груп: стійкі дефіцити соціальної комунікації та взаємодії та обмежені, повторювані поведінкові патерни та інтереси;

  • запровадження нових кодів, які відображають функціональний рівень та можливість співіснування з іншими коморбідними розладами (загальний код для “Розлад аутистичного спектра” 6A02, специфікатори), що дуже важливо для роботи експертних команд (які працюють замість МСЕК) і полегшує постановку, як діагнозу так і інвалідності.

Ці зміни значно спрощують діагностування, забезпечують кращу допомогу людям з РАС, створюючи основу для більш цілісного бачення аутизму як спектра станів, що дає шанс на покращення підтримки  кожної людини з таким розладом впродовж її життя.

Одним з найважливіших досягнень нововведень в МКХ-11 є можливість діагностувати РАС у дорослому віці – після 18 років, відповідно кодуючи розлад у Електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). За системи МКХ-10 таке кодування є неможливим, що є головним юридичним бар’єром для діагнозу “аутизм” після 18 років. 

Інна Сергієнко, засновниця МГО “Дитина з майбутнім” та консул “Аутизм Європа”, зазначає:

“Проблема переходу у дорослу інвалідність для дітей з аутизмом, на жаль, не нова. Ми зіштовхуємося з нею останні 14 років, коли аутистам після 18 років міняють діагноз на шизофренію, органічне ураження мозку та інші діагнози, які часто закривають двері для дітей до навчання і можливості працювати. Ми досягли того, що у свій час МОЗ визнав існування “дорослого аутизму” через свій наказ, але зі створенням Електронної системи охорони здоров’я постала проблема неможливості кодувати цей стан у дорослих людей, бо за МКХ-10 такого діагнозу у дорослих не існувало. З новою Міжнародного класифікацією хвороб, яка формулює РАС як стан впродовж життя, цієї проблеми більше не повинно існувати”.

Запровадження МКХ-11 відбуватиметься за затвердженим МОЗ Операційним планом переходу України на Міжнародну статистичну класифікацію хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я одинадцятого перегляду на 2025 – 2026 роки. Згідно з планом, 2025 рік присвячено організаційним питанням імплементації МКХ-11 (переклад українською, аналіз нормативної бази, яка підлягає змінам тощо), а 2026 рік – практичним, куди включене навчання медпрацівників користуватися кодами, приведення нормативно-правової бази у відповідність до МКХ-11, перегляд підходів до фінансування за Програмою медичних гарантій тощо. Це означає, що на початку 2027 року українська система охорони здоров’я зобов’язана вступити у нову фазу, припинити використання МКХ-10, і користуватися МКХ-11, чого дуже очікують всі дотичні до проблем аутизму: батьки, дорослі аутисти, лікарі, громадські організації тощо.

 


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Громадська участь та кадрове забезпечення держслужби на деокупованих територіях

Від 49 до 56%: що продемонстрував Індекс доброврядності процесу відновлення у пілотних громадах Півдня і Півночі України

Водії мотоциклів і мопедів підтримують обов’язкові стандарти безпеки мотошоломів — результати соцдослідження

Як відновлювати деокуповані громади?

У Калинівській громаді відбулися презентація та обговорення проєкту Статуту громади