Архів Служби безпеки України презентував матеріали кримінальних справ про Голодомор

У рамках загальнодержавних заходів із вшанування пам’яті жертв геноциду українського народу - голодомору 1932-1933 років в Україні, Галузевий державний архів Служби безпеки України презентує низку ...

СБУ
Архів Служби безпеки України презентував матеріали кримінальних справ про Голодомор

У рамках загальнодержавних заходів із вшанування пам’яті жертв геноциду українського народу – голодомору 1932-1933 років в Україні, Галузевий державний архів Служби безпеки України презентує низку документів із архівних кримінальних справ, що зберігаються в архівних підрозділах регіональних органів СБУ. Усі матеріали в установленому порядку будуть передані до Інституту національної пам’яті.

Фігуранти нещодавно віднайдених архівних кримінальних справ чинили опір розкуркуленню, колективізації, насильницькій хлібозаготівлі та іншим заходам тоталітарної влади, які призвели до тяжкого руйнування українського села й Голодомору.

  1. Матеріали архівної кримінальної справи на Гаманка Тараса Омеляновича й Гаманка Павла Омеляновича. За вироком військового трибуналу 14-го стрілецького корпусу Українського військового округу від 14 березня 1935 р. Гаманка Т.О. засуджено до розстрілу, а Гаманка П.О. – до 10 років позбавлення волі із поразкою в правах на 2 роки. Їх обвинувачено у вбивстві 11 травня 1932 р. голови сільської ради Хильченка та нанесенні ножових поранень члену сільрадиСопі за намагання примусити їх працювати в колгоспі. Після скоєного фігуранти справи із села втекли і переховувалися на будівництві залізниці, а 24 січня 1935 р. самі з’явилися до міліції.

ГДА СБУ, Полтава, Ф. Основний, спр. 1122.

  1. Матеріали архівної кримінальної справи на Кучму Петра Трохимовича й інших жителів с. Хотомля Старосалтівського району (загалом 9 осіб). За постановою судової трійки при колегії ДПУ УСРР від 6 вересня 1931 р. фігурантів справи засуджено до різних термінів ув’язнення. Усіх обвинувачено у систематичних зривах заходів радянської влади на селі, участі у волинках та вбивстві активістів села під час хлібозаготівлі.

ГДА СБУ, Харків, Ф. Основний, спр. 18721.

  1. Матеріали архівної кримінальної справи на Тяпка Йосипа Миколайовича й інших жителів с. Миколаївка Новотроїцького району Дніпропетровської області (загалом 5 осіб). За вироком військового трибуналу 7-го стрілецького корпусу Українського військового округу Тяпко Й.М. засуджено до розстрілу, а решту фігурантів справи звільнено за недоведеністю складу злочину. За постановою судово-наглядової колегії Верховного суду СРСР від 17 березня 1935 р смертний вирок стосовно Тяпка Й.М. замінено на 10 років позбавлення волі у ВТТ. Його обвинувачено у вбивстві сільського активіста «на підставі класової помсти», проведенні антирадянської агітації та систематичному розкраданні колгоспного майна.

ГДА СБУ, Херсон, Ф. Основний, спр. 5122.

  1. Матеріали архівної кримінальної справи на Потійка Івана Петровича та інших жителів с. Шабалинів Коропського району Чернігівської області (загалом 4 особи). За постановою судової трійки при колегії ДНУ УСРР від 20 січня 1933 р. 3-х фігурантів засуджено до розстрілу, 1-го – до 10 років ув’язнення в концтаборі. Усіх обвинувачено як членів «бандугруповання». Згідно із слідчими матеріалами, обвинувачені протягом 1929-1932 рр. пограбували будинок голови сільради та кооперативну крамницю с.Кнутів Менського району, здійснили кілька збройний нападів на сільраду, перешкоджали проведенню громадських зібрань села РижкиКоропського району, погрожували місцевим активістам.

                                  ГДА СБУ, Чернігів, Ф. Основний, спр. 4/48.

Усвідомлюючи надзвичайну важливість для суспільства вшанування пам’яті жертв геноциду українського народу саме в час збройної агресії Росії в нашій країні, співробітники Служби безпеки України продовжуватимуть роботу з архівними матеріалами для виявлення раніше невідомих фактів про загублені долі простих українців, які у різний спосіб чинили опір репресивній машині.

Джерело:  СБУ


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Додаткова цінність волонтерства - мати відповідь на питання «де ти була і чим допомогла”

Правозахисники проводять документування воєнних злочинів у Маріуполі

Консультації та гуманітарна допомога людям з інвалідністю та постраждалим внаслідок військових дій в Донецькій області

У Кривому розі та Дніпрі запрацювала гаряча лінія для постраждалих від війни в Україні

Скасування запобіжного заходу для проходження військової служби

Відсторонені від посад через відсутність вакцинації допускаються до роботи