4 райони замість 16: експерти презентували новий варіант районного поділу Рівненської області

23 жовтня 2019 року у Рівному експерти обговорили варіанти удосконаленого адміністративно-територіального устрою районного рівня Рівненської області.Як зауважив провідний науковий співробітник ...

na-rivnenshchini-khochut-utvoriti-chotiri-rayoni-z20191023_1135
4 райони замість 16: експерти презентували новий варіант районного поділу Рівненської області

23 жовтня 2019 року у Рівному експерти обговорили варіанти удосконаленого адміністративно-територіального устрою районного рівня Рівненської області.

Як зауважив провідний науковий співробітник Інституту регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН Україн Петро Жук: “Мережа районів області за пропозиціями Мінрегіону України мала скоротитися до 3 (Дубенський, Рівненський, Сарненський райони). Однак у проектованому Сарненському районі при цьому значна кількість населених пунктів буде надмірно віддаленою від його адміністративного центру, що зумовлює необхідність перегляду пропонованих рішень”.

Укрупнення районів – потреба, яка виникла через динамічний процес формування об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Існуючі місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування втрачають підстави для здійснення визначених законом повноважень – ці повноваження здійснюються відповідними об’єднаними територіальними громадами.

Зараз повноваження та функції в межах одного й того ж району дублюються різними інституціями влади. Неефективно витрачаються кошти державного (РДА) та відповідних місцевих (районних) бюджетів на утримання управлінського апарату.

Крім того, несистемне та несинхронізоване формування мережі територіальних органів центральних органів виконавчої влади призводить до того, що житель одного й того ж населеного пункту району для отримання відповідних послуг у кожному міжрайонному територіальному підрозділі ЦОВВ змушений їхати у різні місця області.є

На думку директора Рівненського Центру розвитку місцевого самоврядування Руслана Сивого: “Нові райони, або ж округи/повіти, повинні формуватися по межах вже сформованих ОТГ. Тому дуже важливим є завершення реформи адмінтерустрою на первинному рівні – громад. Таким чином, громади з одного району можуть увійти до різних округів/повітів. Для правильного формування нового окружного/повітового поділу слід чітко визначитись із повноваженнями, які будуть на цьому рівні, адже від цього і залежатиме відповідь на питання, наскільки великим має бути субрегіональний рівень. Також це допоможе краще проводити інформаційно-розяснювальну роботу серед населення”.

Проект нового районного поділу Рівненської області, який запропонували експерти, враховує такі критерії, як чисельність населення, загальну площу території, адміністративний центр та критерії його визначення, кадрову, інфраструктурну та фінансову спроможність органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади здійснювати визначені законом повноваження у повному обсязі.

Загалом новий районний поділ має на меті упорядкувати систему органів влади – як виконавчої, так і місцевого самоврядування – на відповідній території для ефективного забезпечення ними відповідного просторового соціально-економічного розвитку. Це сприятиме якісному, доступному наданню жителям публічних послуг, визначених законодавством.

Після обговорення пропозицій нового районного поділу, підготовлених в рамках проекту, який реалізовує Центр політико-правових реформ за участі експертів Громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN за підтримки Посольства Великої Британії в Україні, узагальнений варіант удосконалення субрегіонального рівня в Україні буде скерований до Міністерства розвитку громад та територій України.

Експертна думка буде враховуватися під час підготовки проекту Закону України щодо адміністративно-територіального устрою України, розроблення та прийняття якого заплановані на ІV квартал 2019 – І квартал 2020 року.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Підсумки Національного конкурсу наукових робіт «Громадянське суспільство: світові традиції та вітчизняні реалії»

Опитування: Стан розвитку доброчинності в Україні – 2019

У 40 разів зросла вартість участі кандидата у місцевих виборах за новим Виборчим кодексом – Рух «ЧЕСНО»

Барометр свободи слова за 2019 рік - ІМІ

Експерти проаналізували, як виконується економічна частина Угоди про асоціацію

Освітній проект «Медвин. Повстання»: пам’ять — це зброя