28 тон тетрапак, макулатури і пластику: в Миколаєві обрали «Екошколу року 2021»

Переможцем конкурсу «Екопатруль – кращі практики» та рейтингу «Екошкола року 2021» стала Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 імені Олега Ольжича, яка була найактивнішою школою міста ...

Додано:
Evgen Gomonjuk

8_Екошкола року 2021
28 тон тетрапак, макулатури і пластику: в Миколаєві обрали «Екошколу року 2021»

Переможцем конкурсу «Екопатруль – кращі практики» та рейтингу «Екошкола року 2021» стала Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 імені Олега Ольжича, яка була найактивнішою школою міста під час реалізації проєкту із сортування відходів.

Призерами стали Миколаївська гімназія №32 імені Сергія Кривоносова та Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №64, які посіли відповідно друге і третє місце в рейтингу найбільш екологічно відповідальних шкіл міста у 2021 році. У проєктах взяли участь 18 навчальних закладів та близько 5 тис. учасників, які спільно відсортували близько 28 тон вторинної сировини.

Визначення переможців відбулося у вівторок, 22 лютого, у додатку Zoom із прямою трансляцією на офіційній сторінці Facebook, де команди фіналістів демонстрували свої напрацювання у вигляді презентації та відео.

«Вітаю всіх учасників екопроєкту. Я завжди кажу, що головними мотиваторами для змін стилю життя є саме діти. У Миколаєві ви є агентами змін, і я радий, що ці зміни спрямовані на покращення екології. Переможці, використайте ті кошти, що ви сьогодні виграли на свої потужні екопроєкти. Сподіваюся, ви станете прикладом для друзів, батьків та всіх містян. Зробимо Миколаїв екологічнішим разом!» – звернувся до учасників міський голова Олександр Сєнкевич.

9_Екошкола року 2021

Переглянути запис можливо тут

«Кожна команда зробила грандіозний внесок у розвиток екологічної культури регіону. Це й інформаційна робота, і проведення ініціатив, практичні ідеї та творчі рішення. Учасникам вдалося зібрати 25 тон макулатури, 2 347 кг пластику, 261 кг упаковки Tetra Pak, 290 кг інших відходів, серед яких батарейки, скло, метал. Щиро дякуємо всім за кропітку роботу. Великі чи маленькі ініціативи – усі вони зі стрімким темпом рухають нас до глобальних змін», – коментує результати Юлія Мархель, засновниця Міжнародного молодіжного руху «School Recycling World».

Проєкти реалізовані  з метою формування екологічної культури, відповідального споживання та правильного поводження із відходами.

«За умовами проєкту, переможець отримає премію в розмірі 6 000 грн на реалізацію екологічних проєктів, 5 пуфів, кубок переможця, призери премії в розмірі 4 та 2 тис грн відповідно, а також по 3 комплекти пуфів та кубки. Окремо школярі отримають набір вітамінізації – комплекти соків від генерального партера проєкту», – додає Анна Ганжул, директорка КУ «Агенція розвитку Миколаєва».

В загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №1 імені Олега Ольжича зазначають, що лідирувати їм допомогла згуртована робота. Екологічну діяльність підтримують учні, вчителі, батьки та дирекція школи. Для мотивації формується рейтинг, до якого потрапляють класи, окремі школярі, а також їх рідні. У приклад координаторка проєкту Оксана Руденко ставить дідуся, який зібрав для онуки півтори тони макулатури. Для додаткової мотивації учням дозволено набрати додаткових 10 балів до будь-яких предметів. У школі також проводять інформаційну роботу: лекції, відеоролики, опитування містян.

«Вторинну сировину ми приймаємо щодня. За рік робимо 9-10 здач сировини. Співпрацюємо з ТОВ «ВТОРМА-МИКОЛАЇВ». Завдяки вирученим коштам вдалося придбати подарунки для класу-лідера з сортування, а минулого року – купили комп’ютер. За 800 кг макулатури можна отримати 2400 грн, за 80 кг пластику – 240 грн. Якщо підсумувати ще іншу сировину, за місяць виходить близько 3 тис гривень. У цьому році нам вдалося зібрати 9 120 кг макулатури, 927 кг пластику та іншої сировини. До збору долучилося близько 800 учнів», – додає Оксана Руденко.

Відеопрезентація школи тут.

3_Школа Ольжича

1 місце в рейтингу – Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 імені Олега Ольжича

2_Школа Ольжича

За результатами конкурсу, до рейтингу кращих екошкіл Миколаєва увійшла гімназія №32 імені Сергія Кривоносова. За рік учасникам вдалося реалізувати рекордну кількість ініціатив: озеленення, вирощування розсади, квітів, природоохоронні заходи та акції, виставки, конкурси виробів з природного  матеріалу, малюнків, фотографій, творів, віршів на екотематику, прибирання, відеочеленджі, флешмоби, обрізка дерев, збір сировини. Координаторка проєкту в школі Тетяна Матусевич у запровадженій програмі вирішила охопити ширший спектр формування відповідальних звичок у молоді, тому екологічні акції доповнилися компостуванням, велопарковками, підгодовуванням тварин та благодійними ініціативами.

Відеопрезентація школи тут.

 Окремої уваги заслуговує система збору органіки в школі. «Для цього ми підготували спеціальні баки у внутрішньому дворику, зробили компостну яму, купили черв’ячків – каліфорнійських старателів для переробки біосміття на гумус. Викидаємо в баки фрукти, овочі, уникаємо хліба та булочок. Більше всього черв’ячки полюбляють фруктові шкірки. За місяць отримуємо до 3 відер органічних відходів, завдяки яким навесні плануємо підживити троянди»,зазначає Тетяна Матусевич.

Для вирішення проблеми накопичення надлишкової кількості пластику учні беруть участь у проєкті «Пластикова реінкарнація». З відсортованих 47 кг кришечок влітку отримали комплекти пазлів.

На думку Тетяни, у формуванні екологічної культури необхідна системність та підкріплення: «Варто хвалити дітей за їх досягнення, навіть мінімальні, помічати їх старання, адже такі перші кроки переростають у стиль життя».

2 місце в рейтингу - Миколаївська гімназія №32 імені Сергія Кривоносова

2 місце в рейтингу – Миколаївська гімназія №32 імені Сергія Кривоносова

7_Школа 32

Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №64 посіла призове третє місце. Учні брали участь в екологічних проєктах від School Recycling World, створювали постери, відеоролики, прибирали, організовували  марафони, уроки, екоестафети, озеленення. Найбільш популярним серед школярів став Всеукраїнський проєкт «Мішечок».

«Збір вторинної сировини проводимо щовівторка та щосереди. Маємо труднощі у встановленні домовленостей з підрядником. Оскільки школа невелика, кількість зібраної нами сировини недостатньо перевищує транспортні витрати. Тому ми звернулися за підтримкою до місцевого депутата. Ми також збираємо корм для тварин, шиємо лежаки з ношеного одягу для собачого притулку», – коментує координаторка проєкту в школі Дар’я Гарагуля. Початківцям рекомендує запроваджувати екоініціативи в школі з простих рішень: «Варто розпочинати з себе, з переосмислення власних звичок, побуту. Пакети замінити на торбинки, поставити коробки для сортування. А потім розширювати діяльність».

Відеопрезентація школи тут.

3 місце в рейтингу - Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №64

3 місце в рейтингу – Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №64

4_Школа 64

«Здається, що учасники проєкту спільно реалізували більше, ніж це насправді можливо: від лекцій та різноманітних конкурсів до складного системного запровадженням сортування в школі. Нас вражає завзятість та креативність дітей, викладачів, батьків, а також уміння поєднувати дві користі в одній справі. До прикладу, плогінг дозволяє позбутися від зайвого сміття та тримати себе у формі. Вибір велосипеда зменшує викиди в атмосферу й так само позитивно впливає на здоров’я. Бажаю всім учасникам наснаги нарощувати свою екологічну потужність у майбутньому та задавати темп для всієї України», – коментує Олександр Бартле, менеджер із зв’язків з органами влади та громадськістю компанії PepsiCo Україна.

Організатори – Міжнародний молодіжний рух «School Recycling World» спільно з КУ «Агенція  розвитку міста Миколаєва» за підтримки Миколаївського міського голови Олександра Сєнкевича, Управління освіти миколаївської міської ради, Ресурсного центру громадських ініціатив. Генеральний партнер – компанія PepsiCo Україна.

Нагадаємо, що довготривалий проєкт School Recycling в Миколаєві розпочався у 2016 році. Щороку він поєднує в собі регіональні та національні заходи і конкурси: «Марафон роздільного збору відходів»,  «Екопатруль-кращі практики», «Мішечок», «Всесвітній день прибирання», «Фестиваль соціальної реклами серед учнівської молоді «Waste management School Recycling».


Тематика публікації:                        

Останні публікації цього розділу:

росія розробила і фінансує чотири схеми для “Денацифікація освіти” в Україні — дослідження ІМІ

Львів’ян запрошують ділитися спогадами про квіткове господарство, що колись працювало у парку “Залізна вода”

Сервісна допомога людям та довготривалі рішення для громад: робота Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари

Львів’ян запрошують до участі у Клубі міського садівництва

15 закладів профтехосвіти Буковини навчатимуться за програмами Junior Achievement Ukraine

Як посилити спроможність громадян України в політичному процесі? Ключові тези публічної дискусії