10 громад презентували проєкти енергетичних планів у м. Чортків в рамках проєкту DiXi Group
4-6 вересня аналітичний центр DiXi Group провів вже другу навчальну сесію для 10 українських громад в рамках проєкту із розробки Муніципальних енергетичних планів (МЕП), яка відбулась у місті Чортків ...
Додано:
Noblet Media
4-6 вересня аналітичний центр DiXi Group провів вже другу навчальну сесію для 10 українських громад в рамках проєкту із розробки Муніципальних енергетичних планів (МЕП), яка відбулась у місті Чортків на Тернопільщині. Під час навчання представники громад презентували проєкти МЕПів, опрацювали їх із менторами, визначились з процедурою погодження і затвердження енергетичних планів та ознайомились з досвідом реалізації енергоефективних проєктів у Чорткові.
Головною метою навчальної сесії став аналіз досягнень громад із розробки МЕПів, а також поглиблення знань у їх реалізації.
У ході навчання представники громад презентували проєкти МЕПів, отримали зворотній зв’язок та настанови від менторів DiXi Group щодо їх вдосконалення та фіналізації, а також мали змогу обмінятися досвідом з іншими очільниками громад та їх енергоменеджерами. Зокрема, проєкти МЕПів уже містять матеріали щодо збору даних та аналізу вихідного стану, бенчмаркінгу, цілей та проєктів сталого енергетичного розвитку. Учасники провели роботу в групах та напрацювали власні рекомендації щодо того, що потрібно змінити при розробці МЕП.
А спікери – провідні українські експерти у сфері енергоефективності – попіклувались про інтенсивну теоретичну частину навчальної сесії. З доповідями виступили Вікторія Коваленко, генеральна менеджерка зі сталого розвитку, Тамара Буренко, засновниця ГО «Центр енергетичної безпеки України», Яна Бондаренко, енергоменеджерка Чортківської міської ради, а також ментори проєкту Dixi Group – Віталій Лесюк, Олег Радійчук, Олексій Верба.
Протягом трьох днів учасники навчальної сесії розбирали та вивчали найактуальніші питання МЕПів та визначали подальші кроки з узгодження, ухвалення та реалізації документу, зокрема:
– Необхідність виконання стратегічної екологічної оцінки для проєкту МЕП та місцевої програми;
– Огляд процедури погодження та затвердження МЕП;
– Розроблення проєкту середньострокової місцевої програми на виконання МЕП;
– Планування реалізації проєктів сталого енергетичного розвитку;
– Як професійний розвиток енергоменеджера стає драйвером інноваційного розвитку громади;
– Чому для громади важливий системний PR, цільові аудиторії органів місцевого самоврядування, канали та інструменти.
Про те, як комунікувати підготовку і втілення МЕПів розповіла головна фахівчиня із комунікацій DіXі Group Людмила Росік.
“Цього разу DiXi Group підготував ще потужнішу навчальну програму. Громади дізналися ще більше корисних порад, практичних кейсів як щодо особливостей роботи над Муніципальними енергетичними планами, так і щодо підвищення енергоефективності загалом. Сесія у Чорткові – це безперечна перевага, адже представники громад на власні очі мали змогу побачити результати вже втілених енергоефективних заходів на комунальних об’єктах, перейняти досвід, зробити власні висновки та отримати рекомендації від менторів проєкту щодо напрацювань власних МЕПів. DіXі Group поступово, крок за кроком сприяє тому, аби українські громади ставали енергоефективними та енергетично незалежними. І навчальна сесія є важливим компонентом цього процесу”, – розповіла Вікторія Коваленко, генеральна менеджерка зі сталого розвитку DIXI Group.
Окремим акцентом сесії стала практика. Місцем проведення сесії було обрано м. Чортків на Тернопільщині. Саме це місто є одним з найкращих взірців енергоефективної громади в Україні.
«В цих складних умовах для країни дуже важливо продовжувати спілкування. Це те, чого нам не вистачало більше 30-ти років нашої незалежності. В період війни та енергетичної кризи важливо масштабувати вже реалізовані успішні проєкти у громадах на рівні країни. І для того, щоб це відбулось, потрібні обмін досвідом, співпраця та комунікація, – тоді ми зможемо швидше подолати наслідки війни, як от енергетичну кризу, яку маємо в країні. Дуже важливо готувати фахівців, розробляти місцеві енергетичні плани та мати стратегію розвитку», – зазначив Володимир Шматько, міський голова Чорткова.
Представники громад детально ознайомилися із системою енергоменеджменту, яка успішно функціонує в Чорткові. Відвідали об’єкти, на яких вже були впроваджені заходи з енергоефективності: очисні споруди чортківського водоканалу, комунальний центр «Дорога в життя», насосну станцію «Хлораторна», чортківську центральну міську лікарню, осучаснений за підтримки DiXi Group, гуртожиток для ВПО з досвідом термомодернізації та встановлення СЕС. Така наочність сприяє кращому розумінню того, що і як працює, скільки дозволяє зекономити енергоресурси ресурси, зменшити викиди СО2 зрозуміти, яка вартість розробки та впровадження таких проєктів.
“Проєкт DіXі Group з підтримки розробки Муніципальних енергетичних планів для 10 українських громад – це про комплексний та системний підхід, завдяки якому ми прагнемо допомогти громадам досягти їх цілей з енергоефективності. Це не лише теоретичні знання, консультації та допомога над створенням документу з нашого боку. Це багато практичного досвіду і знань, у тому числі, завдяки навчальним сесіям, які ми проводимо. Я переконана, що представники громад повернуться додому з новими ідеями, новим баченням та натхненням, які допоможуть їхнім громадам системно розбудовувати власну енергетичну ефективність, виходячи з особливостей та потреб кожної з них”, – резюмувала Вікторія коваленко, генеральна менеджерка зі сталого розвитку DiXi Group.
Нагадаємо, проєкт з підтримки розробки муніципальних енергетичних планів (МЕП) для 10 українських громад реалізується громадською організацією DiXi Group за підтримки уряду Нідерландів (програма MATRA) та Європейського кліматичного фонду (ECF).