Здоровий бюджет організації

В умовах частих змін, для того щоб втриматися на плаву, громадським організаціям конче необхідно мати «здоровий» бюджет. Щоб вижити в непростих ситуаціях, бухгалтери повинні виробляти мобільний ...

Додано:
iaa.ukraine

бюджет

iaa.ukraine

В умовах частих змін, для того щоб втриматися на плаву, громадським організаціям конче необхідно мати «здоровий» бюджет. Щоб вижити в непростих ситуаціях, бухгалтери повинні виробляти мобільний підхід, який необхідний для повноцінного використання засобів фінансового менеджменту. Для цього необхідно застосовувати передові практики, які допоможуть ефективно використовувати ресурси для досягнення цілей організації, покращити звітність НПО перед донорами.

Ефективний бюджет дозволить досягти максимальних результатів з використанням наявних фінансових ресурсів

Для того щоб бюджет був здоровим, необхідно визначити принципи фінансового менеджменту, які будуть використовуватися в якості стандарту.  Ці принципи допоможуть впевнитися в ефективності використання фінансових ресурсів організації, а саме:

Послідовність. Фінансова звітність укладається у певному порядку, за певними правилами. Спочатку — договір, потім технічне завдання і так далі. Щоб не було плутанини і хаосу, треба дотримуватися усіх процедур по-порядку. Крім того, послідовність — це ще й відповідність плану і результатів.

Підзвітність. Організації варто пояснювати, як вона використовувала свої ресурси і чого досягнула в результаті. В ідеалі це робиться у формі готового продукту — річного фінансового звіту, який публікується для загального доступу.

Прозорість. Це вимагає чесно і зрозуміло подавати звітність і пояснювати, як використовувалися ресурси організації.

Життєздатність. Фінансова стратегія повинна відповідати потребам організації і бути реалістичною. І також повинна забезпечувати усі напрямки НУО, навіть незаплановані потреби. Одним словом, важливо реалістично планувати фінансову (і ресурсну в цілому) діяльність.

Цілісність. Фінансовий менеджмент не може бути відірваний від керування організацією. Необхідно, щоб відповідальна за це людина брала активну участь у рішеннях, тому що інакше бюджет НУО використовуватиметься неефективно.

Стандарти обліку. Тут все зрозуміло: існують прийняті загальнодержавні стандарти, за якими ведеться бухгалтерія і фінансова звітність. Нехтувати ними — це ускладнювати собі роботу і створювати плутанину. Про яку прозорість тоді може ітися?

Також для ефективного фінансового менеджменту важливо уміло використовувати такі інструменти, як

  1. Планування. Воно допоможе підготуватися до близького (і далекого) майбутнього якнайкраще.
  2. Організація. Правильна і чітка організація діяльності, починаючи з робочого стола і закінчуючи порядком у голові, — це запорука ефективного менеджменту.
  3. Контроль. Варто виробити якщо не формальну, то внутрішню систему контролю коштів. З часом ця система почне працювати автоматично, і не буде виникати проблем на зразок «а звідки взялась ця сума?».
  4. Моніторинг і звітність. Вони дозволяють вчасно виявити якісь слабкі місця, проблеми або неточності, і максимально швидко і безболісно нейтралізувати їх.

Отож, запорукою здорового бюджету організації стане:

– середньо- та довгострокове бюджетне планування тапрогнозування;

– розробка бюджету відповідно до цілей та задач з обов’язковим урахуванням наявних фінансових ресурсів;

– спрямування фінансових ресурсів на виконання пріоритетних програм та забезпечення їх ефективності;

– зв’язок між загальними цілями і прийнятими рішеннями та розподіл бюджетних ресурсів відповідно до мети.

Усе це зробить бюджет вашої організації здоровим. Нехай не хворіє!

Крістіна Ладика, експерт з фінансового менеджменту «Інституту аналітики та адвокації»


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Перше місце за доброту або чим вразила команда «Пряна Казка»

Роль соціального підприємництва у розвитку громад: приклад Solar Hope як соціальне підприємництво може трансформувати громади

STEM-освіта у Нововолинську. Як ГО «Молодіжні вітрила» створює можливості для молоді у сфері науки

Цифрова модель розвитку громади через платформу CLS

Історія успіху ai baby tales або інновації для найменших

Місцева ініціатива для глобальних змін