Забезпечення фінансової стабільності: кроки для НГО

Для сталого розвитку громадської організації необхідно мислити довгостроково та стратегічно. І якщо з плануванням власних активностей зазвичай не виникає проблем, то питання управління фінансами ...

pexels-monstera-5273559

ГО «Міжнародна агенція змін»

Для сталого розвитку громадської організації необхідно мислити довгостроково та стратегічно. І якщо з плануванням власних активностей зазвичай не виникає проблем, то питання управління фінансами часто викликає труднощі.

У цій статті експерти проєкту FUNdraiser поділяться своїми порадами щодо фінансового планування та досягнення стійкості у цій сфері.  Проєкт вже понад три роки допомагає молоді та громадським організаціям прокачати свої знання щодо залучення та управління коштами.

 

Основні визначення

У першу чергу розберемося що таке фінансова стійкість. Згідно з визначенням – це здатність ефективно управляти своїми ресурсами та проходити кризи з мінімальними втратами. Це дозволяє громадським організаціям реалізовувати свої програми та проєкти без перебоїв.

Фінансова стійкість охоплює декілька аспектів: 

  • Достатність ресурсів: організація повинна мати достатньо фінансових ресурсів для забезпечення своєї операційної діяльності, реалізації проєктів та досягнення цілей.
  • Різноманітність джерел фінансування: розподіл ризиків за допомогою різних джерел фінансування сприяє зменшенню залежності від одного джерела. Громадські організації можуть користуватися грантами, пожертвуваннями, співпрацею з бізнесом та державними органами.
  • Ефективне управління ресурсами: важливо ефективно планувати та контролювати фінансові ресурси. Це включає бюджетування, аналіз фінансової звітності та коригування стратегії при необхідності.
  • Резервні кошти: заощадження допомагають подолати фінансові труднощі та негативний вплив непередбачуваних обставин.
  • Планування на довгостроковий період: розробка стратегії фінансового розвитку дозволяє адаптуватися до змін у фінансовому середовищі та прогнозувати можливі виклики.

 

Кроки для досягнення фінансової стійкості

Крок 1: Аналіз фінансів

Аналіз — це основа будь-якої стратегії, без якої ваш план буде лише здогадками. Тому для початку вам необхідно провести аудит ваших фінансів. Уважно вивчіть всі аспекти: прибутки, витрати, активи та зобов’язання. Подумайте, чи ефективно ви розподіляєте кошти та які аспекти ви можете оптимізувати. 

 

Крок 2: Диверсифікація джерел фінансування

Організацію, яка має лише одне джерело фінансування можна порівняти до даху, що тримається лише на одній опорі. Будь-який необережний рух може стати фатальним. Тож, можливо, у моменти спокою ви не відчуваєте потреби у різних джерелах фінансування, однак в екстрених випадках це врятує вашу організацію від краху.

Окрім знайомих способів залучення коштів, таких як гранти та краудфандингові збори,  розгляньте можливість співпраці з бізнесом та державними структурами. 

 

Крок 3: Визначення довгострокових цілей

Ще одним важливим аспектом є визначення цілей вашої організації. Планування на декілька років вперед допоможе вам більш чітко уявляти яка кількість коштів вам необхідна для втілення ваших планів. Звісно, ви не можете передбачити точно, де буде ваша організація через рік чи п’ять, однак формуючи уявлення про її розвиток ви також можете закладати на це фінансові ресурси завчасно.

 

Крок 4: Складання плану дій

Коли ви вже маєте уявлення щодо загальної фінансової ситуації компанії та розумієте своїми довгострокові плани, час братися за планування. На цьому етапі вам необхідно зрозуміти як компенсувати прогалини у вже наявній системі.

Наприклад, ви маєте лише одне джерело фінансування і якщо воно зникне ви не зможете продовжувати свою діяльність. У такому випадку вам необхідно запланувати пошук нових донорів та тестування фандрейзингових інструментів.

Крім цього вам необхідно усвідомити та зафіксувати план дій щодо досягнення ваших фінансових цілей. Умовно, якщо ви хочете збільшити щомісячний бюджет у 5 разів, ви маєте розробити покроковий план як це зробити.

 

Крок 5: Постійно аналізуйте та корегуйте свій план

Розробка фінансової стратегії — це, безумовно, вже великий крок, однак, щоб вона дійсно працювала, вам необхідно відстежувати її дієвість та адаптувати цілі до реальної ситуації.

Не забувайте при плануванні стратегії своєї організації приділити достатньо уваги фінансам. Цей момент може бути дійсно складним, однак варто пам’ятати, що він слугує основою для довгострокового розвитку вашого проєкту. Сподіваємося, ця стаття стане вам у пригоді.

 

Для довідки

Платформу «FUNdraiser» створено ГО «Міжнародна агенція змін» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру. Зараз її діяльність підтримує Програма розвитку ООН в Україні в межах проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні» за фінансової підтримки Європейського Союзу.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Чим досвід Японії в управлінні відходами актуальний для України

Промотувати українську спадщину: які ідеї представили фахівці культурного сектору

«Розширення можливостей жінок у бізнесі»: історія Марії Дворської

Впровадження гендерних підходів на робочому місці дозволяє жінкам впливати на розвиток компанії

Як розвивати громадянське суспільство під час війни

Виклики і можливості розвитку сфери культури та соціальної згуртованості у Тернопільській області