Яніна Ковальчук: “Життя — це проект, і від того, як ми будуємо цей проект, залежатиме, яке життя ми проживемо”

Як технології арт-терапії сприяють розвиткові освіти дорослих у Миколаєві, розповідає директорка громадської організації “Діалог” та керівниця проекту “Соціально-освітній центр відповідальних ...

Робота майстерні

Юлія Голоднікова

Як технології арт-терапії сприяють розвиткові освіти дорослих у Миколаєві, розповідає директорка громадської організації “Діалог” та керівниця проекту “Соціально-освітній центр відповідальних батьків: розвиваємо простір діалогу та творчості разом”   Яніна Ковальчук.

Яніна Ковальчук

Яніна Ковальчук

З чого все почалося? Як освіта дорослих стала частиною Вашого життя?

Неформальну освіту наша організація почала організовувати десять років тому. Ще 2008 року ми організували  в Миколаєві перший навчальний проект для психологів з арт-терапії. Ми запросили тренера з Америки Лінду МакКарлі  (це арт-терапевт, яка відкрила приватний університет). Вона приїхала до нас за програмою Корпусу Миру.  У нас ж такобули викладачі з Угорщини, Росії. Цей тривалий проект популярний  серед містян.

Одним із напрямів арт-терапії є драма-терапія. Опанувавши деякі з підходів, ми заснували соціальний психологічний театр, в якому застосовуємо нові театральні форми: документальний театр, театр-форум, вуличний театр.

Що Ви пропонуєте людям і чого б хотіли навчити? З ким працює проект “Клуб відповідальних батьків”?

Ми маємо чітко окреслену аудиторію. По-перше, це батьки. Наше завдання — на базі Центральної міської бібліотеки ім. М. Л. Кропивницького, з якою ми давно співпрацюємо, відкрити центр неформальної освіти. Хочемо зібрати разом активних батьків і дати їх ті знання і  навички, які будуть корисні для побудови сім’ї та виховання дітей.

Наприклад, у нас є майстерня “Батьківський лікбез”, в якій кілька фахівців викладають статеве виховання, основи психосоматики, ораторське мистецтво, соціальне проектування. Останній напрям, як на мене, особливо цікавий, адже життя — це проект, і від того, як ми будуємо цей проект, залежатиме, яке життя ми проживемо.

Наші майстерні ефективно допомагають тим, хто через якісь життєві обставини втратив нормальне життя. І прагнучи до нього повернутись, такі люди приходять на майстерні арт-терапії та драма-терапії. Там вони одержують відповіді на свої проблеми, підказки, як їх розв’язувати.  Люди змінюються,  змінюють  своє ставлення до життя, налагоджують його та працюють над успішним майбутнім.

Є активна частина суспільства. Звісно, вона невелика, але це ті люди, які “хочуть хотіти”. І саме вони шукають оці можливості. Вони люблять життя та хочуть поділитись цим відчуттям з іншими. Ми шукаємо нові можливості та формати саме для таких людей.

Наприклад, психологи, які в нас навчались, до проведення цих занять не знали нічого про арт- терапію. А тепер вони успішно застосовують здобуті навички на практиці: актори (а це пересічні громадяни без театральної освіти, які прийшли на наші курси) звільнилися від внутрішніх проблем та отримали інструменти для розв’язання конфліктних ситуацій, які можуть виникнути в реальному житті.

Чи є у проекті освітні пропозиції для молоді?

Ми прагнемо якомога більше молоді залучити до участі в наших тренінгах та майстернях. Наприклад, у рамках “Клубу відповідальних батьків” проводимо заняття для майбутніх батьків. Є багато аспектів, які молодим людям потрібно знати ще до того, як вони створять сім’ю чи матимуть діточок.

На жаль, молодь  найбільше цікавиться, як заробити гроші. І дуже невеликий відсоток  справді цікавиться розвитком якихось життєвих навичок та саморозвитком. Як на мене, це  сумна тенденція, особливо серед студентів: вони обирають фах, але не мають уявлення, навіщо прийшли в професію. Ми намагаємось з тих, хто до нас приходить, вибирати найактивніших і дати їм те, чого  не може дати вища школа.

Робота майстерні

Робота майстерні

Вагомою частиною нашого проекту є “навчальний простір, що самоорганізується”  — для різновікових категорій дітей. Дорослі — партнери: вони забезпечують базис, “надбудову” — ідеї, цікаві проекти тощо.

Про який навчальний курс для дорослих Ви мрієте?

Мріяти — це не моє. Діяти  — саме те, що “ Діалог” прагне у своїй діяльності.  “Соціально-освітній центр відповідальних батьків: розвиваємо простір діалогу та творчості разом” — це тільки перший крок на стратегічному шляху до створення у м. Миколаєві першого Центру міської культури та неформальних освітніх технологій. Ми маємо все для реалізації цього прагнення: нові ідеї, освічених, талановитих і небайдужих  дорослих  та дітей.

Інтерв’ю записала Тетяна Павліченко

 

 


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Звітування за гуманітарною допомогою

Посібник «Огляд програм ЄС, доступних для заявників з України»

Чому місцева влада повинна підтримувати сільський розвиток: законодавство та практики Євросоюзу

Не петицією єдиною! Розбираємо найкращі варіанти для допомоги громадським активістам

Для чого потрібно впроваджувати і як впроваджувати політики та процедури в неприбутковій організації?

Комунальне майно: як тягар утримання перетворити на дохід для бюджету громади?