Як організувати толоку у себе в дворі або що таке місцеві ініціативи?

Конституцією закріплено, що Україна є вільною та демократичною державою. Також, ХІ розділ Основного закону присвячено місцевому самоврядуванню, що робить його окремою складовою конституційного ладу ...

Додано:
doo.cvu

people-notes-meeting-team-7095

doo.cvu

Конституцією закріплено, що Україна є вільною та демократичною державою. Також, ХІ розділ Основного закону присвячено місцевому самоврядуванню, що робить його окремою складовою конституційного ладу нашої держави. Отже, необхідно розуміти, що для збереження конституційного ладу та розвитку демократії нам необхідно розвивати, окрім іншого демократію на локальному рівні.

Питання локальної демократії є вкрай актуальним, адже різні механізми участі в місцевому самоврядуванні, в яких вона втілюється, покликані вирішувати найбільш наближені проблеми до кожного з нас на буденному рівні.

І тут, ми хочемо розповісти про один з найбільш ефективних, однак не дуже широко застосовуваних інструментів локальної демократії – місцеві ініціативи.

- Я організував толоку у себе у дворі. – це ж гарна місцева ініціатива

Перш за все, необхідно дати визначення поняття – «місцева ініціатива». Відповідно до ст. 9 Закону України про місцеве самоврядування, члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд у раді (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування.

Важливо, що зазначеною вище статтею також встановлено, що місцева ініціатива, внесена на розгляд ради у встановленому порядку, підлягає обов’язковому розгляду на відкритому засіданні ради за участю членів ініціативної групи з питань місцевої ініціативи.

Отже, місцева ініціатива має бути оформлена у вигляді проекту рішення місцевої ради, перед її внесенням створюється ініціативна група, яка розробляє відповідний проект, потім збирає визначену кількість підписів інших мешканців громади, а потім вже рада розглядає її.

І що ж воно нам дасть?

Органи місцевого самоврядування опікуються питаннями в багатьох сферах і не завжди можуть помічати ті проблеми, які турбують мешканців громади. З іншого боку, органи місцевого самоврядування, як обрані представники громади, не завжди пропонують ті методи вирішення проблем, які б задовольняли членів громади.

Місцева ініціатива слугує тим інструментом, який є прикладом партнерських взаємовідносин між владою та громадою, тому що її реалізація неможлива без обох суб’єктів. Також, цей механізм локальної демократії дозволяє реально вплинути (запропонувати), а не тільки висловити своє ставлення/думку з того чи іншого питання, на кінцеве рішення. Ще однією перевагою є легітимність такого інструменту, адже для внесення її на розгляд ради необхідна підтримка певної кількості мешканців громади та ухвалення відповідною радою. Такий механізм реалізації даного інструменту виступає одним з найбільш консенсусним, що дозволяє забезпечити баланс впливу та відповідальності між владою та громадою.

Отже, місцева ініціатива – це реальний прояв партисипативної демократії, який за умов відсутності можливості проведення місцевих референдумів, може змобілізувати та згуртувати населення навколо вирішення певного питання саме у спосіб найбільш прийнятний для громади.

Також пропонуємо вам познайомитись із порадами щодо організації доступу мешканців та мешканок до засідань колегіальних органів залучення громадян.

ініціатива

Проєкт впроваджується Мережа хабів України у рамках проекту ПРООН «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні», що реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Як розвивати громадянське суспільство під час війни

Виклики і можливості розвитку сфери культури та соціальної згуртованості у Тернопільській області

Об’єднання задля відновлення: як ОГС можуть працювати разом для спільного впливу на процеси?

Що потрібно зробити, щоб комфортно жити в громаді?

Які компетенції нам потрібні для відновлення?

У Кривому Розі волонтерки шиють білизну для лікарень та ВПО