Все, що потрібно знати про Молодіжну Платформу сьогодні

Громадська організація «Молодіжна Платформа» (NGO Youth Platform) з 2011 року і до сьогодні об’єднує молодіжних працівників та працівниць і працює для того, щоб підтримувати та захищати інтереси ...

Додано:
zakharii.tkachuk

IMG_8698

zakharii.tkachuk

Громадська організація «Молодіжна Платформа» (NGO Youth Platform) з 2011 року і до сьогодні об’єднує молодіжних працівників та працівниць і працює для того, щоб підтримувати та захищати інтереси української молоді.

Про історію Платформи, зміни, зв’язок і розподіл з Молодіжним центром Волині, основні напрямки роботи та проєкти, над якими ГО працює останні п’ять місяців, – розповідають голова Молодіжної Платформи Захар Ткачук та проєктний менеджер Дем’ян Петрик.

Коротко про історію організації

ГО «Молодіжна Платформа» виникла через необхідність громадських діячів та діячок Волині, Луцька зокрема, мати координаційний центр, легко комунікувати між собою та могти організовувати масштабні заходи і проєкти спільними зусиллями. Одні з перших – акції прибирання міста та області: «Зробимо Луцьк чистим» та «Зробимо Волинь чистою».

У 2011-му Платформа об’єднувала п’ять громадських організацій. Протягом двох наступних років до неї входили вже 16 ГО міста й області.

 «Йшов час і ми відчували, що деякі організації трансформувались, дуже виросли і не потребували підтримки та співпраці, щоб бути ефективними. Тому у 2016-их – 17-тих вирішили переформатуватись зі спілки у звичайну ГО, до якої увійшли люди, що залишились та хотіли працювати разом надалі. Змінився концепт – замість того, щоб концентруватись на об’єднані діяльних організацій, ми зосередили увагу на зовнішньому середовищі – молоді, яка була центральним об’єктом роботи більшості колишніх членів Платформи», − розповідає Захар Ткачук.

Інтереси молоді досі є центральними у діяльності Платформи, яка продовжує розвивати спадок попередніх років, але вже на національному рівні.

Сьогодні до ГО «Молодіжна Платформа» входять чотири людини, які працюють в офісі, є штатними. Це Захар Ткачук – фундатор та голова організації, Юлія Ткачук – фінансова менеджерка та два проєктних менеджери: Дем’ян Петрик та Леонід Корнієнко. Часто до роботи над проєктами приєднуються друзі організації у ролі тренерів, фасилітаторів, експертів, помічників.

Зв’язок з Молодіжним центром Волині

З самого початку діяльності Платформи, учасники організації шукали локації для зустрічей. До того ж, вони розуміли, що окрім зборів, хочуть проводити невеликі заходи, літературники, мати місце для роботи, ресурсну базу для цього, техніку.

Ця потреба стала однією з причин створення у 2015-му Молодіжного центру Волині. У той час саме закінчилась Революція Гідності, і велика частка активної та свідомої молоді провела її на Майдані у Луцьку.

Щоб зберегти потужність цих людей, продовжувати робити щось корисне для країни та мати єдину постійну локацію, Молодіжна Платформа зініціювала відкриття Молодіжного центру Волині – вільного простору для неформальної освіти, роботи, розваг, зустрічей громадських організацій та молоді загалом.

Втілити проєкт допомогли ексмер Луцька Богдан Шиба і Волинська Єпархія ПЦУ (та особисто Владика Михаїл, який дозволив та допоміг Платформі орендувати частину приміщення духовної семінарії у центрі міста і втілити ініціативу в життя).

IMG_8707

Спочатку Платформа та МЦВ працювали разом, жодного розподілу не було, люди з Платформи називали себе працівниками та працівницями Молодіжного центру Волині. Та коли робота стала більш системною, з’явились робочі дні, Центр став самостійним і міг існувати як окрема ГО.

Останні п’ять місяців (з лютого 2020-го) МЦВ та Молодіжна платформа – дві окремі організації, з різними командами, керівником та керівницею, планами та проєктами. Звісно, вони й досі тісно пов’язані бажанням працювати та покращувати молодь, спілкуються та підтримують одна одну.

«Перша причина розділення – це відчуття, що Центр може працювати й без мене. Друга – Центру був потрібен виклик, щось, що б змобілізувало команду, показало на що вона справді спроможна і  хто дійсно у цій команді, а хто – ні», − коментує розділення Захар Ткачук (він був першим директором МЦВ).

«Протягом останнього року я відчував, що є можливість та плани рухати Платформу далі, робити великі проєкти для всієї України, бо у нас є багато досвіду для цього. За п’ять років щоденної роботи у МЦВ команда стала дуже сильною», − додає він.

Більше про Молодіжний центр Волині знайдете тут: https://www.facebook.com/youth.center.volyn

Напрямки роботи

Головні напрямки роботи Молодіжної Платформи останні п’ять місяців, сьогодні та у близьких планах команди майже не відрізняються від тих, що були раніше. Їх три: участь молоді, молодіжні центри та розвиток людського капіталу через малі соціальні проєкти.

Детальніше про кожен:

  1. Участь молоді – напрям, мета якого активізовувати молодь та заохочувати її брати участь у житті громад, у діяльності молодіжних рад, ставати депутатами, депутатками, громадськими діячами і діячками. Бути учасниками процесу, а не лише споглядачами.

Головним інструментом у цьому напрямку є робота з молодіжними радами. Особливий акцент на ради в ОТГ.

  1. Молодіжні центри – напрям, мета якого показати, як відкрити молодіжний центр фізично і як зробити так, щоб туди ходила молодь.

«Тут не лише про інфраструктуру, не лише про приміщення. Бо навіть якщо у вас будуть найгарніші пуфи, найсучасніша playstation, вони не гарантують, що буде і молодь. Це є соціокультурне середовище. Ми стараємось вчити його формувати. Як центр має працювати, що там може відбуватися і яку роботу потрібно вести там з молоддю. Важливе наповнення, начинка центру», − говорить голова організації.

У цьому напрямку діє велике навчання з менеджменту молодіжних центрів. Платформа вже провела понад 20 семінарів у різних містах України. У програмі – чотириденний освітній курс з домашніми завданнями та менторством. Всі навчальні заходи проходили офлайн, тому на час карантину зупинили програму. Організатори планують поновити її восени або ж переформатувати в онлайн-версію.

З цього навчання виріс інший проєкт – «Прокачай» − спільно з програмою «DOBRE», яка займається посиленням децентралізаційної спроможності громад: https://www.facebook.com/decentralizationisdobre. Проєкт створений для менторства вже заснованих центрів. Молодіжна Платформа співпрацює з десятьма такими у різних ОТГ України, навчає їхніх працівників, майже щодня комунікує та підтримує у роботі. Триває таке навчання сім – вісім місяців і є набагато ефективнішим за короткотривалі курси.

«Ми готуємо сайт – освітній портал, де розмістимо інтерактивну навчальну програму для молодіжних центрів. У ньому будуть корисна інформація, інструменти, відеоролики, презентації, електронні системи, за допомогою яких можна перевірити, у чому певний центр кульгає. Цей сайт ми планували запускати вже, але через карантин переносимо дати», − анонсує Захар.

  1. Розвиток людського капіталу через малі соціальні проєкти – найбільший за ресурсним наповненням напрям, який Платформа реалізує спільно з програмою «Активні Громадяни»: https://www.facebook.com/groups/activecitizensua, з якою співпрацює вже п’ять років. Протягом цього часу вдалося реалізувати понад 100 малих проєктів, націлених на активізацію громад, появу діалогу та довіри.

Цього року Молодіжна Платформа планує разом з Луцькою міською радою реалізувати конкурс молодіжних проєктів, які забезпечить ресурсами та проведе навчання.

«Ми хочемо, щоб люди змінювалися. Тому стараємось, щоб виділені кошти були направлені у найкраще річище, щоб історії проєктів були довгі, створювали молодіжні середовища. Як зірочки на небі, яких ми б хотіли запалити дуже багато», − коментує Захар Ткачук.

Не окремим напрямком, але важливою місією Платформи є підтримка Молодіжного центру Волині, його дієвість, користь для молоді, не зважаючи на те, які часи та умови навколо.

Проєкти в дії

Перелік та короткий опис проєктів, над якими ГО працює останній п’ять місяців:

«Прокачай» − у роботі з лютого цього року. Про нього читайте у другому пункті розділу «Напрямки роботи». Над цим проєктом Платформа планує працювати до жовтня. Згодом розмістить навчальну програму на вже анонсованому сайті, де центри зможуть індивідуально проходити курс з можливістю поглибленої прокачки, яка буде платною.

«Активні громадяни» − програма, робота у якій не припиняється вже п’ять років. У період карантину тут проводили конференції та заходи у режимі онлайн. Пройшла хвиля конкурсу проєктів зі зменшення впливу вірусу та карантину, послаблення його наслідків.

Співпраця з Фондом «Об’єднання», який проводить конкурс проєктів серед шкіл. Молодіжна Платформа працює зі школами Херсона, навчає правильно писати проєкти. Участь у конкурсі беруть школи з декількох областей України (Волинь, на жаль, не входить).

IMG_8709

Співпраця з програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні, у межах якої Платформа працювала з Донецькою та Луганською областями, займалася навчанням проєктного дизайну, організації та написання проєктів.

«Через карантин ми перенесли навчання з менеджменту молодіжних центрів на осінь, хоч мали робити його влітку. Ми перенесли й будемо переформатовувати у режим онлайн навчання молодіжних рад від дитячого фонду ООН «ЮНІСЕФ» за програмою «Громада дружня до дітей та молоді»(https://www.facebook.com/CYFMUkraine), у межах якої громади можуть отримати такий статус і ЮНІСЕФ допомагатиме навчати людей», − розповідає голова Платформи.

Зараз Молодіжна Платформа разом з програмою «House of Europe» (https://www.facebook.com/houseofeurope.org.ua) працює над онлайн-табором Активних громадян, який триватиме два тижні.

«Під час табору ви дізнаєтеся про сталі соціальні ініціативи, обміняєтеся досвідом з більш ніж 40 іншими активістами й застосуєте лідерські якості на практиці − у команді з іншими учасниками втілите проєкт для громади. Ми допоможемо спланувати ініціативу й організуємо консультації з експертами з фандрейзингу, комунікацій і піару», − обіцяють організатори.

Табір загальнонаціональний, зареєструватись можуть всі охочі. Більше деталей та реєстраційну форму знайдете тут: https://cutt.ly/ZouPEkU

Під час карантину команда ГО організовує антистресові інтелектуальні та розважальні онлайн-заходи. Наприклад, 22-го травня відбулась вечірня зустріч в онлайні «Тренерські f*ckups», під час якої громадські активісти та активістки ділились невдалими чи смішними випадками під час заходів офлайн. Проходили онлайн-квізи на тему молодіжної роботи, де люди збирались у команди, голосували та вигравали призи. Платформа проводила також національні конференції з працівниками й працівницями молодіжних центрів та рад, де говорили про плани дій, інструменти роботи під час карантину. Для цього навіть зв’язувалися із польськими колегами, які ділились власним досвідом адаптації молодіжної політики у теперішніх умовах.

«Під час карантину ми почали працювати вдвічі більше, тому що довелось переформатовувати все в онлайн-режим, що забрало багато часу та сил. Раніше потрібно було їздити на тренінги в різні куточки України, був час на відпочинок хоча б в дорозі. А зараз кожен день – на зв’язку нове місто», − ділиться Дем’ян Петрик. 

Чого бракує Платформі?

«Нам не вистачає людей, які приходять і одразу все вміють робити. Як і всім. Є час, коли можна дозволити собі в когось вкладати ресурси, вчити. Та зараз у нас більшість такої роботи, яка потребує швидких процесів та результатів. Бракує мультифункціональних людей з нахилом у неформальній освіті: тих, хто модерує ґранти, адміністраторів ґрантів, які вміють писати проєкти, запускати їх реалізацію, ще й вести частину якоїсь кампанії чи роботи під час.

Є пропозиції, ідеї роботи, від яких ми часто відмовляємось, бо не маємо можливості зробити це якісно. Багато хто потребує вже готових тренерів з різних сфер. Але це не є робота на 15 хвилин, людину потрібно вчити, вона має багато практикуватись, щоб стати професіоналом. Тому тут так, як і в кожній сфері – питаю, чи є досвід, якщо немає, то важче знайти людині роботу.

Організації також не вистачає інформаційної впізнаваності. Хочемо, щоб люди знали, чим ми займаємося, над чим працюємо. Без якоїсь корисливої мети, а для того, щоб просто бачили, що є у місті, в країні громадський рух, що є організації, які хочуть змінювати країну, щоб люди приєднувались.

Наше завдання – бути професіоналами в громадській, соціальній роботі, у зміні свідомості людей. А в нашій країні це важко робити з багатьох причин: брак досвіду, розуміння, брак коштів», − відповідає голова Молодіжної Платформи.

Дізнатись більше про діяльність ГО, сконтактувати з командою, приєднатись до проєктів та навчань можна на сайті: https://youthplatform.com.ua

Слідкуйте також за новинами Платформи у Facebook: https://www.facebook.com/platforma.molod та приєднуйтесь до Telegram-каналу з можливостями: https://t.me/youthplatfotm

 

Іванна Масяк


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Перше місце за доброту або чим вразила команда «Пряна Казка»

Роль соціального підприємництва у розвитку громад: приклад Solar Hope як соціальне підприємництво може трансформувати громади

STEM-освіта у Нововолинську. Як ГО «Молодіжні вітрила» створює можливості для молоді у сфері науки

Цифрова модель розвитку громади через платформу CLS

Історія успіху ai baby tales або інновації для найменших

Місцева ініціатива для глобальних змін