Строк для прийняття спадщини. Як треба діяти і що треба знати у випадку пропущення цього строку

Коли в сім’ї трапляється горе і помирає близька людина, яка була власником майна (будинок або квартира) залишаються рідні, які є спадкоємцями і мало хто одразу замислюється про належне оформлення ...

Додано:
tetyanavechirko

офіс тренінг семінар онлайн вебінар

tetyanavechirko

Коли в сім’ї трапляється горе і помирає близька людина, яка була власником майна (будинок або квартира) залишаються рідні, які є спадкоємцями і мало хто одразу замислюється про належне оформлення спадщини.

Саме тому законодавець визначив строк в 6 місяців протягом якого треба звернутися до нотаріуса із відповідною заявою. Але життя непередбачуване і трапляється так, що спадкоємці з різних причин пропускають цей строк.

Як бути тоді?

Чи у всіх випадках строк для прийняття спадщини становить 6 місяців?

Загальний строк для прийняття спадщини дорівнює шести місяцям і починає вираховуватися з дня смерті спадкодавця або з дня, з якого він був оголошений померлим.

Як бути, коли цей строк пропущено?

Якщо спадкоємець протягом встановленого строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. У разі пропущення шестимісячного строку для прийняття спадщини, може бути встановлено додатковий строк для її прийняття за письмовою згодою інших спадкоємців, які прийняли спадщину або на підставі судового рішення. В ситуації з пані Оленою інших спадкоємців не було, саме тому приймалося рішення про подання позовної заяви до суду.

Які причини для пропуску строку для прийняття спадщини визнаються поважними?

Як свідчить судова практика, поважними визнаються причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій для прийняття спадщини, зокрема: тривала хвороба, перебування тривалий час за кордоном, відбування покарання в місцях позбавлення волі, перебування на строковій військовій службі в Збройних Силах України, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту тощо.

Які докази беруться судами до уваги?

Зазвичай судами беруться до уваги переважно письмові докази – довідки медичних установ,  довідки про перебування у відрядженні чи за межами України, інші довідки, акти, листування, що можуть підтвердити обставини, які унеможливлювали звернення до нотаріальної контори у встановлені строки.

А які причини поважними не визнаються?

Наприклад, юридична необізнаність про строк в 6 місяців для звернення до нотаріуса чи похилий вік або непрацездатність спадкоємця, несприятливі погодні умови чи відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини не вважаються поважними причинами.

Куди необхідно звертатися з позовною заявою?

Позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини пред’являються за місцем знаходження нерухомого майна або основної його частини.

Чи потрібно сплачувати судовий збір?

За подання такої позовної заяви справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 01.01.2021 року – 908,00 грн.), якщо особа не звільнена від його сплати відповідно до законодавства.

А якщо спадкоємець, після того, як суд надасть йому додатковий строк для прийняття спадщини пропустить і його?

Якщо суд своїм рішенням визначив спадкоємцю додатковий строк для прийняття спадщини, але він цим не скористався та не звернувся до нотаріуса із відповідною заявою, то в подальшому цей спадкоємець не може знову ставити питання про визначення йому ще одного додаткового строку для прийняття спадщини.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Промотувати українську спадщину: які ідеї представили фахівці культурного сектору

«Розширення можливостей жінок у бізнесі»: історія Марії Дворської

Впровадження гендерних підходів на робочому місці дозволяє жінкам впливати на розвиток компанії

Як розвивати громадянське суспільство під час війни

Виклики і можливості розвитку сфери культури та соціальної згуртованості у Тернопільській області

Об’єднання задля відновлення: як ОГС можуть працювати разом для спільного впливу на процеси?