Принципи електронної демократії

Чому е-демократія? Електронна демократія як надзвичайно ефективний інструмент впровадження громадянської освіти, отримала розвиток в багатьох країнах світу. Адже, вона забезпечує ефективну ...

digital-democracy

Дорожко Єлизавета

Чому е-демократія?

Електронна демократія як надзвичайно ефективний інструмент впровадження громадянської освіти, отримала розвиток в багатьох країнах світу. Адже, вона забезпечує ефективну комунікацію між громадою та державою, а також створює дієві інструменти для моніторингу контролю влади, реалізації ініціатив населення, мобілізування громади на корисні дії, захист та просування інтересів населення тощо.

Принципи е-демократії:

1. Прозорість: онлайн-доступ громадян до публічної інформації;

2. Підзвітність: реагування влади на електронні звернення і запити громадян щодо політичної та громадської діяльності;

3. Електронна участь: пряме залучення населення до громадського життя, врахування поглядів кожного громадянина на політичну ситуацію;

4. Громадянська освіта: інформування громадськості про права та можливості, способи участі у громадському житті.

Впровадження електронної демократії в країні, процес досить складний та трудомісткий. Досягнення цієї мети українсько-швейцарська програма EGAP пропонує завдяки реалізації 4 компонентів.

1. Е-послуги: Цей компонент спрямований на спрощення взаємодії чиновників та населення, шляхом переведення популярних послуг в електронний формат. Завдяки програмі EGAP впроваджено електронну послугу, яка дозволяє оформити субсидію у зручний для Вас час, не виходячи з дому. Новітні технології, що запроваджуються в центрах надання адміністративних послуг, завдяки програмі EGAP, дозволяють чиновникам швидко і якісно реагувати та вирішувати проблеми громадян.

2. Е-демократія: Програма створює новітні інструменти залучення громадськості до прийняття рішень на місцевому та національному рівнях. Для того, щоб кожен громадянин міг впливати на прийняття рішень на всіх рівнях було створено систему електронних петицій. Ініціативні та дієві інструменти впливу громадськості допомагає знайти перший Всеукраїнський конкурс ІТ-проектів з електронної демократії EGAP Challenge.

3. Розбудова потенціалу: Для того, щоб всі інструменти програми працювали, потрібно навчити громадян і чиновників ними користуватися. Програма EGAP створює можливості навчання чиновників у online та offline форматі, а токож створює навчальні програми для молоді та активістів.

4. Національна політика: робота у рамках 3 компонентів веде до формування національної політики

Як скористатися? Скористатися інструментами е-демократії дуже просто. Для цього можна задіяти декілька шляхів.

• Е-петиція: Якщо Ви маєте власну ініціативу, Ви можете подати е-петицію для її розгляду. Наприклад, завдяки е-петиції до КМР відбувся запуск нічних маршрутів.

• Бюджет участі: Якщо у Вас є ідея власного проекту, Ви можете його розробити і подати на розгляд КМР, яка проводить конкурс на фінансування проектів сумою до 50 тис. грн. Завдяки конкурсу вже зараз відбувається очищення та облаштування 10 джерел на території Пущі-Водиці.

• EGAP Challenge: Якщо Ви маєте ШЕ-проект, Ви можете подати його на розгляд конкурсної комісії та отримати фінансування для втілення вашого проекту.

Україна доволі добре просувається в напрямку е-участі – за останні два роки за опитуванням ООН, Україна просунулась на 45 сходинок вгору і зараз посідає 32 місце серед всіх країн світу. Розвиток е-демократії є складовою політики держави з розвитку демократії в країні.

Статтю підготовлено в рамках реалізації проекту «Громадянська освіта та електронна демократія», який реалізується Академією навичок, Асоціацією інноваційної та цифрової освіти, Українською Студентською Спілкою, за підтримки партнерів: Програма EGAP, Фонд Східна Європа, Швейцарська Конфедерація, Міністерство освіти і науки України, Інститут модернізації змісту освіти МОН.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Перше місце за доброту або чим вразила команда «Пряна Казка»

Роль соціального підприємництва у розвитку громад: приклад Solar Hope як соціальне підприємництво може трансформувати громади

STEM-освіта у Нововолинську. Як ГО «Молодіжні вітрила» створює можливості для молоді у сфері науки

Цифрова модель розвитку громади через платформу CLS

Історія успіху ai baby tales або інновації для найменших

Місцева ініціатива для глобальних змін