Промотувати українську спадщину: які ідеї представили фахівці культурного сектору

Минулого тижня учасники платформи HATA Hub представили власні проєкти членам спільноти та запрошеним експертами. Усі напрацювання спрямовані на промоцію культурної спадщини України.16 квітня автори ...

Україна

Яніна Шабанова

Минулого тижня учасники платформи HATA Hub представили власні проєкти членам спільноти та запрошеним експертами. Усі напрацювання спрямовані на промоцію культурної спадщини України.

16 квітня автори проєктів зі збереження культурної спадщини України презентували свої ідеї на заході платформи HATA Hub. Кожний із них міг отримати зворотній звʼязок від фахівців культурної індустрії. Екcпертками події виступили:

  • Ліна Романуха — спеціалістка з питань мистецтва та культури в USAID/ENGAGE;
  • Ілона Демченко — програмна менеджерка House of Europe, Goethe Institut;
  • Каріна Лапіна — експертка з інновацій, тренерка стартап та технологічних проєктів.

Зустріч учасників платформи HATA Hub

Зустріч учасників платформи HATA Hub

Представлені проєкти висвітлили сучасні формати промоції матеріальної та нематеріальної культурної спадщини.

 

Музична спадщина Буджака

Буджак — степова частина Бессарабії між Дунаєм, Дністром, Чорним морем та Молдовою, населена українцями, болгарами, молдаванами, гагаузами, албанцями. Сільське населення регіону й досі практикує виконання музики кожного з народів, але не має інструментів передачі своїх практик.

Проєкт має на меті створення платформи цифровізації, дослідження, інтерпретації та навчання традиційних партисипативних практик Буджака. Вона буде цікава туристам, мешканцям, викладачам музичних шкіл, дослідникам, музейним фахівцям.

 

3D-експедиції «Творчі портрети українських композиторів»

Навчальні віртуальні тури познайомлять глядачів із творчими постатями українських композиторів Миколи Лисенка та Віктора Косенка. Формат 3D-експедиції дасть змогу самостійно досліджувати локації, прослуховувати історичні факти, переглядати старовинні фото й кадри документальної кінохроніки.

 

Мапа «Mariupol.Me»

Рішення покликане об’єднати діджитал-ініціативи про Маріуполь на одній платформі та створити комплексний фіджитал-проєкт, який водночас знаходиться у фізичному та віртуальному вимірах. Наразі на сайті можна дослідити діджитальні ініціативи. Публічне відкриття фізичної мапи було проведен у холі Центра Шептицького Українського католицького університету

Артмапа є першим етапом реалізації проєкту «Mariupol.Me», який включає в себе низку рішень для об’єднання громадської спільноти, формування бачення відбудови Маріуполя.

Знімок екрана 2024-04-24 о 12.31.49

 

«Квести Україною» платформи OKTOWN

Завданням проєкту є створення гейміфікованих квестів, що дадуть змогу учасникам глибше пізнати історичні, культурні пам’ятки та природні багатства України. Проєкт охоплюватиме різні регіони України, від широко відомих історичних місць до локальних, але значущих культурних та природних пам’яток. До створення та реалізації квестів залучатимуться місцеві громади. Це зміцнить відчуття належності до національної спадщини та стимулюватиме інтерес до власної історії та культури.

Особлива увага буде приділена створенню квестів для дітей, зокрема тих, хто втратив близьких через війну. Ці активності спрямовані на підтримку культурної ідентичності, розвиток креативності та залучення до активної взаємодії з історією та культурою України в інтерактивній формі, сприяючи адаптації та відновленню.

 

«Країна Музеїв» / «Народний музей»

Інтерактивна багатокористувацька платформа-метаверс стане інструментом віртуальної презентації матеріальної і нематеріальної культурної спадщини. Автори планують розробити імерсивний фотореалістичний та багатофункціональний 3D-простір. Він не потребуватиме завантаження файлів, адже працюватиме в браузерах, і буде доступний у VR-шоломах.

Для цифрових експонатів передбачена інтеграція в систему блокчейн та перетворення на NFT-арт. За задумом авторів, у простір може бути вмонтований онлайн-магазин, система сбору пожертв від відвідувачів, система квитків та реклама.

 

Онайн-музей народного мистецтва «Кровець»

Команда планує відкрити доступ до повністю оцифрованої частини власної колекції, що становить 3700 експонатів. У подальшому платформа працюватиме як загальнонаціональний агрегатор приватних колекцій культурної спадщини.

Автори розповідають, що сповідують концепцію відповідального колекціонування. Вона ґрунтується на любові до українського народного мистецтва та міжнародних музейних стандартах збереження культурної спадщини.

Знімок екрана 2024-04-24 о 12.33.18

 

Фуд-гід «Полісся: страви з поля та лісу»

Цифровий ілюстрований опис із гастрономічними рецептами Північного Полісся зможе відкрити світові багату кулінарну історію регіону. Мета проєкту — сформувати новий образ поліської кухні, зібравши та оцифрувавши локальні етнографічні рецепти та гастрономічні ритуали.

 

Digital Odesa Opera House

Проєкт ставить за мету дослідження, збереження, захист і популяризацію мистецького надбання Одеського національного академічного театру опери та балету як вагомої частини української культурної спадщини.

Авторами передбачене розроблення ЗD-екскурсії найцікавішими локаціями Одеської опери та лазерного сканування будівлі театру. Результатом стане створення цифрового продукту, який сприятиме зміцненню сучасної української ідентичності та промоцію вітчизняного мистецтва у світі.

 

«Вчора — Батурин, сьогодні — Буча»

Проєкт передбачає створення інтерактивного музейного простору на базі Музею археології Батурина та крипти храму Воскресіння Господнього на території Цитаделі Батуринської фортеці. Автори оновлять експозиції за допомогою використання сучасних технологій, створять онлайн-виставку проєкту на сайті НІКЗ «Гетьманська столиця» та VR-музей «Війна впритул».

Це дасть змогу візуалізувати інформацію про злочини росії 300 років тому й сьогодні, провести історичні паралелі, зберегти археологічне зібрання Музейного фонду України в умовах війни та меморіалізувати події російсько-української війни.

 

«Стріткод: історія на кожному кроці»

Команда прагне реалізувати найбільшу платформу про історію України, вбудовану в простори міст. Проєкт передбачає маркування вулиць анотаційними табличками (стріткодами), які містять QR-код для переходу на платформу. У такий спосіб користувачі зможуть прочитати інформацію про постать, на честь якої названі вулиці.

Серед завдань проєкту — пояснення історичних звʼязків у просторі та часі, посилення просвіти, популяризація історії, декомунізація історичної памʼяті.

Знімок екрана 2024-04-24 о 12.34.58

 

«UkroBass»

Комплекс заходів зі збереження, поширення та оцифрування української культурної спадщини через створення великих семпл-паків українських етноінструментів, звуків природи та сучасної України. Команда прагне створити доступний інструмент, щоб надати можливість усім бажаючим створювати українську музику.

У рамках проєкту планується проведення майстер-класів, концертів, акцій, спрямованих на єднання України зі світом через творчість та опіку за природою.

 

Діджитальний світлиця-музей Миколи й Ольги Кагарлицьких

Микола Кагарлицький — український письменник, перекладач, вчитель, громадський і культурний діяч. Разом зі своєю дружиною і сподвижницею Ольгою він писав біографії українських митців, яких було знищено за радянських часів, збирав вінілові платівки із записами класичної музики, твори мистецтва (авторська кераміка, графіка, живопис), рідкісні видання українською мовою.

Проєкт передбачає створення онлайн-сховища, де всі охочі змогли б ознайомитись із матеріалами, які є в колекції. Такий діджитальний музей був би в пригоді історикам, дослідникам і кураторам.

 

Цифрова кравецька книга

Команда займається оцифруванням кроїв традиційного українського вбрання різних етнографічних регіонів. Наразі авторами вже частково реалізовані роботи для правобережної Наддніпрянщини. У такий спосіб проєкт сформує базу історичного одягу для подальшого створення сучасних взірців.

 


Платформа HATA Hub запрошує авторів проєктів з діджиталізації та промоції культурної спадщини вступати до спільноти, аби отримати допомогу та підтримку у розвитку. Долучитися можуть:

  • Iнноваційні технологічні рішення, пов’язані зі збереженням спадщини, включно з програмами доповненої реальності, віртуальними музеями, цифровими архівами та онлайн-освітніми платформами;
  • Технологічні досягнення із використанням інструментів для документування, реставрації та представлення культурної спадщини в Україні;
  • Потужні контентні проєкти з онлайн-компонентами для промо та сторітелінгу з тематик матеріальної і нематеріальної спадщини.

Наступний захід HATA Hub 24 квітня буде присвячений обговоренню методів та інструментів збереження культурної спадщини під час війни зі світовими експертами. Реструйтеся за посиланням.

 

 

Платформа HATA Hub реалізується ГО Civic.Space в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього заходу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Дослідження «Потреби та виклики українських НУО в умовах війни»

Відеокурс: «Етнографія. Етнологія. Нематеріальна культурна спадщина»

Запис вебінарів про адвокацію у громадах

Дослідження взаємодії муніципальної влади з громадськістю: для чого це потрібно громадам?

Громадська участь у місцевій політиці на Харківщині під час війни

Молодь повертається в Україну, хоча менш позитивно бачить майбутнє – результати всеукраїнського опитування молоді