Поєднання різних міжнародних механізмів притягнення до відповідальності за міжнародні злочини: на прикладі справи про збиття літака рейсу MH17

Рік тому, 17 листопада 2022 року, суд в Гаазі визнав Гіркіна, Харченко та Дубинського, представників терористичного угрупування ДНР, винними у збитті літака Малайзійських авіаліній MH17 та вбивстві ...

Додано:
experthrcenter

33

experthrcenter

Рік тому, 17 листопада 2022 року, суд в Гаазі визнав Гіркіна, Харченко та Дубинського, представників терористичного угрупування ДНР, винними у збитті літака Малайзійських авіаліній MH17 та вбивстві 283 пасажирів, у тому числі 80 дітей, і 15 членів екіпажу. Це стало першим рішенням серед низки задіяних механізмів притягнення до відповідальності за вчинені міжнародні злочини у справі збиття літака рейсу MH17. Розглянемо основні з них.

Окружний суд міста Гаага – суд судової системи Нідерландів, який розглядав справу MH17 за правом Нідерландів. Пояснюється це тим, що, по-перше, росія використавши своє право вето заблокувала прийняття Радою Безпеки ООН резолюції щодо заснування міжнародного трибуналу для переслідування осіб, винних у злочинах, пов’язаних зі збиттям рейсу Малайзійських авіаліній MH17. По-друге, правовою підставою розгляду цієї справи Окружним судом міста Гаага став принцип пасивної персональної юрисдикції, відповідно до якого національні суди мають право притягати до відповідальності за злочини, вчинені про громадян їх держави. А більшість жертв цього злочину були громадянами Нідерландів.

Для розслідування цієї справи 7 серпня 2014 року була створена Об’єднана слідча група (Joint Investigation Team), до складу якої увійшли представники прокуратури та поліції Нідерландів, а також поліції та органів кримінального правосуддя з Австралії, Бельгії, Малайзії та України. Мета створення Об’єднаної слідчої групи: встановити фактичні обставини справи; визначити відповідальних за збиття рейсу MH17; зібрати докази для притягнення до кримінальної відповідальності. За результатами цього розслідування прокуратура Нідерландів і ініціювала вказаний судовий процес.

Окружний суд міста Гаага засудив (заочно) Гіркіна, Харченко та Дубинського до довічного позбавлення волі призначив відшкодування шкоди потерпілим на суму понад шістнадцять мільйонів євро. Разом з тим, цей вирок має й інше значення. Важливим є те, що було встановлено, що російська федерація здійснювала фінансування ДНР, постачання та підготовку військ, а також постачання зброї та товарів. Крім того, з середини травня 2014 року російська федерація здійснювала вирішальний вплив на призначення керівних посад у ДНР та втручалась у координацію воєнних дій, а також сама проводила воєнні дії на території України. На підставі цього Суд зробив висновок, що з середини травня 2014 року склалася ситуація, коли російська федерація здійснювала так званий загальний контроль за ДНР.

Така аргументація Окружного суду міста Гаага може бути використана як доказ державами, які беруть участь у розгляді справ в ЄСПЛ та Міжнародному суді ООН для становлення відповідальності росії. Крім того, уряд Нідерландів поділився з ЄСПЛ доказами, які зібрала Об’єднана слідча група.

Європейський суд з прав людини (індивідуальні заяви) – Багато найближчих родичів загиблих подали індивідуальні заяви до Європейського суду з прав людини (Ayley and Others v. Russia, Bakker and others v. Russia, Warta and others v. Russia). Вони звинуватили Росію в причетності до збиття MH17 і тим самим у порушенні Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Заявники стверджують, що росія порушила ЄКПЛ, оскільки: була причетна до збиття MH17; не запобігла катастрофі; причетна до кампанії дезінформації щодо катастрофи; не забезпечила ефективне розслідування.

Усі ці справи вимагають рішення ЄСПЛ щодо питання, яку саме роль відігравала росія. ЄСПЛ вирішив відповісти на це питання в об’єднаних міждержавних скаргах Нідерландів і України проти Росії. Рішення щодо цього важливого питання також матиме значення під час розгляду індивідуальних скарг проти Росії.

Європейський суд з прав людини (міждержавні заяви) – Держави-члени Європейської конвенції з прав людини подають міждержавну заяву проти іншої держави для захисту громадського порядку в Європі від порушень прав людини. На розгляді ЄСПЛ наразі перебуває справа «Україна та Нідерланди проти Росії» за заявами №№ 8019/16, 43800/14, 28525/20 та 11055/22, яка стосується подій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей та порушень прав людини під час повномасштабного вторгнення росії. Ці заяви було подано відповідно урядами України та Нідерландів, а ЄСПЛ об’єднав їх в одне провадження. В інтересах ефективного відправлення правосуддя ЄСПЛ розглядатиме ці справи спільно. Це означає, що докази Нідерландів та України об’єднані та можуть розглядатися разом, що може дати перевагу для обох держав, оскільки можливі недоліки в їхніх доказах можуть бути доповнені доказами іншої держави, а надання різних джерел доказів посилює доказову силу кожної з них.

Так, Уряди України та Нідерландів стверджують, що: російська федерація має нести відповідальність за систематичні та безперервні порушення прав людини на території східної України, у тому числі за збиття літака рейсу Малайзійських авіаліній MH17, а ЄСПЛ має компетенцію розглядати дану справу; російською федерацією здійснюється фактичний або так званий «ефективний контроль» на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей починаючи з квітня 2014 року.

ЄСПЛ встановив, що збиття літака рейсу MH17 відбулося повністю в межах території, що була захоплена російськими окупаційними адміністраціями. Він також встановив, що кримінальне розслідування, здійснене Об’єднаною слідчою групою, значною мірою прояснило обставини збиття літака рейсу МН17.

Міжнародний суд ООН – збиття літака рейсу MH17 є одним із питань, що досліджуються Міжнародним судом ООН у справа про застосування Міжнародної конвенції про ліквідацію усіх форм расової дискримінації та Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму (Україна проти російської федерації), про яку йшлось в одній із наших попередніх публікацій.

 

Довідково:

Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини (helsinki.org.ua).

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США або УГСПЛ. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та ЕЦПЛ.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Як використати майно непрацюючих закладів освіти у селах?

Екологічний Великдень: зменшуйте відходи під час свят

Управління відходами після воєнних дій в Україні: що запозичити з досвіду Великої Британії?

Як змінити філософію управління відходами руйнацій?

Що таке систематичне розкриття інформації?

Чим досвід Японії в управлінні відходами актуальний для України