Олена Арутюнян: “Дорослі інакше бачать життя і цінують його краплини”

Чому різні покоління людей спілкуються по-різному і часто не можуть порозумітися? Як допомогти їм у діалозі, і чи потрібна ця допомога? Над цим замислилися активісти громадської організації Центр ...

photo-15

Юлія Голоднікова

Чому різні покоління людей спілкуються по-різному і часто не можуть порозумітися? Як допомогти їм у діалозі, і чи потрібна ця допомога? Над цим замислилися активісти громадської організації Центр розвитку національних культур «Єдина родина», які мають цікавий досвід співпраці з етнічними спільнотами. Вони 2017 року вирішили зробити освітній проект для представників старшого покоління, щоб допомогти їм адаптуватися до швидких змін.

Про досвід реалізації проекту розповідає голова правління Центру розвитку національних культур «Єдина родина» Олена Арутюнян.

Олена Арутюнян: Почну з того, що всі ініціативи нашого Центру спрямовані на розвиток громади через підтримку міжкультурного діалогу. Ми об’єднуємо представників багатьох діаспор: поляків, вірмен, болгар, німців, росіян, євреїв, молдован та азербайджанців і на базі Центру розвитку національних культур «Єдина родина» пропонуємо освітні й тематичні культурні програми.

Наша організація багато працювала з молоддю. Втім 2017 року ми вирішили скерувати свої зусилля на старшу аудиторію і спеціально для неї створили проект «Formation plus». У цьому проекті багато освітніх можливостей — короткотермінові курси, майстерні, тренінги. Але кожна програма — комп’ютерні курси, мовні клуби, семінари, курс медіаграмотності та розвитку критичного мислення — орієнтована на практику.

Через освітні курси й тренінги для дорослих люди 50-70-річного віку одержали інструменти та можливості для самореалізації в місцевій громаді міста Кропивницького і районів Кіровоградської області. І, звичайно, вони здобули важливі знання для життя в сучасному суспільстві (користування е-вікном, набули навичок онлайн-користувача), відкрили нове дихання для творчого розвитку, більше дізнались про свої права.

Освітню компоненту доповнює культурна частина: дискусійні вечори «Пам’ятаючи минуле — дбаємо про майбутнє», музичні вечори «Єдність у багатоманітності». Ми відкриті до ініціатив громадян, адже нові ідеї народжуються під час неформальних розмов і часто в дуже нетворчих ситуаціях. Просто люди розкриваються і віддають свою творчу енергію.

Наш проект «Formation plus» — це взагалі чудовий експеримент, який привернув увагу не тільки людей третього віку, які розуміють заради чого прийшли до нас, але й їхніх родин. Дорослі інакше бачать життя і цінують його краплини. Мабуть, тому вони часто приходять до нас з онуками чи друзями.

Тобто “Єдина родина” — це не просто гарна назва, а “формат” стосунків?

Олена Арутюнян: Знаєте, коли ми повторюємо, що живемо у ХХІ сторіччі, що все навколо оцифровується, то забуваємо, що теплі людські стосунки — це не тільки соціальні мережі. Молоді, яка живе в інтернеті, як риба у воді, часто буває достатньо зреагувати на співбесідника дотиком пальця до екрану класної мобілки.

Старші люди, коли вони дорослішали, не мали такого досвіду, тому їм вкрай потрібно оновлювати ті форми стосунків, які для них є нормою. Вони приходять до нашого Центру не тільки по знання, але й по спілкування.

Чи є у Вас події, спрямовані на діалог поколінь?

Олена Арутюнян: Наша організація 2017 року стала учасником проекту з переосмислення культурної памяті. Ми ініціювали створення віртуального музею живої історії. В його основі — ідея розвитку діалогу між різними поколіннями Кропивницького і районів Кіровоградської області. Матеріали музею ми презентували в Києві, на території культурної платформи «Ізоляція». Я дуже горджусь цим ще й тому, що на цій виставці був портрет мого діда. Розумієте, мотивація людини, команди, яка створює проект, є визначальною. Для нас тема сімї, родинного коріння дуже важлива, тому ми розвиваємо її в усіх напрямах.

До речі, ми спробували і фестивальний формат. Якось ми організували театралізовану програму в місті, розповіли про неї владцям. Наша ідея їм дуже сподобалась, і тепер в Кропиницькому щороку буде відбуватися фестиваль «Єдина родина у центрі України». Плануємо проводити його в селищі Олександрія.

Якщо би ми запитали: “Чого Вас навчив проект для дорослих людей третього віку?” То що б Ви відповіли?

Олена Арутюнян: Не боятися все змінювати. Не боятися започатковувати нові традиції — люди підхоплять і продовжать вже без вас. А ще — мислити ширше, ніж та географічна територія, де ти живеш.

Текст підготувала Юлія Голоднікова

Фото: ©Яна Коробенко

Публікація створена в рамках комунікаційної програми проекту «Громада, що навчається: трансформація конфліктів в Україні та Молдові через активну громадську  участь». Мета програми — поширення досвіду успішних громадських організацій, які розробляють інноваційні підходи  до освіти дорослих.


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

Перше місце за доброту або чим вразила команда «Пряна Казка»

Роль соціального підприємництва у розвитку громад: приклад Solar Hope як соціальне підприємництво може трансформувати громади

STEM-освіта у Нововолинську. Як ГО «Молодіжні вітрила» створює можливості для молоді у сфері науки

Цифрова модель розвитку громади через платформу CLS

Історія успіху ai baby tales або інновації для найменших

Місцева ініціатива для глобальних змін