Кліматичні зміни та українські домогосподарства

Нові температури – нові рослиниВпродовж останніх років кліматичні зміни стали доконаним фактом сучасного життя українців. Кліматичні зміни це не тільки загальне потепління у нашому регіоні, це ...

Додано:
powerreform

кліматичні зміни 13.05

powerreform

Нові температури – нові рослини

Впродовж останніх років кліматичні зміни стали доконаним фактом сучасного життя українців. Кліматичні зміни це не тільки загальне потепління у нашому регіоні, це передусім екстремальні температури повітря, це зниження водності, це нові шкідники, які знищують окремі види рослин, це психологічна не готовність жителів сільських територій до зміни підходів до вирощування культурних рослин для власного споживання у нових умовах.

Ми маємо розуміти, що повернення у минуле уже не можливе, тому потрібно адаптовуватися. Нові технології вирощування, нові технології поливу, і звісно нові культури. Якщо не дають достатніх врожаїв традиційні культури, варто шукати культури, які можуть бути перспективними у нових умовах.

Ми спробували сформувати перелік маловідомих рослин, придатних для вирощування при малій зволоженості ґрунтів і які можуть бути перспективними для домогосподарств у нових умовах змін клімату, зокрема в умовах високих літніх температур.

Ця підбірка не є вичерпною і завершеною. Тут зібрано лише мало відомі для українських домогосподарств рослини, які в принципі мають перспективи для вирощування та реалізації у малих регіональних ринках.

Тархун (Artemisia dracunculus (L.) естрагон, естрагін, острогін, драконів полин, полинь острогонова, драгун-трава

Тархун збирають для приготування прянощів влітку до цвітіння 3–4 рази на рік у травні-червні. Зрізують листки і молоді пагони. У цей момент рослина містить найбільшу кількість ефірної олії, від яких і залежить аромат. З другої половини літа зрізування припиняють, щоб рослини не ослабли і підготувалися до зими, але у серпні-вересні заготовляють зелень для консервування.

Батат (Ipomoea batatas) (L.) батат, картопля солодка

Батат відноситься до тепло- та світлолюбивих рослин короткого світлового дня. Рослина добре росте і розвивається за температури +20ºС, але оптимальною є температура 25–30ºС. За тривалого зниження температури повітря до +10 ºС рослини припиняють ріст, а до 0 ºС – гинуть. Рослини батату негативно реагують на затінення, що призводить до зниження врожайності. Також батат відноситься до посухостійких рослин і погано переносить перезволоження. У тропічних країнах батат вирощується як багаторічна рослина і бульби за кілька років наростають масою до 10 кг, проте в умовах помірного клімату, його вирощують як однорічник.

Люфа циліндрична (Luffa cylindrica (L.), (Luffa acutangula (L.) люфа ребриста, гранчаста, губка, гарбуз мачулистий Люфа стійка до посухи, шкідників і хвороб, але чутлива до холоду.

Мелотрія шорстка (Melothria scabra (L.) кукамелон – сucumber «огірок» і melon «диня», мишача диня, мишачий кавун, мексиканський мініатюрний кавун, мексиканський кислий огірок, кислий корнішон, африканський огірок Після цвітіння влітку і восени в пазухах листків ліани регулярно утворюються їстівні довгасті плоди діаметром до 1 см, а довжиною 2,5–5,0 см, покриті жорсткою світло-зеленою та плямисто-смугастою, як у кавуна, шкіркою. На смак плоди нагадують середнє між огірком та м’якушем дині, але мають своєрідну консистенцію і кислуватий присмак, який дає шкірка. Для споживання та переробки збирають незрілі плоди довжиною до 2 см.

Амарант овочевий (Amaranthus cruentus (Juss.) Рослина відносно засухостійка і солестійка, але не морозостійка. Для вирощування амаранту придатні будь-які ґрунти. Насіння амаранту може використовуватись для приготування каш. Амарантова олія є дуже корисною і дуже дорогою.

Мангольд, буряк листковий (Beta vulgaris (L.) var. cicla) Рослина серед усіх овочевих культур найменш вибаглива до умов вирощування. Завдяки довгому кореню, легко переносить посушливий період, також стійка до знижених температур, паростки не бояться заморозків. За своєю біологією мангольд близький до буряку столового. Буряк листковий – холодостійка і посухостійка рослина.

Кмин звичайний (Carum carvi) (L.) тимон, пряний кмин, кумін, зіра. Кмин потребує чорноземних, супіщаних і легких суглинистих ґрунтів з достатнім вмістом поживних речовин. Рослина посухостійка, не вимоглива до умов вирощування.

Лаванда вузьколиста (Lavandula angustifolia (Mill.) леванда, лавенда, кольорова трава. Лаванда французька широколиста (Lavandula latifolia), зацвітає раніше інших видів. Її можна вирощувати у південніших регіонах. Це високорослий кущ до 130 см заввишки.

Розмарин звичайний (Rosmarinus officinalis (L.) роз-марі, ладан трава, морська роса. Рослина теплолюбна, світлолюбна і потребує добре освітлених площ для вирощування, оскільки за вирощування у тіні знижується вміст ефірних олій. Розмарин добре росте на рихлих достатньо родючих ґрунтах.

Замість висновку

В українських реаліях великої війни, через захоплення агресором територій українського півдня, де традиційно вирощувались основні овочеві, плодові та ягідні культури: помідори, баклажани, перець, цибуля, часник, кавуни, дині, персики та виноград здавалось, що наш ринок втратить більшість цих продуктів. Проте за два роки малі фермери та домогосподарства з інших українських регіонів змогли різко наростити виробництво такої продукції у нових територіях. Ключову роль тут зіграли, як переселенці з південних територій, так і кліматичні зміни, які дають змогу вирощувати південні культури в центральних та західних українських регіонах.

Зараз територіальні громади планують свій розвиток на наступний планувальний період. В кожній громаді тепер є свої сільські території де сільські домогосподарства зіткнулись з кліматичними змінами. На наш погляд, в цих умовах важливо у стратегічних планувальних документах передбачити заходи із вивчення перспектив впровадження нових агротехнологій та нових рослин у сільських домогосподарствах.

Кліматичні зміни це зазвичай проблеми, але водночас це нові можливості. Тому варто концентруватись власне на можливостях і бути відкритим та готовим до змін.

Ця стаття створена за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках реалізації проєкту «Стійкість та розвиток – методичні рекомендації для територіальної громади», що здійснюється ГО «Інститут громадянського суспільства». Зміст цієї статті представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Індустріальний парк як інструмент залучення інвестицій

Двадцять практичних порад громадам для комплексного, прозорого, інклюзивного та доброчесного відновлення

Що таке громадське місце і що до нього не відноситься: пам'ятка для всіх, хто працює з фото- та відеофіксацією

Бюджетний процес і бюджетний календар

Створення інфраструктури розвитку малого і середнього підприємництва