Де взяти кошти на старт та розвиток бізнесу? (Які види фінансування доступні)

Про труднощі для малого та середнього бізнесу говорять часто, проте це не полегшує життя підприємцям. Аналітичний центр EasyBusiness  за підтримки Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка ...

Додано:
EasyBusiness

EB videos.006

EasyBusiness

Про труднощі для малого та середнього бізнесу говорять часто, проте це не полегшує життя підприємцям. Аналітичний центр EasyBusiness  за підтримки Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» підготував серію матеріалів  #EasyФінансування, що розповідає про загальні можливості для розвитку малого та середнього підприємництва в Україні, та допомагає МСБ зрозуміти шляхи залучення ресурсів для старту та розвитку бізнесу

ЗНАННЯ – ПОЛОВИНА УСПІХУ

Стрімкому розвитку українського малого та середнього бізнесу заважає 3 ключові проблеми: обмежений доступ до фінансів, недостатньо знань та інформації, невміння застосовувати технології та інновацій. Кожну з проблем українських МСБ можна оцінити відносно європейських МСБ.

За даними Світового Банку, українські МСБ інвестують в науково-дослідну діяльність втричі менше, ніж європейські. Через це українські підприємці не використовують інноваційні підходи там, де це б йшло на користь бізнесу. Проте не тільки малий бізнес припускається таких помилок – великі підприємства за цим показником також відстають від європейських майже в 2 рази.

Доступ до знань та інформації в українського малого та середнього бізнесу дещо гірший, ніж у європейського. Число компаній, що проводять навчальні тренінги серед українських МСБ майже в 1,5 рази менша, ніж в Європі (23% та 37% відповідно). Поганий доступ до інформації стримує розвиток, як працівників МСБ, так і ріст та масштабування самих МСБ.

Гострою проблемою залишається обмежений доступ фінансування. Українські підприємці не знають, як залучити кошти на реалізацію власної ідеї, або не мають доступу до вигідних інструментів фінансування. Наприклад, частка підприємців, що бере кредити в Україні – близько 18%, у той час як в Європі це 40%.

 Проблемы МСБ

ЯКІ ВИДИ ФІНАНСУВАННЯ ДОСТУПНІ ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ МСБ?

Для українських МСБ в цілому доступні 4 способи залучити фінансування: гранти, краудфандинг, інвестиції, кредити.

Можливосты фінансування

Грант – грошові ресурси, що надаються грантодавцем (напр. державними органами, корпораціями, міжнародними інституціями, фондами і т.д.) на безоплатній і безповоротній основі.

Ключові характеристики грантів:

 • Короткострокове фінансування
 • Тривалий процес подачі заявки
 • Безоплатна та безповоротна основа
 • Потребує звітності перед грантодавцем
 • Притаманна для інноваційних проєктів на ранніх етапах розвитку бізнесу

Краудфандинг – ресурс фінансової допомоги, залучений від зацікавлених осіб шляхом колективного фінансування на онлайн-платформах.

Ключові характеристики краудфандингу: 

 • Колективне фінансування через онлайн-платформи на основі різних умов (за винагороду, або за відсоток власності компанії, або за виплату відсотків за користування грошима)
 • Деякі види краудфандингу не передбачають матеріальну винагороду інвесторам
 • Притаманний для різних етапів розвитку бізнесу (часто для початкових)

Інвестиції – це довгострокові вкладення капіталу у підприємницьку діяльність з метою отримання певного доходу (прибутку).

Ключові характеристики інвестицій:

 • Частка компанії передається інвесторам
 • Довгострокові вкладення капіталу
 • Тривалий процес залучення інвестицій
 • Притаманні для більш пізніх етапів розвитку бізнесу

Кредит – позика у грошовій або натуральній формі, яка надається на умовах повернення зі сплатою відсотків за користування однією юридичною чи фізичною особою іншій.

Ключові характеристики кредиту:

 • Може бути коротко- і довгостроковий
 • Має встановлені строки та умови погашення заборгованості
 • Кредити міжнародних організацій мають великі обсяги та нижчі відсоткові ставки, проте надаються фінансово-стійким зрілим компаніям.

Хочете дізнатися який спосіб фінансування підходить саме вам та які особливості кожного з них? Дивіться детальне відео від наших експертів: https://www.youtube.com/watch?v=ZMh9U9GIeZo

Серію інфографік та відео #EasyФінансування про фінансування для українських МСБ підготував аналітичний центр EasyBusiness за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України». Слідкуйте за наступними публікаціями

 


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Як розвивати громадянське суспільство під час війни

Виклики і можливості розвитку сфери культури та соціальної згуртованості у Тернопільській області

Об’єднання задля відновлення: як ОГС можуть працювати разом для спільного впливу на процеси?

Що потрібно зробити, щоб комфортно жити в громаді?

Які компетенції нам потрібні для відновлення?

У Кривому Розі волонтерки шиють білизну для лікарень та ВПО