Арешт банківських рахунків: що робити та як запобігти?

НБУ зобов’язав українські банки надавати виконавцям інформацію про реквізити рахунків боржників та залишку коштів на них. А Мін'юст затвердив наказ, згідно з яким банки можуть арештовувати рахунки ...

Додано:
Bohdan Kucher

p386_1200

Bohdan Kucher

НБУ зобов’язав українські банки надавати виконавцям інформацію про реквізити рахунків боржників та залишку коштів на них. А Мін’юст затвердив наказ, згідно з яким банки можуть арештовувати рахунки своїх клієнтів через заборгованість. Але чи всім українцям відомо, що у них “висять” борги? Для декого арешт рахунку ‒ як “сніг на голову”. Що робити, якщо в якийсь момент ви з’ясували, що не можете більше скористатися банківською карткою та де перевірити себе на наявність заборгованості ‒  поради YouControl.

Останнім часом деякі клієнти українських банків могли зіштовхнутися з проблемою автоматизованого арешту коштів на своїх рахунках за виконавчими провадженнями. Яким же чином накладається такий арешт? Спершу виконавець отримує інформацію про рахунки боржника у банках та наявність коштів на них. Потім виносить постанову (в електронній формі) про накладення/зняття арешту щодо коштів на цих рахунках і направляє її в банк. Після чого банк приймає її до виконання і здійснює фактичне блокування коштів на рахунку.

Рахунки вже арештовані: що робити?

По-перше, слід звернутися в банк, в якому обслуговується ваш рахунок та з’ясувати причини блокування. Банк повідомить, що кошти на рахунку арештовані на підставі постанови державного/приватного виконавця. В багатьох вітчизняних банках така інформація вже відображається у мобільному застосунку.

Для того, щоб бути певними, що ви чи ваші рідні не опиняться в схожій ситуації варто перестрахуватися. Є чимало способів як налаштувати моніторинг самих себе чи близьких людей та отримувати сповіщення про зміну статусу по запитуваній особі. На ринку є автоматизовані рішення, що вирішують ці питання, скажімо, інструмент YouControl People. Там, за результатами введення прізвища, імені, по батькові особи та дати її народження можна відслідковувати:

  • інформацію про відкриті виконавчі провадження; 
  • дані про особу стягувача;
  • категорію стягнення;
  • виконавчий документ та контактні дані виконавця.

ScUA_1

Якщо стягнення відбувається на підставі судового рішення – ознайомтесь з його змістом. Для зручності можна скористатися ботом, який оперативно повідомлятиме про всі зміни статусів запитуваної особи, в зручному для вас месенджері.

По-друге, слід звернутись до виконавця за інформацією, в т.ч. для ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження. Це вкрай важливо, щоб зрозуміти підстави виникнення боргу, щодо якого відкрите провадження та накладений арешт на кошти.

По-третє, після виконання попередніх двох дій, у вас з’являються декілька варіантів розвитку подій. Ви можете обрати найоптимальніший з них для вирішення конкретної ситуації:

  • сплатити заборгованість згідно із виконавчим документом (у т.ч. збір та інші витрати провадження) – для його закінчення і зняття арешту;
  • направити виконавцю заяву про скасування накладеного арешту (до прикладу, у зв’язку з арештом спеціальних рахунків, що призначені для отримання урядової допомоги);
  • оскаржити постанову виконавця про накладення арешту та/або виконавчий документ, на підставі якого здійснюється стягнення.

Варто зауважити, що у всіх зазначених випадках краще скористатись правовою допомогою адвоката або досвідченого юриста, оскільки існує багато правових нюансів від яких залежатиме позитивне вирішення ситуації.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Особливості укладення договорів дарування та довічного утримання. Спадкування

Досвід діяльності робочої групи з безпеки та соціальної згуртованості Вугледарської громади

Менеджери з безпеки – перша лінія захисту. Чому вони потрібні громадським організаціям

Безоплатна допомога юриста військовослужбовцям та ветеранам війни

Менеджер з безпеки – перша лінія захисту. Чому вони потрібні громадським організаціям

Особливості виплати допомоги для ВПО – оновлення 2024 року