Amicus curiae: практика залучення «друга суду» в Україні та за кордоном

Термін «amicus curiae» походить з латинської, і дослівно перекладається як «друг суду». Йдеться про інститут римського права, який нині активно використовують у світовій судовій практиці.Теорія ...

9p_sud_d_850

Аліна Шостак

Термін «amicus curiae» походить з латинської, і дослівно перекладається як «друг суду». Йдеться про інститут римського права, який нині активно використовують у світовій судовій практиці.

Теорія інституту amicus curiae

Терміном «amicus curiae» називають незалежну особу або групу осіб, які допомагають суду — надають інформацію, яка стосується справи. При цьому такі «друзі» не є стороною справи, а також їх не залучають до участі в судовому процесі як безпосередніх учасників.

«Другом» суду може стати кожна фізична або юридична особа, яка хоче зробити подання в рамках розгляду. Часто такими особами виступають неурядові організації, а також наукові установи чи окремі авторитетні науковці.

Інформація, яку amicus curiae пропонує суду, буває фактичною або правовою. Де-факто amicus curiae є лобістом, але де-юре таким не вважається.

Цікаво, що спочатку amicus curiae виконував лише одну певну роль — надавав неупереджену допомогу з тлумачення законів — як джерело додаткової інформації для суду. Наразі ж у країнах загальної системи права цей інститут дещо трансформувався до судово-лобістської моделі. Так, в Англії та Канаді, наприклад, де до незалежних помічників суду використовують поняття «interveners», «друзі» суду фактично є представниками однієї зі сторін, яка відкрито відстоює її позицію.

Щоб у такий спосіб долучитися до процесу, рішення суду у справі має бути настільки суспільно значущим, що впливатиме на інтереси «interveners» також.

Використання amicus curiae у США та Європі

Найбільшої популярності практика amicus curiae набула у США. Так, правило № 37 «Brief for an amicus curiae» Верховного Суду США передбачає, що висновок amicus curiae на розгляду Суду може представити адвокат у супроводі письмової згоди всіх сторін, або, якщо такої немає, з дозволу Суду.

Так, наразі висновки amicus curiae подають до Верховного Суду США y 85% судових справ. Ними ефективно користуються комерційні та неурядові організації (НУО), чиновники та особи, які діють за дорученням.

Також активну участь у статусі «друзів» беруть НУО у Європейському суді з прав людини. І щоб отримати дозвіл на подання висновку amicus curiae, громадська організація, яка цього прагне, має продемонструвати інтерес до справи і довести, що її участь сприятиме здійсненню правосуддя.

Застосування amicus curiae в Україні

Відповідно до частини третьої статті 69 Закону «Про Конституційний Суд України» щодо питань, які винесені на розгляд Суду, до Сенату або Великої палати, можна подавати письмові обґрунтовані юридичні висновки amicus curiae.

Долучати такі висновки до справи або ні — Суд вирішує на власний розсуд окремо в кожному випадку.

В Україні серед представників громадянського суспільства висновки amicus curiae пропонує, наприклад, Центр політико-правових реформ, Українська Гельсінська спілка з прав людини та низка інших НУО.

Пропонуємо добірку висновків amicus curiae від експертів Центру політико-правових реформ:

  1. Про відповідність закону про державну мову Конституції України
    Юридична позиція експертів ЦППР щодо питань, порушених у конституційному поданні 51 народного депутата України щодо конституційності Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
  1. Про відповідність Конституції України Указу Президента України про розпуск Парламенту
    Висновок експертів з питань, винесених на розгляд Конституційного Суду України в межах справи щодо відповідності Конституції України Указу Президента України «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів».
  1. Щодо відповідності Конституції України статті 368-2 Кримінального кодексу України
    Експертний висновок щодо рішення Конституційного Суду України щодо конституційності статті 368-2 Кримінального кодексу України про незаконне збагачення.
  1. Щодо конституційності створення та діяльності ВАКС
    Спільний експертний висновок, розроблений проєктами міжнародної технічної допомоги (Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні, програма USAID «Нове правосуддя» та IDLO) в межах загальної підтримки антикорупційної та судової реформ в Україні.

Слідкуйте за новинами та читайте свіжі експертні висновки amicus curiae на сайті Центру політико-правових реформ.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Перше місце за доброту або чим вразила команда «Пряна Казка»

Роль соціального підприємництва у розвитку громад: приклад Solar Hope як соціальне підприємництво може трансформувати громади

STEM-освіта у Нововолинську. Як ГО «Молодіжні вітрила» створює можливості для молоді у сфері науки

Цифрова модель розвитку громади через платформу CLS

Історія успіху ai baby tales або інновації для найменших

Місцева ініціатива для глобальних змін