Експерт/ка з перегляду регіональних планів управління відходами (РПУВ) в рамках програми WM4U

Зафіксувати у Google календарі!


Додано:
Polaris

Знімок екрана 2025-07-18 134452
Експерт/ка з перегляду регіональних планів управління відходами (РПУВ) в рамках програми WM4U

Технічне завдання

  1. Загальна інформація

Програма міжнародної технічної допомоги WM4U «Посилення управління побутовими відходами в Україні» (далі – Програма) реалізується за підтримки Швеції через Шведську агенцію міжнародного розвитку та співробітництва (SIDA) та виконується Шведською асоціацією управління відходами та переробки Avfall Sverige та Шведською асоціацією місцевих влад та регіонів SALAR International.

Метою Програми є вдосконалення системи управління відходами в Україні, підтримка ініціатив, спрямованих на боротьбу зі зміною клімату, ефективне використання ресурсів, розвиток циркулярної економіки, забезпечення екологічної стійкості та підвищення якості життя відповідно до стандартів ЄС. Впровадження Програми розраховано до серпня 2027 року з можливістю продовження.

Програма передбачає два основних напрями діяльності:

  1. Підтримка ефективного багаторівневого управління у сфері управління відходами.

Результат: Покращене планування, регулювання, фінансування та координація між різними рівнями влади для ефективної імплементації національного законодавства та політик у сфері управління побутовими відходами.

  1. Підтримка спроможності у сфері управління побутовими відходами на місцевому рівні.

Результат: відібрані територіальні громади та регіони зміцнили спроможність надавати інклюзивні та сталi послуги з управління відходами.

У межах обох напрямів передбачається дотримання чинного законодавства, законодавства ЄС та кліматичних цілей.

  1. Пілотні регіони

Програма спрямована на підтримку системи управління відходами на місцевому та регіональному рівнях — як у частині планування, так і на всіх етапах управління побутовими відходами.  Підтримка регіональні пілотів має на меті розробку комплексних регіональних планів управління відходами (РПУВ), що поєднуватимуть регіональні стратегії з місцевими ініціативами. Ініціатива передбачає перегляд чинних регіональних планів з метою приведення їх у відповідність до національних стратегічних рамок, а також до політик та законодавства ЄС.

Пілотні регіони: Івано-Франківська, Харківська, Полтавська та Вінницька області. В межах регіонів визначено локальні кластерні пілоти, що включають велике місто та навколишні громади. У кожному кластері кількість територіальних громад коливається від 5 до 19 територіальних громад. Центральні теріторіальні громади кластерів – територіальни громади м. Івано-Франківськ, м. Кременчук, м. Лозова, м. Вінниця. 

На місцевому рівні підтримка пілотних кластерів спрямована на розробку місцевих планів управління відходами, міжмуніципальних об’єднань та інвестиційних планів. Водночас кластерний підхід і системний підхід до управління відходами (від збору до обробки та захоронення) мають базуватись на РПУВ. Відповідно, існуючі РПУВ мають бути узгоджені з потребами кластерів та домовленостями про міжмуніципальну співпрацю.

У квітні 2025 року завершено короткий аналітичний огляд чинних РПУВ у зазначених регіонах. Наступний етап — подальший аналіз, оновлення та приведення їх у відповідність до Національного плану управління відходами (НПУВ), затвердженого 27.12.2024 року, а також, наскільки це можливо, до принципів ЄС.

Оновлені регіональні плани мають відповідати місцевим пілотним ініціативам та навпаки. Однак переглянуті РПУВ мають охоплювати всю територію відповідних областей.

  1. Обсяг робіт

Експерти надаватимуть підтримку переважно Харківській та Вінницькій областям з розроблення/оновлення РПУВ. Часткова підтримка може бути надана Полтавській та Івано-Франківській областям для завершення їхніх майже готових РПУВ.

РПУВ мають бути розроблені відповідно до законодавства України, зокрема Постанови № 667 (30.06.2023), Наказу № 81 (22.01.2024) та Наказу № 403 (16.04.2024). Звертаємо окрему увагу, що до серпня 2025 року очікується оновлення методичних рекомендацій щодо розроблення РПУВ відповідно до практик ЄС. Після їхнього затвердження ці рекомендації мають бути враховані в подальшій роботі.

Очікується, що виконання завдання буде здійснено в тісній співпраця з відповідними обласними військовими адміністраціями для забезпечення їх повного залучення та відповідальності. Область має стати повноцінним власником РПУВ.

Експерти також мають співпрацювати з міжмуніципальними кластерами під час перегляду регіональних планів, зокрема з територіальними громадами, що входять у ці кластери. Може знадобитись коригування існуючого кластерного поділу для узгодження роботи на регіональному та місцевому рівнях. Таким чином, оновлені РПУВ стануть основою для розробки місцевих планів та інвестиційних проектів.

РПУВ мають базуватись на найбільш економічно доцільних та екологічно прийнятних технологіях відповідно до міжнародних та європейських практик. Звертаємо увагу, що оновлені плани не обов’язково мають ґрунтуватись на попередніх, оскільки ситуація змінилась після затвердження НПУВ.

З технічної точки зору, під час розроблення планів слід врахувати такі аспекти (але не обмежуючись ними):

  • Утворення відходів – прогноз утворення відходів, урахування змін морфології та щільності, впливу запровадження РВВ (розширеної відповідальності виробника) для різних категорій відходів, як це передбачено Національним планом управління відходами (НПУВ) та відповідно до директив ЄС. Окрема увага має бути приділена органічним відходам, для яких відповідно до законодавства ЄС передбачено обов’язкове роздільне збирання;
  • Кластеризація — перегляд поділу на кластери з урахуванням обсягів, географії, чисельності населення для надання послуг, сполученості між територіальними громадами автомобільними дорогами, наявності обмежень (природньо-заповідні-фонди, природні обмеження, як то гірська місцевість, водні об’єкти тощо); пропозиції змін у поділі на кластери мають здійснюватися у тісній співпраці з громадами та пілотними кластерами;
  • Збір відходів — рекомендації територіальним громадам щодо змін, які слід внести до існуючої та майбутньої структури системи збору відходів, включаючи інфраструктуру, обладнання/транспортні засоби або маршрути та пов’язані з цим витрати;
  • Сортування — рекомендації щодо систем роздільного збирання ресурсоцінних відходів, а також електронних та небезпечних відходів (у складі побутових відходів). Це також включає створення пунктів роздільного збирання.
  • Перевезення — перегляд та, за потреби, коригування проекту запланованих перевантажувальних станцій, включаючи потужності, технології, вартість та витрати;
  • Обробка — оцінка систем сортування, проектування та розрахунок вартості запланованих установок для сортування та переробки ресурсоцінних відходів, а також ринків збуту ресурсоцінних відходів, компосту, енергії тощо. Особливу увагу слід приділяти вибору технологій обробки відходів, які повинні бути придатними та відповідати політиці та нормативним актам , у т.ч. вимогам ЄС[1].
  • Захоронення — переглянути облаштування нового/нових полігонів, включаючи відповідність національному законодавству та відповідним директивам/ керівним принципам ЄС щодо розміщення, проектування, заходів захисту довкілля тощо, а також оцінку вартості та витратам. Необхідно врахувати вже існуючі сміттєзвалища/ полігони та їх статус.
  1. Терміни та результати

Роботи мають розпочатись у серпні/вересні 2025 року. Завершення до листопада 2025 року з урахуванням необхідності погодження РПУВ міністерствами та затверджений обласними військовими адміністраціями до кінця року.

  1. Вимоги до кандидатів
  • Диплом про вищу освіту за профільною спеціальністю (екологічна інженерія, науки про довкілля тощо);
  • Досвід у сфері відходів в Україні не менше 8 років;
  • Вільне володіння українською, робочий рівень англійської;
  • Досвід у розробці РПУВ — перевага;
  • Досвід міжмуніципальної/регіональної співпраці у сфері відходів — перевага;
  • Досвід співпраці з міжнародними організаціями — перевага.
  1. Тривалість та обсяг залучення

Передбачено два повні робочі місця з серпня/вересня до листопада 2025 року. Кожен експерт працюватиме з двома РПУВ.

  1. Очікувані результати

Експерти тісно співпрацюють з WM4U, звітують щомісяця про прогрес.

  1. Місце роботи

Переважно дистанційно з регулярними відрядженнями до пілотних кластерів згідно SOP Програми.

Різноманіття та рівні можливості

Програма дотримується принципів рівних прав та поваги до різноманіття. Створюється сприятливе середовище для поєднання роботи та сімейних обов’язків. 

Умови

З експертами укладається консультаційний контракт із SALAR International. Експерти самостійно сплачують податки в Україні. Передбачається конкурентна винагорода. Медичне та страхування для поїздок Україною — забезпечується.

Подання заявок: Надіслати CV (до 3 стор.) та мотиваційний лист (до 1 стор.) на [email protected] (з поміткою у темі листа WM4U)

Контакти для уточнень: [email protected] або [email protected]

Особиста інформація, надана кандидатом у процесі набору, оброблятиметься SALAR International.

Кінцевий термін подачі заявок: 15 серпня 2025 року. Заявки розглядатимуться по мірі надходження.


Останні публікації цього розділу:

Експерти/ки для перегляду регіональних планів управління відходами в рамках програми WM4U

Верифікатор/ка (Запоріжжя)

Дистриб’ютор/ка

Аdministrative Clerk, NPSA-4, DS - Kyiv, National position

Спеціаліст/ка з закупівель (Запоріжжя)