Громади на самому сході України впроваджують антикорупційні інструменти

Ґрунт для Піклувальної ради у Новопсковській ОТГ на Луганщині вже підготовлено Новопсковська ОТГ знаходиться у Луганській області. ЇЇ відрізняє унікальний факт, що створена 13 липня 2015 року громада ...

троїцька отг
Громади на самому сході України впроваджують антикорупційні інструменти

Ґрунт для Піклувальної ради у Новопсковській ОТГ на Луганщині вже підготовлено 

Новопсковська ОТГ знаходиться у Луганській області. ЇЇ відрізняє унікальний факт, що створена 13 липня 2015 року громада була не лише першою на Луганщині, а й загалом в Україні.

Об’єднавчим підґрунтям стало бажання людей мати роботу і жити краще. Отримувати якісні послуги і ростити дітей у комфортних умовах, дати їм перспективу. Децентралізація у 2015 році для мешканців Новопскова, Осинове, Ікове, Хворосятне та Тев’яшеве стала позитивним шоком, бо громада вперше отримала повноваження і фінансовий ресурс. Тепер, навіть ті, хто відверто сумнівався в успіху децентралізації, стали найактивнішими членами громади. Головне, що люди повірили в Україну”, – зазначається на офіційному сайті громади

Експерт ОТГ Павло Пущенко розповідає, що ця потужна громада багато працює та не втрачає запалу, намагаючись брати участь у  різних проєктах. Проте є такий нюанс: на всі потреби спеціалістів не вистачає. 

Новопсковською громадою вже були ухвалені такі антикорупційних інструменти:

  1. Положення про Порядок запобігання та врегулювання конфлікту інтересів в Новопсковській селищній раді та її виконавчих органах;
  2. Положення про Порядок проведення конкурсного відбору на заміщення вакантних посад посадових осіб Новопсковської селищної ради.
  3. Громадська експертиза.

Після проведення аналізу ефективність використання першого інструменту, Павло Пущенко підтвердив, що кількість поданих заяв про наявність конфлікту інтересів, при вирішенні питань, зросла, а це свідчить про те, що, зміцнюється позиція громадян, стає більш активною та відповідальною, і Положення працює. Проте в основному заяви стосуються не стільки депутатського корпусу, як виконавчої влади (голова, секретар) – особливо що стосується надання премій та рівня заробітних плат.

Щодо другого антикорупційного інструменту, то Положення про конкурсний відбір на посади передбачає те, що громада змінила посадові інструкції, додавши до посадових обов’язків спеціалістів, що займаються фаховим відбором, такі вимоги, які зроблять процес призначення на посади більш відкритим та прозорим. 

Щодо третього інструменту, громадська антикорупційна експертиза – це діяльність із виявлення у нормативно-правових актах (НПА) та проектах нормативно-правових актів положень, які можуть сприяти вчиненню посадовцями корупційних правопорушень або правопорушень, пов’язаних з корупцією. Документ про затвердження Порядку проведення антикорупційної експертизи нормативно-правових актів Троїцької селищної ради та її виконавчих органів доступний на сайті Новопсковської ОТГ

У кожній громаді є свої виклики. Не є винятком навіть така активна ОТГ як Новопсковська. Так, сфера охорони здоров’я цієї громади ще не передана до повноважень самої ОТГ – вона залишається на районному рівні, тому це відображається і в бюджеті для громадян (БдГ) – сфера охорони здоров’я у документі не розписана. Нагадуємо, що БдГ це новий для України формат того, яким чином можна описати бюджет громади доступною для пересічного громадянина мовою та як долучатися до його контролю громадськості. Задача БдГ – аби інформація, викладена у простому ілюстративному форматі, допомагала кожному жителю громади в деталях зрозуміти порядок формування основного фінансового документу міських, сільських та селищних рад, та усвідомити власну відповідальність за долю громади.

Новопсковськ бдн 

До речі, аби зібрати громадські пропозиції для нового БдГ 2020, у листопаді 2019 року Новопсковська ОТГ оголосила збір пропозицій просто у парку, де на свіжому повітрі до мешканців громади звертався начальник фінансового відділу міської ради. На сьогодні Бюджет для громадян Новопсковської ОТГ на 2020 рік вже зверстаний і проходить остаточну корекцію перед друком. 

Піклувальна рада для освітніх закладів

Мешканцям ОТГ також сподобалася ідея створити Піклувальну раду, яка буде працювати на всі освітні заклади громади. Піклувальна рада це консультативно-дорадчий орган, покликаний сприяти розвитку закладів освіти. Залучення коштів, лобіювання інтересів, контроль за рішення комунального закладу є основними напрямами діяльності піклувальних рад. Положення піклувальної ради для освітніх установ Новопсковської ОТГ вже прийняте, склад сформований. Графік активностей громади був порушений у зв’язку з пандемією коронавірусної інфекції COVID-19, проте ОТГ готова приступити до активного впровадження антикорупційного інструмента одразу після закінчення карантину. Новопсковсь

 

15 Піклувальних рад слідкуватимуть за прозорістю кожної зі шкіл у Троїцькій ОТГ на Луганщині

У Луганській області розташована ще одна ОТГ, яка впроваджує інструменти прозорості. Ця громада, що знаходиться на самому сході України, була створена у 2017 році.

Троїцькою громадою вже ухвалені два антикорупційних інструменти:

  1. Порядок запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у Троїцькій селищній раді та її виконавчих органах;
  2. Порядок проведення антикорупційної експертизи нормативно-правових актів Троїцької селищної ради та її виконавчих органів

троїцька отг

Громадська антикорупційна експертиза – діяльність із виявлення у нормативно-правових актах та проєктах нормативно-правових актів положень, які можуть сприяти вчиненню посадовцями корупційних або пов’язаних із корупцією правопорушень. Результати такої антикорупційної експертизи можуть бути оприлюднені через соціальні мережі та офіційні веб-сайти громад, через органи місцевої влади,  відповідні комітети ВРУ та Кабмін. Таким чином, громада, яка незалежна від комунальних установ, навіть у маленькому селищі, при виявленні корупційних правопорушень, може поширити ситуацію на загальнодержавний рівень. 

Бюджет для громадян Троїцької ОТГ на 2020 рік вже зверстаний, до того ж, вже опрацьовано систему поширення, аби про оновлений бюджет громади дізналося якомога більше мешканців. 

Мешканці Троїцької ОТГ створили 15 Піклувальних Рад при кожному закладі освіти у громаді. Наразі експерт проєкту ДІЄМО у Троїцькій громаді Павло Пущенко працює   над загальними рекомендаціями для новостворених рад, аби ці консультативно-дорадчі органи почали свою діяльність якомога раніше та ефективніше. Графік активностей громади також був порушений у зв’язку з пандемією коронавірусної інфекції COVID-19, проте ОТГ готова приступити до активного впровадження антикорупційного інструмента одразу після закінчення карантину. 

троїцька отг піклувальна рада

Крім того, у Троїцькій ОТГ  проведено моніторинг прозорості та ефективності використання публічних коштів в закладах освіти та охорони здоров’я в ОТГ щодо поточної ситуації з прозорістю. За результатами моніторингу будуть підготовлені рекомендації. Результати моніторингу будуть представлені публічно наприкінці травня. 

Цікаво, що Троїцька громада стала однією з перших в Україні, яка запровадила бюджетний симулятор. Це  онлайн-інструмент для громадян, які у доступному вигляді отримують інформацію про наявні ресурси бюджету громади, а також зможуть відобразити свої побажання, як розпорядитися наявними коштами і подавати проєктні пропозиції.

Розуміння мешканців, що вони можуть позитивно впливати на те, що відбувається навколо, на рівень прозорості в школах, куди ходять їх діти та онуки, і на лікарні, яким вони довіряють своє здоров’я, є великий крок уперед до спроможності громад, їх активності та відповідальності. 

Виконавцем проєкту «Децентралізація приносить прозорість та ефективність в освіті та медицині» (ДІЄМО) є «Глобал Ком’юнітіз» разом з партнерами-виконавцями проєкту (Громадське партнерство «За прозорі місцеві бюджети!», CASE Ukraine), які співпрацюють з 19 ОТГ протягом 2 років: надаючи навчання та підтримку громадянам, засобам масової інформації та органам місцевого самоврядування.

Якщо ви бажаєте залишатися у курсі подій, який шлях до прозорості та ефективності щодня здійснюють у своїх громадах ОТГ в рамках проєкту ДІЄМО (UCCCT) – підписуйтеся на сторінку у Фейсбуці, та отримуйте новини щодня!

62616699_551500298588493_1580768343994925056_n


Останні публікації цього розділу:

Проблема 21 травня. Легітимний президент чи стан interregnum*?

Напрями безбар’єрності в молодіжній роботі

Що не є форум-театром або культура поваги до авторських методик

Як громадським і благодійним організаціями покращити комунікацію?

Як зупиняти кризи в корені: три рекомендації для донорів

Де і як шукати ідеї для проєктів?