ВООЗ запустила глобальну ініціативу «3 до 35» для збереження мільйонів життів
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила про старт масштабної ініціативи «3 до 35», яка закликає уряди країн до 2035 року збільшити реальні ціни на тютюн, алкоголь і солодкі напої ...
Додано:
olha233

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила про старт масштабної ініціативи «3 до 35», яка закликає уряди країн до 2035 року збільшити реальні ціни на тютюн, алкоголь і солодкі напої щонайменше на 50% шляхом підвищення акцизів. Мета ініціативи — зменшення поширеності неінфекційних захворювань (НІЗ), попередження мільйонів передчасних смертей і мобілізація ресурсів для фінансування охорони здоров’я.
В Україні НІЗ є причиною понад 80% смертності. Всього у 2024 році було зареєстровано 495 090 смертей, тоді як народилося 176 679 дітей.
НІЗ, зокрема серцево-судинні захворювання, рак і діабет, сьогодні є причиною понад 75% усіх смертей у світі. Значною мірою їх поширення зумовлене вживанням тютюну, алкоголю та надмірним споживанням цукру. Тільки тютюн щорічно спричиняє понад 7 мільйонів смертей, у тому числі понад 100 тисяч передчасних смертей в Україні. За оцінками експертів, разове підвищення цін на ці продукти на 50% може попередити до 50 мільйонів передчасних смертей упродовж наступних 50 років.
Нещодавній аналіз показує, що одноразове підвищення податків, достатнє для підвищення цін на 50%, може генерувати до 3,7 трильйона доларів США нових доходів у світі протягом п’яти років, або в середньому 740 мільярдів доларів США на рік, що еквівалентно 0,75% світового ВВП.
«Податки на охорону здоров’я — один із найефективніших інструментів, які ми маємо. Вони зменшують споживання шкідливих товарів і водночас генерують ресурси, які уряди можуть спрямовувати на охорону здоров’я, освіту та соціальний захист», — зазначив д-р Джеремі Фаррар, помічник Генерального директора ВООЗ із питань профілактики та контролю захворювань. — «Настав час діяти».
ВООЗ закликає уряди, громадянське суспільство та міжнародних партнерів підтримати ініціативу «3 до 35» та взяти на себе зобов’язання із впровадження розумної, справедливої та орієнтованої захист здоров’я податкової політики. Це дасть змогу не лише зберегти життя, а й забезпечити довгострокову стійкість систем охорони здоров’я та досягнення Цілей сталого розвитку.
Яка ситуація в Україні
В Україні акцизами вже обкладаються тютюнові, нікотинові та алкогольні вироби. Законопроєкт про акциз на напої з доданим цукром з 2023 року на розгляді у Верховній Раді.
Цьогоріч вступив у силу закон №4115-IX, який передбачає до 2028 року підвищення акцизу на сигарети до 90 євро за 1000 штук, що є мінімальним рівнем в ЄС та євроінтеграційним зобов’язанням України. Водночас на тютюнові вироби для нагрівання (використовуються з пристроями наприклад “Iqos”, “glo”, “Ploom”) була створена знижка 25% порівняно з акцизом на сигарети. Таким чином Україна відмовилася від ефективної практики на користь тютюнових компаній, дві з яких є міжнародними спонсорами війни. За розрахунками експертів «Життя», знижка призведе до недоотримання бюджетом 3 млрд грн у 2025 році та 19 млрд грн до 2028 року.
Розтягування досягнення 90 євро на чотири роки також є недалекоглядним рішенням, яке ймовірно доведеться переглядати з огляду на оновлення зобовʼязань України для інтеграції до ЄС, де наразі середній акциз на сигарети складає 177 євро за 1000 шт. Окрім того, Єврокомісія розглядає нову акцизну ставку на тютюнові вироби, яка складе щонайменше 180 євро за 1000 штук.
В Україні спостерігається зростання споживання тютюнових виробів для нагрівання (ТВЕН), особливо серед дітей віком 13-15 років, тоді як рівень куріння традиційних сигарет залишається стабільно високим. Це свідчить про необхідність динамічного підвищення акцизів рівномірно на сигарети та ТВЕН, яке призведе до реального зростання цін щонайменше на 50 %, як закликає ВООЗ у межах ініціативи «3 до 35».
Такий підхід дозволить суттєво знизити доступність, перш за все для дітей, як сигарет, так і тютюнових виробів для нагрівання, запобігти залежності серед молоді, передчасним хворобам та вберегти життя сотень тисяч українців.
До прикладу, за розрахунками фахівців Віденського інституту міжнародних економічних досліджень (wiiw), рішення про поступове підвищення тютюнових акцизів на рівень 120 євро до 2028 року попередить майже 165 тисяч передчасних смертей та принесе до бюджету України додаткових 5,22 млрд євро (223,7 млрд грн).
«У часи виснажливої війни з росією Україні треба мобілізувати всі внутрішні ресурси задля наповнення оборонного бюджету. Підвищення акцизу на тютюнові вироби та алкоголь, запровадження акцизу на солодкі напої дозволить зберегти здоровʼя українців та залучити додаткові кошти від товарів, які є абсолютно зайвими для споживачів», – наголосив Дмитро Купира, програмний директор ГО «Життя».
Зображення запису: Freepik
Для контактної інформації: Ольга Масна, медіакоординаторка ГО «Життя», 073 089 65 70, [email protected]